۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

منابع کلیدی در بوم مدل کسب و کار؟

منابع کلیدی شرکت، ورودی های اولیه ای هستند که برای ایجاد ارزش پیشنهادی خود، خدمت به بخش مشتری و ارائه محصول یا خدمات به مشتری استفاده می کنید. اینها مهمترین چیزهایی هستند که برای موفقیت مدل کسب و کار خود به آنها نیاز دارید. مدل‌های کسب‌وکار اغلب به منابع محسوس و ناملموس متکی هستند،

هر مدل کسب و کار در نحوه یافتن و استفاده از منابع کلیدی موفق یا شکست می خورد. به طور خلاصه، ما می توانیم از منابع کلیدی خود برای ایجاد ارزش پیشنهادی خود با بهترین استفاده از منابع انسانی با استعداد و سایر دارایی ها استفاده کنیم.

انواع مختلف منابع کلیدی

هر الگوی مدل شامل منابع کلیدی است، منابع کلیدی بسته به تمرکز هر الگوی خاص می‌توانند متفاوت به نظر برسند تا مفهوم‌سازی منابع کلیدی را آسان‌تر کند، با این حال، ما معمولاً آنها را به عنوان یکی از چهار دسته می‌دانیم. انواع منابع کلیدی شامل موارد زیر هستند:

 • منابع انسانی
 • منابع مالی
 • منابع فیزیکی
 • منابع فکری است.

منابع انسانی

کارمندان شما هستند. کسی که باید نوآوری را اعمال کند. در نهایت، نیروی انسانی شما کار تحول را انجام می دهد. شما باید اطمینان حاصل کنید که نیروی کار شما مهارت های لازم برای پیشبرد کسب و کار را دارد. در این مرحله شرکای کلیدی خود را نادیده نگیرید، سازمان های خارجی ممکن است منابع انسانی داشته باشند که شما می توانید تنها با سرمایه گذاری های جزئی از آنها استفاده کنید.

همانطور که یک بوم مدل کسب و کار را تکمیل می کنید، به افرادی که از آنها می خواهید کارتان را انجام دهند فکر می کنید. به سادگی، آیا بدنه لازم برای اجرای طرح های نوآوری خود را دارید؟

مدیران می توانند از طرق مختلفی بر عملکرد نیروی انسانی خود تأثیر بگذارند. یک سیستم تشویقی به عملکرد پاداش می‌دهد، اگرچه می‌تواند در نحوه اعمال آنها بحث‌برانگیز باشد، اما مطمئن شوید که به طور کامل به مشوق‌هایی که ارائه می‌دهید فکر کنید، و چگونه کارکنان می‌توانند آنها را به دست آورند، زیرا یک سیستم تشویقی ضعیف می‌تواند روحیه را از بین ببرد و بر عملکرد تأثیر منفی بگذارد.

منابع انسانی را نیز می توان از طریق طرح های سازمانی تحت تأثیر قرار داد. تیم های نوآوری که به طور خاص تشکیل شده اند، می توانند تأثیر فوق العاده ای بر جهت گیری یک شرکت داشته باشند. انواع دیگر طرح های سازمانی می توانند استعدادها را به سمت وظایف یا چالش های خاص هدایت کنند. مدیران خوب می دانند که چگونه از منابع انسانی خود به بهترین شکل استفاده کنند، خلاقیت و بینش لازم برای نوآوری واقعی را تشویق می کنند، آنها همچنین تشخیص می دهند که چه زمانی یک سازمان از استخدام کارکنان کلیدی که به برنامه ها کمک می کنند تا به طور مولد پیش برود، سود می برد.

