۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

منتورینگ کسب و کار چیست؟

منتور کسب‌وکار کسی است که معمولاً چالش‌هایی را که در راه‌اندازی یا رشد کسب‌وکار  خود با آن‌ها روبه‌رو هستید، تجربه کرده است و می‌تواند بینش، راهنمایی، مشاوره و دیدگاهی تازه بر اساس آن تجربه ارائه دهد. منتور می تواند به شما کمک کند تصمیمات استراتژیک هوشمندانه ای بگیرید.

 منتورینگ چیست؟

به تعبیری ساده‌تر و خودمانی‌تر، منتورینگ رابطه‌ای است که در آن منتور فرد راه‌جو (مِنتی) را زیر پر و بال خود می‌گیرد و به او کمک می‌کند تا مسیر شغلی را سریع‌تر و ساده‌تر و با خطای کمتر طی کند. در این رابطه، فرد کم‌تجربه‌تر می‌تواند مشکلات شخصی و شغلی خود را پیش منتور ببرد و از او برای راهنمایی در حل آن‌ها کمک بخواهد.

این ممکن است شبیه به آنچه یک مشاور کسب و کار ارائه می دهد به نظر برسد، اما مربیان و مشاوران اغلب در رویکرد، تمرکز و دامنه خدمات متفاوت هستند. مربیان معمولاً بر اساس تجربیات زندگی واقعی خود راهنمایی مستمر ارائه می‌دهند، در حالی که مشاوران کسب‌وکار تخصص و راه‌حل‌های تخصصی را برای چالش‌های تجاری خاص بر اساس پروژه یا قرارداد ارائه می‌کنند.

چگونه یک منتور می تواند به موفقیت کسب و کار شما کمک کند؟

انجمن روان‌شناسی آمریکا می‌گوید داشتن یک منتور می‌تواند «زندگی را تغییر دهد». منتور کلیدی در موفقیت کسب و کار است. او نه تنها به تعیین اهداف و راهنمایی اعضا می‌پردازد بلکه با دلگرمی، تشویق و الهام‌بخشی، افراد را به بهترین عملکرد و توانمندی‌هایشان هدایت می‌کند. همچنین، منتور باید بتواند به تشخیص و توسعه مهارت‌ها، شناخت استعدادها و نقاط ضعف افراد و تشکیل یک محیط کاری مناسب اهمیت بدهد.

به‌علاوه، اداره یک کسب‌وکار کوچک می‌تواند تنها باشد، و داشتن کسی در گوشه‌ی شما که درک کند چه چیزی از سر می‌گذرد، می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. مربیان می توانند به شما کمک کنند انگیزه داشته باشید، شما را مسئول نگه دارند و موفقیت های خود را جشن بگیرند.

مزایای داشتن مربی یا منتور

فردی که دانش، مهارت یا تجربه خود را در اختیار شخصی دیگر قرار دهد تا به پیشرفت، رشد و یادگیری او کمک کند، به عنوان منتور شناخته می‌شود. این پیشرفت می‌تواند یک پیشرفت شخصی یا شغلی باشد. چنین پدیده‌ای در شرکت‌ها و سازمان‌های حرفه‌ای کاربرد بسیاری دارد. بر این اساس می‌توان آن را به شکل زیر تعریف کرد:

«یک رابطه متقابل و مشارکتی که با میل و به‌دلخواه طرفین اتفاق می‌افتد. در دو طرف این رابطه معمولاً یک کارمند ارشد و یک کارمند رده‌پایین قرار دارند. هدف از این رابطه، رشد، یادگیری و پیشرفت کارمند رده‌پایین است.» در ادامه به برخی مزایای منتور اشاره خواهد شد:

رهبری و هدایت

رهبری (در برخی از متون هدایت) یکی از پنج وظیفه اصلی مدیران محسوب می‌شود. رهبری یعنی هنر نفوذ بر زیردستان به نحوی که آن‌ها به‌صورت داوطلبانه و از روی رغبت فعالیت‌های از پیش تعیین‌شده‌ای را در چارچوب اهداف معینی انجام دهند.

