۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

نقش کوچینگ در رشد و کیفیت زندگی

کوچینگ (Coaching) یک رابطه پشتیبانی دو طرفه بین کوچ (مربی) و مراجع (مراجعه کننده به کوچ) است. درواقع کوچینگ، مکالمه یا گفتگویی است که فرد یا افراد را برای رسیدن به ایده‌آل خودشان توانمند می سازد.

خیلی از افراد کوچ یا کوچینگ را فقط مرتبط با بیزینس و کسب و کار می دانند، اما کوچینگ انواع مختلفی دارد که شما با کمک گرفتن از یک کوچ، چه در کسب و کار و چه در زندگی شخصی می توانید تغییر و رشد خوبی در فضای زندگی و کار خود ایجاد کنید. ک

فرآیند کوچینگ

کوچینگ فرآیندی است که حول دو محور آگاهی (Awareness) و مسئولیت (Responsibility) جریان دارد. فرآیند کوچینگ که توسط کوچ اجرا می شود، به کوچی (Coachee) کمک کند تا نسبت به داشته ها و نداشته های خود آگاهی کامل پیدا کند، علاوه براین مسئولیت رشد و توسعه عملکرد مطلوب و تاثیرگذار خود را نیز برعهده دارد.

در حقیقت کوچینگ (Coaching) یک رابطه پشتیبانی میان کوچ (مربی) و مراجع (مراجعه کننده به کوچ) است که به مشاغل مختلف کمک می کند تا راه ایده‌آل خودشان برای رسیدن به هدف را پیدا کنند. کوچینگ عملکردی است که به برانگیختن مراجع به اندیشیدن و افکاران خلاقانه برای شکوفا سازی توانمندی ها کمک می کند.

کوچینگ برای چه افرادی مناسب است؟

آموزش های کوچینک برای بعضی افراد مناسب است و برای برخی کاربرد ندارد. گروهی از افراد جامعه در نقش دانای کل به فعالیت می پردازند بی آنکه تلاشی برای یادگیری و بهبود عملکرد خود انجام دهند. در این میان افرادی نیز ناامید از رشد و پیشرفت هستند و در ضمیر ناخودآگاه خود مقاومت شدیدی نسبت به ثروت آفرینی و رشد و پیشرفت دارند. دوره کوچینگ مناسب این افراد نیست زیرا وظیفه دوره آموزش کوچینگ، رفع موانع و اختلالات ناخودآگاه اشخاص در برابر کسب درآمد نیست.

کوچینگ مناسب افرادی است که آمادگی پیشرفت شغلی و رشد و توسعه مهارت ها و توانایی های فردی خود را با ایده های خلاقانه دارند. این افراد خواهان پیشرفت هستند و در عمق افکار خود آمادگی پذیرش ثروت را دارند. بنابراین بستر مناسب برای استفاده از تکنیک های کوچینگ جهت پیشرفت کسب و کار خود و مشاغل سایر فعالان بازار و کارآفرینان را فراهم می کنند.

چه کسانی از کوچینگ استفاده نکنند؟

 • افراد خودشیفته
 • کسانی که هدفی برای زندگی ندارند
 • افراد ناامیدی که دیگران را هم ناامید می‌کنند
 • افرادی که حاضر نیستند عیب‌هایشان را بپذیرند
 • افرادی که تنها حرف خودشان را قبول دارند و انعطاف‌پذیر نیستند
 • افرادی که برای خودشان و دیگران ارزش قائل نیستند
 • کسانی که از پیشرفت می‌ترسند (واقعاً بعضی‌ها این‌جوری هستند!)
 • افرادی که حاضر نیستند برای رشدشان وقت و پول هزینه کنند
 • افرادی که همه‌چیز را در پول می‌بینند

البته اگر این افراد این نقطه منفی را کنار بگذارند می‌توانند از کوچینگ نتیجه خوبی بگیرند.

کوچینگ زندگی چیست؟

کوچینگ زندگی یعنی هدایت و توانمند سازی فرد در زندگی که می تواند در هر بعدی از زندگی اشخاص باشد. افرادی به سمت این کار جذب می شوند که در وهله اول علاقمند بوده و همچنین صبر و همدلی از شاخصه های رفتاری آنان باشد. شاید بتوان گفت که اغلب مربی ها در روانشناسی هم مهارت دارند و به نوعی از طریق تأثیر بر نگرش ها، باعث اصلاح و بهبود روحیه می شوند.

کوچینگ و مددکاری اجتماعی

کوچینگ زندگی برای بسیاری از افراد به عنوان ابزاری جهت پر کردن شکاف بین زندگی فعلی و زندگی مطلوب است. مربیگری می تواند مزایای ذهنی مختلفی را برای فرد به همراه داشته باشد.

کوچینگ زندگی باعث کاهش اهمال کاری، دستیابی به هدف، بهبود بینش و نگرش شخصی و بهبود تفکر و سلامت روان کلی می گردد. سلامت روان باعث جلوگیری از افسردگی، حضور بهتر در جامعه و در نتیجه ارتقاء زندگی اجتماعی فرد خواهد شد.

تاب آوری

کوچینگ زندگی می تواند در جهت افزایش توانایی افراد برای مواجهه با مشکلات و چالش ها باشد. این کار باعث می شود تا آنها بهتر بتوانند فشار ناشی از شرایط را تحمل کنند. در واقع‌ مربی با انعطاف پذیری زیاد به فرد کمک می کند تا وجود چالش ها را پذیرفته و با امیدواری به جلو نگاه کند. افراد می پذیرند که مبارزه و چالش ها بخشی از زندگی هستند و به جای مقاومت باید به تقویت نقاط قوت خود بپردازند.

ارتقاء کیفیت زندگی

در اصلاح زندگی؛ کوچینگ زندگی با درمان یا تراپی تفاوت دارد. در تراپی، ما با گذشته زندگی یک فرد سر و کار داریم. این احتمال وجود دارد که مربی با حل مشکلات و دردهای گذشته وارد مسیر هدایت زندگی فرد شود. اما معمولا در کوچینگ زندگی، تمرکز بر روی زمان حال و آینده قرار دارد. در نگرش این نوع از مربیگری، درست است که شما کاری را در گذشته انجام داده اید؛ اما حالا اینجایید. پس بهتر است از حالا به بعد به فکر علاقه مندی ها و چیزهای الهام بخش باشید.

با اینکه درمانگری در زندگی و کوچینگ زندگی با هم متفاوتند اما هر دو به افزایش سلامتی فرد کمک میکنند. یک مربی زندگی به افراد یاری رسانده تا در زندگیشان پیشرفت کرده و به سطح رضایت بالاتری برسند.

مزایای کوچینگ زندگی

کوچ های زندگی به افراد کمک می کنند تا در روابط، شغل و زندگی روزمره خود نیز به کیفیت بالاتری برسند. ما با کمک یک مربی به این نتیجه می رسیم که: «این همان کسی است که می خواهم بشوم!». به طور کلی، افرادی که به دنبال درمان دردهای درونی و رسیدگی به آسیب های گذشته هستند، باید به دنبال درمان تراپی باشند، در حالی که کوچینگ زندگی برای کسانی است که اهداف خاصی دارند و می خواهند به آن دست پیدا کنند.

منابع:

 1. Coaching Model: Coaching For Resilience (coachcampus.com)
 2. What Is Life Coaching? | Psychology.org
 3. What Is a Life Coach? (verywellmind.com)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button