مثال های منابع کلیدی انسانی:

 • افرادی که محصول یا خدمات را ایجاد می کنند
 • رانندگان کامیون که محصولات را تحویل می دهند
 • نمایندگی های خدمات مشتری
 • مدیرانی که بر تولید نظارت دارند
 • فروشندگان
 • کارکنان منابع انسانی
 • کارکنان فناوری اطلاعات

منابع مالی

اعداد همان اعداد هستند. وجوهی که در دسترس دارید، چه در دسترس یا با سود معقول، منابع مالی شما هستند. هنگام بررسی منابع مالی خود، از دسترسی خود به بازارهای سرمایه غافل نشوید. آیا می توانید وجوه قرض کنید؟ آیا بدهکاری منطقی است؟

استفاده صحیح از اعتبار ممکن است به شما فرصتی برای شروع نوآوری بدهد و باعث رشد پایدار شود.

مثال های منابع کلیدی مالی:

نقدی: پول یا معادل آن.

سپرده های بانکی: پولی که در بانک ها قرار می گیرد، از جمله حساب های جاری و حساب های بازار پول.
ذخایر سهام: سهام قابل معامله عمومی به راحتی به پول نقد تبدیل می شوند و منابع مالی یک سازمان محسوب می شوند.
دارایی اوراق قرضه عمومی: انواع مختلفی از اوراق قرضه وجود دارد که می توانند در منابع مالی یک سازمان گنجانده شوند.
ذخایر ارز خارجی: اینها ارزهایی هستند که در کشور دیگری صادر می شوند. ارزهای خارجی را می توان در بانک داخلی یا خارجی نگهداری کرد. ارزهای خارجی را می توان به سرعت به ارز محلی تبدیل کرد، بنابراین بخشی از منابع مالی یک سازمان محسوب می شود. همچنین، بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی برای انجام عملیات خود، مانند فروش در خارج از کشور یا پرداخت به تامین‌کنندگان خارجی، نیاز به نگهداری ارز خارجی دارند.
چک: چک ابزاری است که حاوی دستوری است که بانک را به پرداخت مبلغی به دارنده چک هدایت می کند. چک ها را می توان به راحتی به پول تبدیل کرد و گاهی اوقات می توان از چک برای پرداخت به تامین کنندگان استفاده کرد. چک ها دارایی های مالی هستند.

منبع: https://economicpoint.com/financial-resources-examples

منابع فیزیکی

اینها منابع ملموس شما هستند، از جمله امکانات تولید سرمایه بر، مواد، لوازم، اموال و تجهیزات. شاید فضای ذخیره سازی پر از مواد خام یا پالت های مملو از محصولات داشته باشید. یا شاید شما یک سیستم نقطه فروش به اشتراک گذاشته شده در شبکه های توزیع دارید. شرکت‌های کالاهای مصرفی احتمالاً منابع فیزیکی وسیعی دارند، در حالی که صنایع خلاق ممکن است به شدت به منابع انسانی خود و کمتر به تأسیسات یا انبارهای تولیدی متکی باشند.

کسب‌وکارهایی که زیرساخت‌محور هستند، احتمالاً تا زمانی که به نوآوری فکر می‌کنند، موادی خواهند داشت که سایر مشاغل فاقد آن هستند. در حالی که این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند نشانه‌ای از یک مدل کسب‌وکار موفق باشد، می‌تواند تأثیری بر فلج کردن تصمیم‌های مدیریتی نیز داشته باشد. تصمیم گیرندگان فکر می کنند: «ما همه این چیزها را داریم، و سرمایه زیادی در آن پیچیده شده است، همه راه حل های ما باید آن خریدهای قبلی را توجیه کند.»

واضح است که این مسیری به سوی نوآوری نیست. تغییر جهت گاهی اوقات به یک بینشگر شجاع نیاز دارد. اگر منابع فیزیکی شما را عقب نگه دارند، ارزش عملکردی ندارند.

این مکان خوبی برای در نظر گرفتن برخی منابع نامشهود رایج است. برای مثال، نرم‌افزار اغلب به‌عنوان یک «منبع فیزیکی» در نظر گرفته نمی‌شود، اما برنامه‌های کاربردی رایانه‌ای خریداری‌شده در دنیای کسب‌وکار بیشتر شبیه به اشیاء مادی رفتار می‌کنند تا منابع واقعاً نامشهود. مالکیت معنوی مرتبط اغلب بیشتر شبیه یک منبع فیزیکی است تا یک منبع نامشهود. هزینه‌های بالقوه مجوز قابل توجهی برای نرم‌افزار و سایر فناوری‌ها نیز باید ارزیابی شود تا ببینیم آیا در مدل کسب‌وکار شما برای افزودن ارزش کار می‌کند یا خیر.

