۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

در مورد کوچینگ شغلی بیشتر بدانید

در کوچینگ، کوچ یا مربی فردی است که دوست دارد با افراد گوناگون که در سطح‌های مختلفی از زندگی مانند بخش خصوصی، شخصی، شغل و حرفه و یا کسب و کار هستند ارتباط مؤثری برقرار نماید تا او را در رسیدن و دستیابی به اهداف خود راهنمایی نماید. بنابراین کوچ باید شخصی با تجربه و دارای صلاحیت‌های لازم برای مربیگری باشد. ممکن است سوالاتی در زمینه پرورش و رشد کوچ های شغلی و حرفه ای به وجود آید که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

چه کسی مربیان حرفه ای را تربیت می کند؟

کوچینگ شغلی در حال حاضر یک حرفه رسمی نیست. اما برخی دوره‌ها را می‌گذرانند، و برخی دیگر تجربه کافی در دنیای بیزینس و یاحرفه تخصصی خود دارند تا به افرادی که در جستجوی خدمات مورد نیاز برای حل مشکلات شغلی که با آن مواجه هستند ارائه دهند. این افراد ممکن است به برخی سازمان ها و شرکتها تعلق داشته باشند و یا به صورت مستقل فعالیت کنند.

خدمات کوچینگ شغلی چیست؟

این خدمات شامل صحبت در مورد مسائل و ایده هایی است که به رشد شغلی شما کمک می کند. اگر می‌خواهید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید، می‌توانید جلسات اعتماد به نفس داشته باشید تا به شما کمک کند علاوه بر مهارت‌های فنی، در مواردی مانند مصاحبه، بهتر عمل کنید.

کوچ حرفه ای باید در نزدیکی محل زندگی شما باشد؟ 

این روزها با فناوری، ارتباط با مربی از طریق ویدیو در رایانه یا حتی دستگاه هوشمند بسیار آسان است. این در واقع چند مزیت را ارائه می دهد.

  • اولا، به طور بالقوه دامنه مربیانی را که ممکن است بتوانید با آنها درگیر شوید، گسترش می دهد.
  • ثانیاً، اغلب زمان‌بندی قرار ملاقات‌ها را آسان‌تر می‌کند، زیرا مربی برای ملاقات با شما در یک دفتر یا مکان خاص در زمان مشخصی قرار ندارد.
  • ثالثاً این بدان معناست که برای دیدن مربی مجبور نیستید به جایی سفر کنید.
  • چهارم، اغلب می توان جلسات را ضبط کرد و برای بازبینی در اختیار شما قرار داد.

چگونه یک مربی شغلی پیدا کنیم؟

حالا که تصمیم گرفتید روی یک کوچ شغلی سرمایه گذاری کنید. توجه داشته باشید مربی ای که با یک نفر به نتایج خوبی دست یافته است ممکن است لزوماً به شما نتواند کمک خاصی کند تا به موفقیتی برسید. بنابراین، در اینجا چند نکته برای پیدا کردن یک کوچ شغلی خوب وجود دارد.

1. رشته آنها را در نظر نگیرید، بلکه پتانسیل آنها برای کمک به شما در دستیابی به اهدافتان را در نظر بگیرید

همانطور که به دنبال یک مربی شغلی هستید، مهم است که به یاد داشته باشید که او لازم نیست در زمینه خاص شما متخصص باشد. بنابراین، اگر شما یک جراح هستید، لازم نیست بر روی یافتن یک مربی حرفه ای با سابقه جراحی تمرکز کنید. برای هر دکتری تعداد زیادی مربی بدون سابقه پزشکی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

مهم‌ترین چیزی که به دنبال یک مربی شغلی می‌گردید این است که فردی را پیدا کنید که به شما الهام بخشد و به شما کمک کند تا به پتانسیل‌هایتان دست پیدا کنید. یک مربی شغلی باید به شما کمک کند تا از خود سؤالات قابل تأمل و عملی بپرسید که به شما در دستیابی به یک هدف شغلی خاص کمک می کند. یک مربی شغلی خوب همچنین باید راهنمایی کند و به شما قدرت دهد تا اقدامات مناسب را انجام دهید تا حرفه شما پیشرفت کند.

2. فردی را پیدا کنید که نیازهای راهنمایی شغلی شما را درک کند

همانطور که به دنبال یک مربی شغلی هستید، باید یک مرز برای رسیدن به یک نتیجه خوب در نظر بگیرید یا سطح انتظارات شما کجاست. ما ممکن است از قبل بدانیم که چگونه به آنجا برسیم و نیازی به مربی شغلی نداشته باشیم. بنابراین یک مربی حرفه ای خوب نیز برای شفاف سازی اهدافتان با شما وقت می گذارد. گاهی اوقات مشتریان با در نظر گرفتن اهدافی وارد مربیگری شغلی می شوند که در واقع اهداف خودشان نیستند، بلکه اهداف دیگران هستند. مربیان شغلی می توانند به رفع سردرگمی در اهداف کمک کنند. در غیر این صورت، اگر تمرکز واضحی روی اهداف شغلی شما وجود نداشته باشد، یک مربی نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اهمیت کوچینگ شغلی 

اگر در بیزینس خود دوست دارید یک کوچ شغلی داشته باشید، این کار باعث می شود در طی جلسات مشاوره با یک کوچ، توانایی ها و پتانسیل هایی که می توانید از آنها در تجارت خود استفاده کنید و بهره وری خود را بالا ببرید را پیدا کرده و درآمد خودتان را در کار فعلی خود بالا ببرید. در هنگام مواجهه با چالش ها و سختی ها، داشتن راهنمایی که در زمینه کوچینگ شغلی مهارت داشته، به شما کمک می کند تا این شرایط را بهتر طی کرده و اشتباهات کمتری در چنین شرایطی مرتکب شوید.

بنابراین می توانید استراتژی های کاری خود را از یک کوچ شغلی دریافت کنید و مسیری که در پیش دارید را بهتر طی کنید. به عبارت دیگر و به طور خلاصه کوچ شغلی با تحلیل هایی که روی شما و کسب و کارتان انجام میدهد به شما کمک می تواند تا شغل پردرآمدی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button