۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

فعالیت های کلیدی در بوم مدل کسب و کار

ابزارهای زیادی وجود دارد که به شرکت ها کمک می کند تا ارتباطات تیمی را بهبود بخشند، محصولات خود را اصلاح کنند و عملیات تجاری خود را توسعه دهند. انتخاب ابزارهای استراتژیک مناسب اولین قدم مهم در ارزیابی مدل کسب و کار و ایجاد تغییراتی است که یک شرکت باید ایجاد کند.

بوم مدل کسب و کار یکی از ابزارهای مدیریت استراتژیک است که می تواند به تقویت و توسعه کسب و کار کمک کند. در این مطلب، ما تعریف می‌کنیم که بوم‌های مدل کسب‌وکار چیست، توضیح می‌دهیم که چرا فعالیت‌های کلیدی اهمیت ویژه‌ای دارند و برخی از آن فعالیت‌های کلیدی را به اشتراک می‌گذاریم.

فعالیت های کلیدی چیست؟

ممکن است از خود بپرسید که “فعالیت های کلیدی در بوم مدل کسب و کار چیست؟” فعالیت های کلیدی نشان دهنده یکی از 9 بلوک ساختمانی است که در بوم مدل کسب و کار را تعریف شده است. این فعالیت‌ها به یک کسب‌وکار اجازه می‌دهد تا از طریق سازمان‌دهی عملیات خود، با ارزش افزوده به بازارها، با مزیت عمل کند. ارزش یکی از عوامل اصلی در زمینه فعالیت های کلیدی است. ارزش منعکس کننده اثربخشی فعالیت ها است و ممکن است بینشی در مورد علت شکست یا موفقیت یک کسب و کار ارائه دهد. یک کسب و کار ممکن است تصمیم بگیرد که فعالیت های خود را برای افزایش ارزش ارائه شده توسط یک کسب و کار تغییر دهد.

فعالیت های کلیدی می توانند نتایجی ایجاد کنند که فرصت هایی را برای انواع جدیدی از فعالیت ها ارائه می دهد. اگر فعالیت های کلیدی یک شرکت شامل مدیریت نرم افزار جلسات از راه دور باشد، سایر شرکت ها می توانند از نرم افزار جلسات راه دور به عنوان یکی از فعالیت های کلیدی خود استفاده کنند. جلسات از راه دور ممکن است به یک روند در عملیات تجاری تبدیل شود. مشکلات ایجاد شده توسط این روند ممکن است به تحقیق در مورد راه حل ها به عنوان لایه دیگری از فعالیت منجر شود. فعالیت های کلیدی ممکن است با تغییر حس ارزش برای مصرف کنندگان و اعضای دنیای تجارت تکامل یابد.

بوم مدل کسب و کار چیست؟

بوم مدل کسب و کار یک ابزار مستندسازی و پیاده سازی است که مدیران کسب و کار می توانند از آن برای برنامه ریزی و اجرای مدل های کسب و کار استفاده کنند. آنها برای شناسایی اجزای اصلی یک کسب و کار، مانند جریان های درآمد، روابط با مشتری، شرکای کلیدی و فعالیت های کلیدی مفید هستند. بوم‌های مدل کسب‌وکار بدون جزئیات یک طرح کسب‌وکار رسمی، نمای وسیعی از عملیات واقعی یا احتمالی را منعکس می‌کنند تا صاحبان و مدیریت کسب‌وکار بتوانند فرآیندها را ساده‌سازی کرده و چشم‌انداز کلی شرکت را اصلاح کنند.

این مدل سه دسته تجاری سازگار را نام می برد که بر اساس استراتژی های عملیاتی مختلف ساخته شده اند. کسب‌وکارهای محصول‌محور، محصولی را برای درآمد تولید می‌کنند، کسب‌وکارهای حوزه‌محور خدمات ارائه می‌کنند، و کسب‌وکارهای زیرساخت‌گرا سیستم‌های بزرگی را ارائه می‌کنند که اهداف بسیاری را برای افراد و مشاغل به طور یکسان انجام می‌دهند. بوم مدل کسب‌وکار می‌تواند همه آن‌ها را ترسیم کند و توصیفی متمرکز و قابل دسترس از مؤلفه‌های آن کسب‌وکار برای موفقیت آن ایجاد کند.

دسته بندی فعالیت های کلیدی

سه دسته وجود دارد که تمایلات کلی فعالیت های کلیدی را تعیین می کند. این دسته ها عبارتند از:

  • محصول
  • دامنه
  • زیرساخت.