مثال‌های منابع کلیدی فیزیکی:

ماشین آلات و تجهیزات: این شامل ابزارهایی است که برای ساخت محصول خود استفاده می کنید و همچنین هر ماشین آلات و تجهیزاتی که در فرآیند تولید قرار می گیرند (مثلاً یک دستگاه CNC).
ساختمان ها و فضاهای اداری: اگر کسب و کار شما نیاز به مکان فیزیکی دارد، این ممکن است یکی از بزرگترین هزینه های شما باشد.
وسایل نقلیه و کامیون: اگر خدمات یا محصولی را می فروشید که نیاز به حمل و نقل دارد، یا اگر خدمات تحویل درخواستی برای مشتریان دارید، وسایل نقلیه بخش مهمی از تجارت شما هستند.
سیستم های نقطه فروش: برای مشاغلی که پرداخت های حضوری از مشتریان را می پذیرند مفید است.

منابع فکری

کسب و کار شما هوشمند است و در مواد و افراد آن مجموعه وسیعی از دانش اختصاصی است که از طریق سال ها کار سخت و سرمایه گذاری به دست آمده است. چگونه می توانید از آنچه می دانید استفاده کنید؟ به عبارت دیگر منابع فکری شما چیست؟

مدل کسب و کار شما بدون شک به دانسته های منابع انسانی شما بستگی دارد. بنابراین مهم است که دید واضحی از تخصص، تحصیلات و تجربه اعضای سازمان خود داشته باشید. آنها منابع کلیدی بالقوه استفاده نشده ای هستند که می توانند به ارزش پیشنهادی شما اضافه کنند.

مدیریت دانش باید بخشی از استراتژی کلی نوآوری شما باشد. پایگاه داده مشتریان شما باید به درستی محافظت و استفاده شود. چه نوع اطلاعاتی را در آن پایگاه های داده مشتریان نگهداری می کنید و آیا به درستی از آنچه در مورد مشتریان خود می دانید استفاده می کنید؟ آیا شما به طور مشابه سایر شرکای کلیدی را دنبال می کنید تا بتوانید به مولدترین راه ها با آنها کار کنید؟

همچنین باید در نظر بگیرید که چگونه منابع فکری خود را توسعه می دهید. بسیاری از شرکت های تجاری موفق، دانشگاه شرکتی را برای آموزش و آموزش منابع انسانی خود در داخل نصب می کنند. این یک راه مقرون به صرفه برای رشد از درون است که لزوماً سرمایه بر نیست.

مثال‌هایی از منابع کلیدی فکری:

 • سیستم ها و فرآیندها
 • دانش مشتری
 • نام تجاری
 • حق چاپ و ثبت اختراع

منابع کلیدی کسب‌وکار را همان چیزی می‌سازد که هست: فقط شما مجموعه خاصی از افراد، دانش مشتری و توانایی‌های کلیدی را دارید. در مجموع، آنها نحوه ایجاد ارزش های پیشنهادی و انجام فعالیت های کلیدی خود را محاصره می کنند.

منابع کلیدی نقش مهمی در گسترش کسب و کار و ارزش بازی می‌کنند، و به همین ترتیب، عنصر بزرگی از بوم رشد نمایی UNITE هستند. هر بخش مشتری خاص را در نظر بگیرید و آنها را به مهم ترین منبع کلیدی خود متصل کنید. شما درک بهتری از آنچه واقعاً در مدل کسب و کارتان مهم است خواهید داشت.

