۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

بوم مدل عملیاتی کسب و کار

بوم مدل عملیاتی UNITE به شما این امکان را می دهد که مدل عملیاتی خود را هدفمند طراحی کنید و در نهایت به شما کمک می کند شکاف معروف اجرای استراتژی را پر کنید. بستن شکاف بین استراتژی و اجرا همچنان یک چالش است. پنج رکن اجرای استراتژی، اجرای مؤثرتر و همسوتر را تضمین میکند.

تحقیقات نشان داده است که حدود ۴۰ درصد از رهبران اجرایی میگویند مسئولیت پذیری و رهبری سازمانی آنها در اجرای استراتژی همسو نیست. نظرسنجی ها از رهبران استراتژی در سالهای گذشته نشان داده است که اجرای کند استراتژی یک چالش اصلی است، اغلب به دلیل دید کافی و کنترل ناکافی، ذهنیت کوتاه مدت واکنشگرا و خستگی از تغییر کارکنان این اتفاق میافتد.

گاهی اوقات مشکل با تنظیم استراتژی شروع می شود. بسیاری از رهبران اجرایی یک استراتژی کسب و کاری سه تا پنج ساله مستند ندارند، زیرا مدیران عامل جدیدترین نسخه را ایجاد، بروزرسانی یا به اشتراک نگذاشته اند. گاهی اوقات، استراتژی سازمانی وجود دارد، اما به طور موثر با رهبران کسب و کار واحدی به اشتراک گذاشته نشده است. در موارد دیگر، استراتژی بدون اینکه بسیاری از رهبران کسب و کار متوجه شوند، تغییر کرده است.

۵ رکن کلیدی برای اجرای موثر استراتژی

استراتژیستهای شرکتی می توانند شکاف استراتژی تا اجرا را پر کنند و اجرای هماهنگ را به پنج روش هدایت کنند:

 • تدوین استراتژی
 • برنامه ریزی
 • مدیریت عملکرد
 • ارتباطات استراتژی
 • ظرفیت سازمانی

در میان ابزارهایی که یک صاحب کسب و کار به آن نیاز دارد، مدل‌های عملیاتی از جمله کاربردی‌ترین و ارجاع‌ترین آنها هستند. شرکت های موفق به طور کامل پذیرفته اند که شرکت آنها چگونه تحت تأثیر اهداف استراتژیک در مدل عملیاتی آنها قرار می گیرد و چگونه این اهداف در فعالیت ها و فرآیندهای کلیدی آنها تاثیر خواهد داشت!

مدل عملیاتی چیست؟

مدل عملیاتی هم نمایشی انتزاعی و هم تصویری از نحوه ارائه ارزش یک سازمان به مشتریان یا ذینفعان است. بوم مدل عملیاتی بر زنجیره ارزش، منابع کلیدی و شرکای کلیدی مدل کسب و کار تمرکز دارد و به تیم کمک می کند تا هماهنگ با استراتژی شرکت یا سازمان خود باشند.

فرایندهای عملیاتی

ارتباط با مشتری امری ضروری است، محصول و خدمات باکیفیت امری لازم است، مدل اقتصادی نوآورانه اجتناب ­ناپذیر است،‌ اما اگر فرایندهای عملیاتی نباشد همه­ آن ها هیچ و پوچ ­هستند. فرایندهای عملیاتی آخرین گام ضروری در ترجمان استراتژی تجاری به واقعیت است. چه فرایندهای عملیاتی موجود را بهبود دهیم و چه برای بازتعریف کامل استراتژی تمهیدات عملیاتی بیندیشیم، اگر فرایندهای عملیاتی درست را به کار نبریم نتیجه­ مطلوب حاصل نخواهد شد.