تولید – محصول

فعالیت های تولیدی به عواملی مانند مهندسی، تامین مواد، ساخت و تحویل مربوط می شود. گاهی اوقات فعالیت‌های تولیدی منجر به تولید محصولات مختلف می‌شوند، اما می‌توانند به تکرارهای زیادی از یک محصول منفرد نیز منجر شوند. ارزش ارائه شده از طریق این فعالیت ها ممکن است به این مربوط باشد که آیا محصول زیست تخریب پذیر است، وضعیت اجتماعی مشتری را بالا می برد، بسته بندی آسان است یا مقرون به صرفه است. فعالیت های کلیدی که ممکن است منجر به یک محصول خوب شود عبارتند از:

کنترل کیفیت

کنترل کیفیت بخشی از مرحله تحقیق و توسعه تولید است. این شامل آزمایش و ارزیابی مستمر محصولات به روش های قابل سنجش برای بررسی و بهبود است. محصولات با ارزش تقریباً مترادف با کیفیت هستند.

انتخاب فرآیند

انتخاب فرآیند، معمولاً بخشی از مراحل برنامه ریزی است، اما ارزیابی فرآیند ممکن است در هر نقطه از تولید انجام شود. تغییرات فرآیند می‌تواند محصولی را که با تاخیر انتشار مواجه است تثبیت کند. همچنین می تواند تغییرات در پرسنل و زنجیره تامین را برای تطابق بهتر با منابع موجود برطرف کند.

بازخورد مشتری

کسب و کارها می توانند بازخورد مشتریان را به روش های مختلف جمع آوری کنند. از طریق بازخورد، شرکت ها می توانند محصولات خود را اصلاح کنند و در عین حال ارزش بیشتری از طریق مراقبت از مشتری اضافه کنند. بازخورد خودکار می تواند در زمان و هزینه کسب و کارها هنگام ارائه یک متخصص پشتیبانی فنی به مشتریان، صرفه جویی کند. مشتریان اغلب تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند، بنابراین یک تجربه بازخورد شخصی می تواند یک تعامل اجتماعی همدلانه باشد که ممکن است باعث رضایت شود.

برندسازی

یک شرکت ممکن است به موفقیت یک محصول واحد افتخار کند و به جای تنوع بخشیدن به محصولات خود، بر بهبود مستمر آن تمرکز کند. محصول از طریق تکرارهای مختلف جدید آشنایی می تواند ارزشی داشته باشد، و ارزش اضافی ممکن است از فرصت هایی برای داشتن جدیدترین و بهترین نسخه یک چیز آشنا حاصل شود. تکرارها ممکن است به فعالیت‌های دیگری مانند برندسازی یا مدیریت زنجیره تامین برای بهینه‌سازی فرآیند ارائه نسخه‌های جدید به روشی که برای مشتریان ارزش به ارمغان می‌آورد، بستگی داشته باشد.

بروز رسانی نرم افزار

به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری به محصولات ارزش می‌افزایند و تجربیات آشنای مشتری را گسترش می‌دهند. به روز رسانی نرم افزار می تواند نشان دهد که تیم های توسعه در مورد محصول خود جدی هستند، که می تواند اعتماد مشتریان را ایجاد کند. به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری نیز می‌توانند بخش مهمی از استراتژی درآمد محصول باشند. برای مثال، مشتریان می‌توانند برای باز کردن قفل به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، هزینه اشتراک تکراری بپردازند. این نرم افزار همچنین ممکن است شامل وعده به روز رسانی های امنیتی به عنوان بخشی از قیمت خرید باشد.

2. دامنه

کسب‌وکارهایی که می‌توانند راه‌حل‌های منحصربه‌فردی برای مشکلات دشواری که مشتریان خود با آن مواجه هستند بیابند، می‌توانند در هر بازاری که فعالیت می‌کنند، مزیت رقابتی داشته باشند. ارزش فعالیت های حل مسئله متناسب با اندازه مشکلاتی است که شرکت برای حل آنها تلاش می کند. فعالیت هایی که می تواند منجر به راه حل شود عبارتند از:

پژوهش

تحقیقات به شرکت ها کمک می کند کشف کنند که بازارها برای چه نوع پیشنهادهایی آماده هستند. بسیاری از مدل‌های کسب‌وکار ممکن است به تحقیق به عنوان یک فعالیت کلیدی برای جلب علاقه از طریق توسعه چیزی جدید یا مورد نیاز داشته باشند. تحقیق در مورد انواع مشکلاتی که افراد با آن روبرو هستند می تواند به کسب و کارها در ایجاد راه حل کمک کند.