منابع کلیدی و انواع مختلف مدل های کسب و کار

مدل کسب و کار چارچوبی است که در آن یک شرکت محصولات یا خدمات را به مشتریان ارائه می دهد. این شامل ساختار، منابع کلیدی و فرآیندهایی است که شرکت را قادر می‌سازد تا ارزش ایجاد، ارائه و جذب کند. به مطالعه مدل های کسب و کار علم مدیریت می گویند.

کسب و کارها از مدل های کسب و کار برای رقابت در بازار و دستیابی به موفقیت پایدار استفاده می کنند. یک مدل کسب و کار موفق مدلی است که بتوان آن را تکرار کرد و در بازارهای مشابه به کار برد.

به طور کلی، مدل های کسب و کار، کسب و کارها را به سه نوع تقسیم می کنند:

 • کسب و کار محصول محور
 • کسب و کار مبتنی بر دامنه.
 • کسب و کار مبتنی بر زیرساخت

منابع کلیدی کسب و کار محصول محور

کسب و کارهای محصول محور بر توسعه یک محصول و سپس یافتن بازار برای آن متمرکز هستند. این برعکس مدل مبتنی بر بازار است که در آن شرکت‌ها بر آنچه مشتریان می‌خواهند تمرکز می‌کنند، سپس محصولاتی را برای برآورده کردن آن نیازها توسعه می‌دهند.

مدل محصول محور عموماً توسط شرکت های کوچکتری استفاده می شود که جایگاه یا مخاطب خاصی در ذهن دارند. برای مثال، اگر محصولی دارید که مشکل خاصی را برای گروه خاصی از مصرف‌کنندگان حل می‌کند، آن‌ها محصول خود را به بازار عرضه می‌کنید. این می تواند به ویژه زمانی موثر باشد که سرمایه محدودی دارید اما همچنان می خواهید مطمئن شوید که کسب و کار شما دارای پتانسیل رشد است.

منابع کلیدی این شرکت‌ها منابع انسانی و فکری است، زیرا معمولاً می‌توانند به مالکیت معنوی و دانش فنی در صنعت و جایگاه خاص خود دسترسی داشته باشند.

منابع کلیدی کسب و کار مبتنی بر دامنه

جنبه کلیدی کسب و کارهای حوزه محور این است که آنها ایده روشنی از اینکه مشتریان خود چه کسانی هستند و از آنها چه می خواهند داشته باشند. این بدان معنی است که آنها باید قبل از اینکه حتی به فکر ایجاد هر گونه محصول یا خدماتی برای آنها باشند، زمانی را صرف درک نیازها و خواسته های مشتریان خود کنند.

منابع کلیدی برای چنین کسب و کاری عبارتند از:

 • درک اینکه شرکت شما چه کاری را به بهترین شکل انجام می دهد و چگونه می توانید خود را از رقبا متمایز کنید.
 • یک بخش مشتری هدف به وضوح تعریف شده است.
 • درک اینکه به چه کسی می خواهید خدمت کنید و آنها چگونه فکر می کنند، رفتار می کنند، احساس می کنند و باور دارند.
 • منابع کلیدی کسب و کار مبتنی بر زیرساخت

کسب و کار مبتنی بر زیرساخت به شرکت هایی اطلاق می شود که درآمد خود را با استفاده از زیرساخت های خود به دست می آورند، به عنوان مثال:

در صنعت مخابرات، نیاز به سرمایه گذاری بزرگ اولیه در زیرساخت ها دارد. پس از آن، در طول زمان تنها با یک سرمایه گذاری کوچک برای به روز نگه داشتن سیستم های خود از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

آمازون همچنین یک تجارت زیرساخت محور است زیرا وظیفه اصلی آن فروش آنلاین محصولات است. این شرکت می تواند با استفاده از صرفه جویی در مقیاس برای کاهش هزینه ها و افزایش سود از مقیاس خود استفاده کند.

