۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

جریان درآمد در بوم مدل کسب و کار

عنصر بعدی بوم مدل کسب و کار که به آن خواهیم پرداخت، جریان های درآمدی است. ابتدا، بیایید روشن کنیم که درآمد چیست؟ درآمد مقدار پولی است که از طریق فعالیت های تجاری مختلف بدست می آوریم. جریان‌های درآمد نشان‌دهنده روش‌هایی است که شرکت شما از هر بخش مشتری پول نقد تولید می‌کند.

سوالاتی که باید پرسید:

  • مشتریان ما واقعاً مایل به پرداخت چه ارزشی هستند؟
  • آنها ترجیح می دهند چگونه پرداخت کنند؟
  • هر جریان درآمد از نظر درصدی از کل چقدر به درآمدهای کلی کمک می کند؟

اگر مشتریان قلب مدل کسب و کار شما را تشکیل می دهند، جریان های درآمدی شریان های آن هستند. باید از خود بپرسید که هر بخش مشتری واقعاً مایل به پرداخت چه ارزشی است؟ پاسخ دادن موفقیت آمیز به این سوال به شرکت شما اجازه می دهد تا یک یا چند جریان درآمد از هر بخش مشتری ایجاد کند. هر جریان درآمد ممکن است مکانیسم های قیمت گذاری متفاوتی داشته باشد، مانند قیمت های فهرست ثابت، چانه زنی، حراج، وابسته به بازار، وابسته به حجم، یا مدیریت بازده. یک مدل کسب‌وکار می‌تواند شامل درآمدهای معاملاتی ناشی از پرداخت‌های یک‌باره مشتری (مانند فروش)، یا درآمدهای مکرر (مثلاً اشتراک) باشد.

انواع جریان های درآمدی:

فروش دارایی

شناخته شده ترین جریان درآمد از فروش حقوق مالکیت یک محصول فیزیکی ناشی می شود. برای مثال سایت آمازون: کتاب، موسیقی، لوازم الکترونیکی مصرفی و موارد دیگر را به صورت آنلاین می فروشد.

هزینه استفاده

این جریان درآمد با استفاده از یک سرویس خاص ایجاد می شود. هر چه از یک سرویس بیشتر استفاده شود، مشتری بیشتر پرداخت می کند. یک اپراتور مخابراتی ممکن است تعداد دقایقی را که با تلفن سپری کرده اند از مشتریان هزینه کند. یک هتل به ازای تعداد شب استفاده از اتاق از مشتریان هزینه دریافت می کند. خدمات تحویل بسته برای تحویل بسته از یک مکان به مکان دیگر هزینه ای را از مشتریان دریافت می کند.

هزینه اشتراک

این جریان درآمد با فروش دسترسی مداوم به یک سرویس ایجاد می شود. یک باشگاه ورزشی اشتراک ماهانه یا سالانه اعضای خود را در ازای دسترسی به امکانات ورزشی خود می فروشد. World of Warcraft Online، یک بازی کامپیوتری مبتنی بر وب، به کاربران این امکان را می دهد تا در ازای دریافت حق اشتراک ماهانه، بازی آنلاین خود را بازی کنند. سرویس همراه موسیقی نوکیا به کاربران امکان دسترسی به کتابخانه موسیقی را با پرداخت هزینه اشتراک می دهد.

وام

این جریان درآمد با اعطای موقت حق انحصاری به شخصی برای استفاده از یک دارایی خاص برای مدت معین در ازای کارمزد ایجاد می شود. برای وام دهنده، این مزیت درآمدهای مکرر را فراهم می کند. از سوی دیگر، اجاره‌دهندگان یا مستأجران، به جای تحمل تمام هزینه‌های مالکیت، از مزایای متحمل شدن هزینه‌ها فقط برای مدت محدودی بهره می‌برند. Zipcar.com یک تصویر خوب ارائه می دهد. این شرکت به مشتریان این امکان را می دهد که در شهرهای آمریکای شمالی ساعتی ماشین اجاره کنند. خدمات Zipcar.com باعث شده است که بسیاری از افراد تصمیم بگیرند به جای خرید اتومبیل، اجاره کنند.

صدور مجوز

این جریان درآمد با دادن مجوز به مشتریان برای استفاده از مالکیت معنوی محافظت شده در ازای هزینه های مجوز ایجاد می شود. صدور مجوز به دارندگان حقوق این امکان را می دهد تا بدون نیاز به تولید محصول یا تجاری سازی خدمات، از دارایی خود درآمد کسب کنند. صدور مجوز در صنعت رسانه رایج است، جایی که صاحبان محتوا در حالی که مجوزهای استفاده را به اشخاص ثالث می فروشند، حق چاپ را حفظ می کنند. به طور مشابه، در بخش‌های فناوری، دارندگان حق ثبت اختراع به شرکت‌های دیگر حق استفاده از فناوری ثبت شده را در ازای دریافت هزینه مجوز می‌دهند.

هزینه های کارگزاری

این جریان درآمد از خدمات واسطه گری که از طرف دو یا چند طرف انجام می شود ناشی می شود. برای مثال، ارائه دهندگان کارت اعتباری، با گرفتن درصدی از ارزش هر معامله فروش انجام شده بین تاجران کارت اعتباری و مشتریان، درآمد کسب می کنند. کارگزاران و مشاوران املاک و مستغلات هر بار که با موفقیت خریدار و فروشنده را مطابقت می دهند، کمیسیون دریافت می کنند.

تبلیغات

این جریان درآمد ناشی از کارمزد تبلیغات یک محصول، خدمات یا برند خاص است. به طور سنتی، صنعت رسانه و سازمان دهندگان رویدادها به شدت بر درآمدهای ناشی از تبلیغات متکی بودند. در سال‌های اخیر بخش‌های دیگر، از جمله نرم‌افزار و خدمات، به شدت بر درآمدهای تبلیغاتی تکیه کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button