بسیاری از هزینه ­ها در فرایندهای عملیاتی صورت می­ گیرند. از فراهم ­کردن مواد خام تا تولید، لجیستیک و مدیریت زنجیره ­ی عرضه ـ اگر شرکتی بتواند تلفیق دیجیتال هوشمند [فرایندهای عملیاتی] را انجام دهد ارزش فراوانی کسب می­ کند. تعریف فرایندهای عملیاتی در مراحل اولیه در فهم اینکه شرکت چه جایگاهی دارد بسیار ضروری است. از این گذشته، اگر تحول اساسی و از صفر تا صد در دستور کار قرار داشته باشد،‌ فرایندهای عملیاتی می ­توانند تعیین کنند که چه ظرفیت­ های تازه­ای لازم است افزوده شود و چگونه می ­توان آن ظرفیت ­ها را کسب کرد.

در ادامه به بخشی از فرایندهای عملیاتی پرداخته می شود:

لجستیک

لجستیک را می‌توان فرآیند برنامه‌ریزی و اجرای کارآمد حمل و نقل و نگهداری کالا، از نقطه تولید تا  مصرف تعریف کرد. هدف لجستیک برآوردن نیازهای مشتری در زمان مناسب و به شکلی مقرون به صرفه است. تا به امروز، لجستیک نقشی حیاتی در جابجایی تجهیزات و کالاها ایفا کرده است و در حال حاضر نقشی کلیدی در جابجایی کالاهای تجاری در زنجیره تامین ایفا می‌کند.

عملیات فروش

عملیات فروش، عملیاتی برای کمک به متخصصان فروش در جهت رسیدن به اهداف فروش به صورت سیستماتیک و به بهترین نحو ممکن است. فعالیت‌های فروش عملیاتی کمک می‌کنند تا کارشناسان استراتژی‌ها و برنامه‌های مربوطه را (در بلند مدت و کوتاه مدت) برای دستیابی به اهداف فروش به کار گیرند. به عبارت ساده‌‌تر، عملیات فروش کمک می‌کند تا درآمد سازمان به وسیله برنامه‌ریزی دقیق‌تر، بودجه‌بندی بهتر و اتخاذ رویکرد هوشمندانه‌تر استفاده شود.

مدیریت محصولات

مدیریت محصول، مجموعه وظایفی برای هدایت اهداف استراتژیک برای توسعه، معرفی محصول و پشتیبانی و بهبود مستمر محصولات یک شرکت است. مدیریت محصول بر روی برقرارری تعادل میان تجربه کاربر، اهداف تجاری و امکان‌سنجی فنی متمرکز است.

فن آوری

فناوری به معنی کاربرد منظم معلومات علمی و دیگر آگاهی‌های نظام‌یافته برای انجام وظایف علمی است. فناوری را می‌توان کلیهٔ دانش‌ها، فرایندها، ابزارها، روش‌ها و سیستم‌های به کار رفته در ساخت محصولات و ارائهٔ خدمات تعریف کرد. فناوری کاربرد عملی دانش و ابزاری برای کمک به تلاش انسان است.

این شامل نصب سیستم‌های اصلی مانند CRM ، ERP، و سیستم‌های دیگری که ممکن است برای گسترش شرکت خود به آنها نیاز داشته باشید، خواهد بود.

ارتباطات بازاریابی و فروش

ارتباطات بازاریابی شامل تبلیغات، پروموشن یا ترویج فروش، فروش، نام تجاری، کمپین و تبلیغات آنلاین است. این فرایند به عموم مردم این امکان را می‌دهد که یک برند را بشناسند و در مورد آنچه برند ارائه می‌دهد ایده روشنی کسب کنند.

خدمات مشتری

خدمات مشتری یا امور مشتریان تدارک‌هایی برای ارائهٔ خدمات به مشتریان، پیش، در حین و پس از عرضه و فروش به آنهاست. به عقیدهٔ اِفرِیم توربان (به انگلیسی: Efraim Turban ) (۲۰۰۲)، خدمات مشتری مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که برای ارتقای رضایت مشتری -که احساس مطابقت محصول یا خدمت عرضه شده با انتظارات اوست- طراحی شده‌اند

زیرساخت و مکان شرکت

فراهم یا توسعه دادن زیرساخت های مورد نیاز شرکت، از جمله دفتر مجازی یا فیزیکی، نرم افزار، سازه ها و زیرساخت های عملیاتی

سازمان

سازمان مجموعهٔ هدفمندی است که پیرو یک نظام (سیستم) است، و دارای مرزها و حدودی است که آن را از محیط خود جدا می‌سازد.