منابع کلیدی برای کسب و کار زیرساخت محور عبارتند از:

 • زیرساخت (شبکه، پلتفرم و غیره)
 • نام برند
 • پایگاه کاربر

شناسایی منابع کلیدی

ایجاد یک مدل کسب و کار قوی مستلزم توجه به تمام منابع کلیدی موجود است. کارمندان منابع انسانی فرصت هایی را تشخیص می دهند که یک کارمند انبار از آنها اطلاعی ندارد، اما کارگر انبار در مورد مسائل تدارکاتی بسیار باهوش خواهد بود.

متخصص IT شما بینش هایی در مورد زیرساخت های مخابراتی دارد در حالی که حسابدار شما می تواند فرصت های تامین مالی فروشنده را شناسایی کند. هر منبع ذکر شده توسط تیم شما برای اهمیت آن در پیشنهاد ارزش کلی شما تجزیه و تحلیل و ارزیابی می شود.

به منابع کلیدی فهرست شده در طوفان فکری خود فکر کنید. آنها چگونه به مدل کلی کسب و کار شما کمک می کنند و چه چیزی کم است؟ نوآوری فقط یک رویا نیست؛ اکثر کسب‌وکارها می‌توانند با پیشرفت برنامه‌هایشان، مؤلفه‌های مهم‌تر تلاش‌های رشد خود را شناسایی کنند.

چارچوب مدل کسب و کار UNITE

نحوه ایجاد نوآوری شامل تعدادی بوم نقاشی است که بر خلق ارزش و یافتن مدل کسب و کار مناسب برای پاسخگویی به بخش مشتریان تمرکز دارد. نیازهای مشتری این چارچوب برای القای تغییرات شدید ساخته شده است که به شما کمک می کند مزیت رقابتی پیدا کنید.

مدل های کسب و کار

محور اصلی بوم مدل کسب و کار است که شش حوزه اصلی یک مدل کسب و کار (مدل های عملیاتی، ارزش، خدمات، تجربه، هزینه و درآمد) را پوشش می دهد. بوم مدل کسب‌وکار توسعه‌یافته، زمینه کسب‌وکار فوری، از جمله رانندگان کسب‌وکار، مشتریان، و تیم، و همچنین مزیت ناعادلانه را اضافه می‌کند.

مدل های تفصیلی

یک مدل کسب و کار را می توان به جنبه های متعدد آن تقسیم کرد. بسته به چالش‌هایی که با آن روبرو هستید، می‌توانید با استفاده از یک ابزار یا بوم مناسب، منطقه مورد علاقه خود را بزرگنمایی کنید:

 • نیت و اهداف کسب و کار شما و همچنین هدف تحول عظیم شما محرک های شما را خلاصه می کند و به کاری که انجام می دهید جهت می دهد.
  بوم پیشنهاد ارزش اجزای اصلی پیشنهاد شما (محصول یا خدمات) را به تفصیل شرح می دهد.
 • برای بررسی بخش های مشتری خود، با Personas مبتنی بر داده کار کنید.
 • بیانیه شغلی مشتری JTBD و نقشه شغلی JTBD مشتریان شما را تشکیل می دهد.
 • محیط مدل کسب و کار، مدل کسب و کار شما را در زمینه بازاری متشکل از روندهای نوظهور و نیروهای مخرب قرار می دهد.
 • بوم فرهنگ نوآوری به شما کمک می کند فرهنگی را درک کنید و آگاهانه شکل دهید که از نوآوری پشتیبانی می کند.
 • ساختار تیم نوآوری شما را قادر می سازد تا یک ساختار تیمی را برای ابتکار نوآوری خود پیش نویس کنید.
 • با استفاده از معیارهای یادگیری و رشد، می توانید پیشرفت را در مراحل اولیه توسعه اندازه گیری کنید. این معیارها به شما کمک می‌کنند به جای
 • ایجاد یک طرح تجاری دقیق که واقعاً به شما کمکی نمی‌کند، روی آنچه واقعاً مهم است تمرکز کنید. بعداً، می‌توانید جنبه مالی مدل‌های درآمد و هزینه را با یک پرونده تجاری کامل گسترش دهید.
 • بوم مدل عملیاتی به شما کمک می کند تا از طریق مدل عملیاتی فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button