مستندات

مستندسازی اطلاعاتی است که به مشتریان در مورد ویژگی های یک سرویس آموزش می دهد. مشتریان می‌توانند خدماتی مانند اینترنت، کارت اعتباری یا برنامه‌های تلفن همراه را برای پاسخگویی به نیازهای خود تغییر دهند، اما بدون مستندات مناسب، این برنامه‌ها ممکن است گیج‌کننده به نظر برسند. هنگامی که اسناد یک سرویس مورد نیاز وجود ندارد، مشتریان ممکن است خدمات خود را ایجاد کنند. این یک فعالیت آسان و گاهی حیاتی برای حفظ علاقه مشتری است.

مدیریت پروژه

مدیریت پروژه یک شکل تخصصی از مدیریت است که هدف آن بهبود فرآیندها و نتایج فرآیند است. افزایش بهره وری ناشی از مدیریت پروژه ممکن است زمان بین تکرارهای یک محصول را کاهش دهد. همچنین می‌تواند مشکلات گردش کار را به حداقل برساند که منجر به نقص‌های کوچک در خدمات می‌شود که در غیر این صورت برای مدل کسب‌وکار یک شرکت ارزش ایجاد می‌کند.

مشاوره از یک متخصص

دعوت از کارشناسان برای ارائه تجربه و دیدگاه خود در برنامه ریزی پروژه می تواند تیم ها را برای اجرای خدمات در مقیاس آماده کند. کارشناسان می‌توانند درکی از نحوه متعادل کردن این فعالیت‌ها برای جلوگیری از اختلالات خدمات ناشی از هزینه اضافی عیب‌یابی، به شما کمک کنند. مشاوره همچنین می تواند استراتژی های مدیریت ریسک را برجسته کند.

3. زیرساخت

هدف یک کسب‌وکار زیرساخت‌محور مدیریت کانال‌هایی است که می‌توانند از مشارکت گسترده و متنوع حمایت کنند. برخی از نهادهایی که در شبکه‌ها و پلتفرم‌هایی که طیف عملیات تجاری را در بر می‌گیرند شرکت می‌کنند، برندها، افراد، تامین‌کنندگان و بازارها هستند. ارزشی که یک کسب و کار زیرساخت گرا می تواند ارائه دهد به توانایی آن در تسهیل ارتباطات، تجارت، تبلیغات و فروش در سطحی بالاتر از بازارها بستگی دارد. فعالیت هایی که این ارزش را ایجاد می کنند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پردازش ابری

رایانش ابری به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا میزبانی وب، مدیریت پایگاه داده و سیستم‌های مدیریت محتوا را به خارج از سایت منتقل کنند که مزایای متعددی دارد. وقتی کار می تواند از راه دور اتفاق بیفتد، تیم ها نیازی به ملاقات فیزیکی ندارند تا محصول یا خدمات خود را با مشتری مرتبط کنند. رایانش ابری همچنین با متمرکز کردن داده ها و مدیریت وظایف برای شرکت های بزرگ، باعث صرفه جویی در منابع شود.

تامین مالی

تامین مالی می تواند یک رویکرد زیرساختی مفید برای توسعه کسب و کار باشد. سرمایه گذاری روی چشم انداز یک شرکت می تواند بر رشد و جهت گیری بازارها تأثیر بگذارد. این همچنین نوعی استانداردسازی است که به بازارها کمک می کند تا خود را تنظیم کنند.

شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان ابزارهای ارتباطی بین افراد آغاز شد، اما به سرعت به پلتفرم‌هایی تبدیل شدند که در آن کسب‌وکارها، اقتصادها و افراد می‌توانند با هم تعامل داشته باشند و سازماندهی کنند. برخی از شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به‌طور یکپارچه از میزبانی بازخورد مشتری به تسهیل کمپین‌های بازاریابی برند مشترک تغییر کنند. یک شبکه اجتماعی ممکن است به عنوان یک بازار نیز شروع شود، اما از آنجا که آنها به شبکه ای از پیشنهادات منشعب می شوند، بازارهای دیجیتال نیز می توانند محتوای سرگرم کننده را به عنوان ارزش افزوده ارائه دهند.

لابی کردن

لابی گری نوعی حمایت است که در خدمت منافع تجاری است. این به بخشی از زیرساختی تبدیل شده است که کسب و کارها را تنظیم می کند، زیرا لابی ها اکنون نماینده منافع رقیب هستند. استانداردسازی لابی‌گری نمونه دیگری از مقررات سیستمی در سطحی بالاتر از منافع و عملیات کسب‌وکارها است.

مدیریت نظارتی

نظارت و پایش به مجموعه‌ای از فعالیت‌های سیستماتیک گفته می‌شود که به منظور ارزیابی عملکرد کارکنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف از برنامۀ نظارت بر تحلیل کسب و کار این است که مشخص کند تصمیمات مربوط به الزامات و طرح ها از جمله بازبینی ها، کنترل تغییر، تاییدیه ها و اولویت بندی چگونه اتخاذ می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button