تامین کنندگان و شرکا

چه کسی و چه چیزی به تمایز و فعالیت های اصلی شما کمک می کند؟ آسیب پذیری های زنجیره تامین شما چیست؟ رابطه شما با تامین کنندگان خارجی چیست؟

منابع انسانی

چه کسی باید در محل باشد تا به درستی از افراد در کسب و کار شما مراقبت کند؟

سیستم های مدیریت

به چه نوع مدیر عاملی نیاز دارید تا به بهترین نحو در جایی که شرکت در حال حاضر در آن قرار دارد خدمت کند؟

مالی و حقوقی

آیا به خدمات حقوقی گران قیمت نیاز دارید (احتمالاً در حال حاضر!) و کجا می توان قراردادها را ساده و آسان و داخلی نگه داشت؟

اطلاعات

برای پشتیبانی از هر فرآیند به چه داده ها، اطلاعات و برنامه های IT نیاز دارید؟ چگونه این برنامه ها را ادغام می کنید و چگونه آنها را در فایلهای دسته بندی شده جمع آوری می کنید که همه می توانند به صورت روزانه به آنها دسترسی داشته باشند؟ کدام برنامه ها باید یکپارچه شوند؟ کدام یک واقعاً باید سفارشی شود و چه کسی مدیر داده ها و برنامه های کاربردی است؟

چارچوب مدل عملیاتی کسب و کار

 • همسویی استراتژی
 • مدل کسب و کار
 • مدل عملیاتی

بوم مدل عملیاتی به روشی مشابه بوم مدل کسب و کار (یا هر بوم دیگر) استفاده می شود. دور یک فلیپ چارت یا تخته سفید دور هم جمع شوید. نواحی بوم را بنویسید و آن قسمت‌ها را با یادداشت‌هایی پر کنید و در مورد جنبه‌های مهم و نحوه هماهنگی همه چیز با هم بحث کنید. معمولاً شروع با زنجیره(های) تحویل ارزش اصلی مفید است. سپس به چالش های بعدی خود ادامه دهید. در مورد ترتیب پر کردن جزمی نباشید. بهترین راه واحد وجود ندارد.

نقطه قوت اصلی بوم مدل عملیاتی مختصر بودن آن است. این به طور عمدی به همه جنبه های ارزش آفرینی اشاره نمی کند، بلکه شما را مجبور می کند تا بر عناصر کلیدی تمرکز کنید و در بالاترین سطح، چگونگی تطابق جنبه های مختلف سازمان را در نظر بگیرید. این امر اجرای استراتژی شما را قادر می سازد و به دستیابی به همسویی در سطح بالایی کمک می کند. همچنین به شما کمک می کند تا جایگزین های مختلفی را برای مقیاس بندی در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، ممکن است بیشتر جنبه ها را برون سپاری کنید و فقط مدیریت شریک و بازاریابی داخلی را انجام دهید. این به طور چشمگیری با رویکردی متفاوت است که در آن شما همه کارها را در خانه انجام می دهید!

البته، هنگامی که بر روی یک مدل عملیاتی هدف سطح بالا به توافق رسیدید، می‌توانید آن را به یک سند 10 صفحه‌ای گسترش دهید، با گرفتن بخش‌های مختلف بوم و جزئیات بیشتر آنها. اما زیاده روی نکنید. در این مرحله، ما فقط می خواهیم یک حس بنیادی قوی از نحوه اجرای استراتژی خود داشته باشیم.

