۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

کاربرد کوچینگ زندگی (Life Coaching)

کوچینگ زندگی قصد دارد با جهت‌دهی صحیح به افراد کمک کند تا به اهداف خود در زندگی شخصی و یا کسب‌وکار برسند. اگرچه روش‌های مورد استفاده کوچ‌های زندگی و فردی تفاوت‌هایی دارد. ولی در کل هدف کوچینگ زندگی، کمک به افراد در شکستن الگوهای باور منفی خود، اقدام قاطعانه و تعیین اهداف مشخصی برای دستیابی به آنچه چیزی است که آن‌ها از زندگی می‌خواهند.

بیشتر کوچ‌ها کارشناسان آموزش دیده‌ای‌ هستند و  بسیاری نیز در زمینه‌هایی مختلف تخصص دارند. مانند:

  • روابط
  • استرس
  • رشد شخصی
  • کسب‌ و کار
  • مشاغل
  • انگیزه
  • امور مالی
  • خلاقیت و خانواده

فواید کوچینگ زندگی

کوچینگ زندگی می تواند به افراد کمک کند تا ارزش های زندگی خود را شناسایی کنند و آنچه را که از زندگی می خواهند روشن کنند. این می تواند به شما کمک کند تا اهداف موثری برای رسیدن به جاه طلبی های خود تعیین کنید، پیشرفت در سفر تغییر خود را زیر نظر داشته باشید، به شما کمک کند متمرکز و چالش برانگیز بمانید، اطمینان حاصل کنید که به تعهدات خود پایبند هستید و از طریق ارزیابی مجدد و بررسی مجدد مستمر شما را فراتر از جاه طلبی های اولیه خود می برد. از ایده ها، برنامه ها و استراتژی های شما..

در ادامه به چند کاربرد مهم کوچینگ زندگی می پردازیم:

شناخت نقاط قوت

مهم‌ترین اهمیت و فایده‌ای که جلسات کوچینگ زندگی دارند، شناسایی نقاط قوت مراجع است. کوچ تلاش می‌کند تا با شناساندن نقاط قوت به مراجع خود، ابزار لازم برای دست‌یابی به اهداف و پرورش احساسات مثبت را ایجاد کند.

تقویت اعتماد به نفس

هر چه فرد بیشتر به استعدادها و توانایی‌های خود پی‌ببرد، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کند. افزایش اعتماد به نفس باعث به وجود آمدن تلاش و کوشش بیشتر در زندگی می‌شود.

رسیدن به هدف

فردی که کار کوچینگ زندگی انجام می‌دهد، سعی می‌کند تمام آرزوهایی که فرد مقابلش (مراجع) در کودکی داشته را واکاوی کند تا بتواند به علایق او پی‌ببرد. همین اتفاق باعث می‌شود تا شخص مراجع تلاش کند به مهم‌ترین آرزوها و خواسته‌هایی که دارد، برسد.

کشف استعدادهای فردی و اجتماعی

با سوالاتی که در جلسات کوچینگ زندگی رد و بدل می‌شود، مراجع به ارزش‌های فردی و اجتماعی خود پی‌می‌برد، ارزش‌هایی مانند خانواده، پیشرفت، موفقیت، احترام، تعهد، مسئولیت‌پذیری، آرامش، عشق، نظم و…

یافتن استعداد باعث می‌شود تا فرد تمام اهداف و فعالیت‌های خود را بر اساس پتانسیل وجودی‌اش انتخاب کند. در نتیجه فرد از این اتفاق احساس خوبی را تجربه کرده و زندگی رضایت‌بخشی خواهد داشت.

برنامه ریزی و هدف گذاری

بعد از اینکه فرد ارزش‌هی وجودی خود را بشناسد، می‌تواند اهداف بهتری را در راستای ارزش‌هایش انتخاب کند و برای رسیدن به آن‌ها تلاش و برنامه ریزی کند. با این روش زمانی‌که به هدفش برسد احساس رضایت و خوشحالی عمیقی از خود و زندگی‌اش خواهد داشت.

مسیر درست زندگی

بعد از شناخت نقاط قوت، ارزش‌ها و اهداف، نوبت به رسالت زندگی می‌رسد.  کوچ به مراجع خود کمک می‌کند تا بتواند رسالت زندگی خود را بر اساس تمام آموخته‌ها و شناختی که تاکنون از خود به دست آورده است، پیدا کند و در جهت آن حرکت کند.

ارتباط موثر با اطرافیان

یکی از اهمیت های کوچینگ این است که فردی که به کوچ مراجه می‌کند، بهتر می‌تواند با دیگران، به خصوص نزدیکان خود ارتباط مؤثر برقرار کند. زیرا در این جلسات به خوبی متوجه می‌شود که هر فردی بر اساس ارزش‌ها و اهدافی که دارد، زندگی می‌کند و او بدون داشتن توقع زیاد از دیگران باید مسئولیت 100 درصد زندگی خود را بپذیرد.

فواید کوچینگ زندگی

ما افراد بسیاری را در اطراف خود می‌شناسیم که همیشه از زندگی خود ناراضی بوده و مدام به دنبال بهانه و مقصر هستند. این افراد نتوانسته‌اند ارزش‌ها، اهداف و رسالت خود را پیدا کرده و بر اساس آن‌ها زندگی رضایت‌مندی را تجربه کنند.

به همین دلیل مهم‌ترین نتیجه‌ای که از کاربردهای کوچینگ در زندگی می‌توان به دست آورد، رضایت از زندگی فردی و اجتماعی است. زمانی‌که فرد بتواند بر اساس نقاط قوت، ارزش‌ها، اهداف و رسالت خود زندگی کند، بدون شک حال بهتری دارد. از طرف دیگر نیز فردی که بتواند شغل خود را بر اساس ارزش‌ها، اهداف و… انتخاب کند، بدون شک در زندگی موفق‌تر از دیگران بوده و در نتیجه رضایت بیشتری دارد. بدون شک می‌توان گفت که با مراجعه به کوچ حرفه‌ای، به سرعت می‌توان به ارزش کوچینگ در زندگی پی‌برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button