اجتناب از اشتباهات

نکته اصلی درک این موضوع است که اشتباهات مهم نیستند. اینکه چگونه به آنها پاسخ می دهیم مهم است. یک مربی خوب می‌تواند به این نکته اشاره کند که وقتی بیش از حد کار می‌کنید، چگونه با خودتان قدم بردارید و چرا گاهی اوقات بهترین چیز برای کسب‌وکار جدیدتان این است که بدانید چه زمانی باید «نه» بگویید.

مسئوليت

چالش دیگر برای بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک این است که آنها کسی را ندارند که آنها را مسئول بداند. در ابتدا، ممکن است برایتان رهایی بخش باشد که کسی را پشت سرتان نبینید تا مطمئن شود در مسیر درستی برای رسیدن به اهدافتان هستید. اما مسئولیت پذیری چیز خوبی است. این به شما کمک می کند تا روی اهداف خود تمرکز کنید و تعیین کنید که برای رسیدن به آنها چه اقداماتی باید انجام دهید.

پاسخگو بودن در برابر یک نفر به شما کمک می کند تا زمانی که به یک هدف می رسید تلاش کنید و احساس موفقیت کنید و اعتماد به نفس داشته باشید.

ویژگی یک منتور کسب و کار

در اینجا چند ویژگی وجود دارد که باید هنگام پیدا کردن یک منتور کسب و کار به آن توجه کرد:

تخصص، تجربه و دانش

منتور باید بداند که زمان‌ها و شرایط تغییر می‌کنند و آنچه برای آنها مفید بوده، لزوماً امروز برای شما کارساز نخواهد بود. بنابراین، به دنبال منتوری باشید که بتواند تجربیات زندگی واقعی خود را با روندهای فعلی تجارت و بازار ترکیب کند.

ارتباط مستقیم و صادق

شما منتوری می خواهید که بتواند با شما مستقیم، باز و صادق باشد. ارائه امید کاذب به کسی در زمانی که در مسیر اشتباهی است مفید نیست. بهترین مشاوران می توانند به شما بگویند که چه کاری اشتباه انجام می دهید و چه چیزی باید اصلاح شود بدون اینکه شما و دستاوردهایتان را کوچک جلوه دهید.

شنونده خوب

گوش دادن یکی از مهارت‌های بسیار مهم ارتباطی است که هر فردی در جامعه باید آن را بیاموزد. شنونده خوب بودن نقش بسزایی در برقراری ارتباط موثر چه در سطح روابط اجتماعی، چه در روابط عاطفی و چه در روابط حرفه‌ای و کاری ایفا می‌کند.

معمولا هدف ما از گوش دادن به صحبت دیگران:

۱- دریافت اطلاعات

۲- فهمیدن و درک کردن

۳- لذت بردن

۴- یادگیری

همه ما گمان می‌کنیم که شنوندگان خوبی هستیم؛ اما تحقیقات ثابت کرده است هنگامی که فردی با ما سخن می‌گوید ما فقط بین ۲۵ تا ۵۰ درصد از صحبت‌های او را گوش می‌دهیم.

گوش دادن فعال یک تکنیک در روان درمانی است که در آن درمانگر با دقت به صحبت های مراجعه کننده گوش می دهد. سپس در صورت لزوم سئوال هایی را مطرح می کند تا به طور کامل احساسات و محتوای پیام را درک کند. گوش سپردن یک فعالیت فراتر از شنیدن است. مربیان باید شنوندگان خوبی باشند.

ارزش های مشترک

شما و منتور باید اخلاق کاری و ارزش های مشابهی داشته باشید. داشتن رویکردهای مشابه برای تعیین اهداف بسیار مهم است. افراد انگیزه های مختلفی دارند. برخی به تعیین اهداف کششی بهترین پاسخ را می دهند، زیرا برای دستیابی به غیرممکن ها سخت تر کار می کنند. دیگران زمانی بهترین عملکرد را دارند که اهدافشان تهاجمی اما قابل دسترس باشد. اما اگر منتور به اهداف بلند اعتقاد داشته باشد و شما به اهداف قابل دستیابی بهتر پاسخ دهید، احتمالاً دلسرد می شوید یا به طور کلی تسلیم می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button