ساخت مدل عملیاتی شما

چندین مورد وجود دارد که باید هنگام تکمیل بوم خود و تأمل در سازمان فعلی خود در نظر بگیرید:

 • اصول طراحی مدل عملیاتی خود را تعریف کنید
 • شناسایی زنجیره ارزش
 • شناسایی قابلیت های مورد نیاز برای ارائه زنجیره های ارزش
 • فرآیند آرایش قابلیت ها را شناسایی کنید
 • ساختار سازمانی، نقش ها و مهارت های منابع انسانی
 • سازماندهی منابع برای حمایت از HR در انجام کار
 • شناسایی یک سیستم مدیریت برای پشتیبانی از برنامه ریزی و عملکرد

مثلث رشته های ارزش

مثلث رشته‌های ارزش، که بر اساس استراتژی‌های عمومی پورتر است، به شما کمک می‌کند تا انتخاب کنید که می‌خواهید روی کدام یک از سه حوزه تمرکز کنید:

 • صمیمیت مشتری،
 • تعالی عملیاتی
 • یا رهبری محصول.

درک بیشتر در مورد هر یک از این بخش ها مفید است.

تولید ایده در تمام سطوح سازمان را تشویق می کند

در ابتدا، تیم رهبری شما باید اولویت بندی یک تکه مثلث را برای موفقیت هدفمند انتخاب کند. دو دلیل برای این وجود دارد:

از منظر سازمانی، شما منابعی برای تامین مالی ندارید که در هر سه دسته بهترین باشید – به عبارت دیگر، نمی توانید محصولات خود را به طور کامل تنظیم و سفارشی کنید (صمیمیت مشتری)، ارزان ترین (عالی عملیاتی) و بهترین محصولات (Product Leadership) را داشته باشد.

از دیدگاه خارجی، مشتریان می خواهند بدانند که چه چیزی شرکت شما را متمایز می کند. آیا این برتری فنی است یا خدمات عالی به مشتریان؟ تمرکز بر یک انتخاب استراتژیک به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که شرکت را شروع می‌کنید، خود را متمایز کنید.

اتصال نقاط: چارچوب مدل کسب و کار UNITE

“چگونه نوآوری ایجاد کنیم” شامل تعدادی بوم است که بر خلق ارزش و یافتن مدل کسب و کار مناسب برای برآورده کردن بخش مشتری و نیازهای مشتری تمرکز دارد. این چارچوب برای القای تغییرات شدید ساخته شده است که به شما کمک می کند مزیت رقابتی پیدا کنید. امید ما این است که شرکت شما از طریق نوآوری در مدل کسب و کار رشد کند.

مدل های تفصیلی

یک مدل کسب و کار را می توان به جنبه های متعدد آن تقسیم کرد. بسته به چالش‌هایی که با آن روبرو هستید، می‌توانید با استفاده از یک ابزار یا بوم مناسب، منطقه مورد علاقه خود را بزرگنمایی کنید:

 • نیت و اهداف کسب و کار شما و همچنین هدف تحول عظیم شما محرک های شما را خلاصه می کند و به کاری که انجام می دهید جهت می دهد.
 • بوم پیشنهاد ارزش اجزای اصلی پیشنهاد شما (محصول یا خدمات) را به تفصیل شرح می دهد.
 • برای بررسی بخش های مشتری خود، با Personas مبتنی بر داده کار کنید.
 • بیانیه شغلی مشتری JTBD و نقشه شغلی JTBD مشتریان شما را تشکیل می دهد.
 • محیط مدل کسب و کار، مدل کسب و کار شما را در زمینه بازاری متشکل از روندهای نوظهور و نیروهای مخرب قرار می دهد.
 • بوم فرهنگ نوآوری به شما کمک می کند فرهنگی را درک کنید و آگاهانه شکل دهید که از نوآوری پشتیبانی می کند.
 • ساختار تیم نوآوری شما را قادر می سازد تا یک ساختار تیمی را برای ابتکار نوآوری خود پیش نویس کنید.
 • با استفاده از معیارهای یادگیری و رشد، می توانید پیشرفت را در مراحل اولیه توسعه اندازه گیری کنید. این معیارها به شما کمک می‌کنند به جای ایجاد یک طرح تجاری دقیق که واقعاً به شما کمکی نمی‌کند، روی آنچه واقعاً مهم است تمرکز کنید. بعد ها می توانید جنبه مالی مدل های درآمد و هزینه را با یک پرونده تجاری کامل گسترش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button