۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

کوچینگ اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس نگرشی در مورد مهارت ها و توانایی های افراد است. این بدان معناست که شما خود را می پذیرید و به آن اعتماد دارید. وقتی اعتماد به نفس دارید یعنی نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی می شناسید و دیدگاه مثبتی نسبت به خود دارید. همچنین انتظارات و اهداف واقع بینانه تعیین می کنید، قاطعانه ارتباط برقرار می کنید و می توانید انتقادات را مدیریت کنید.

از سوی دیگر، اعتماد به نفس پایین ممکن است باعث شود شما احساس شک و تردید کنید، منفعل یا مطیع باشید، یا در اعتماد به دیگران مشکل داشته باشید. ممکن است احساس حقارت کنید، مورد بی مهری قرار بگیرید یا نسبت به انتقاد حساس باشید.

رابطه موقعیت و اعتماد به نفس

احساس اعتماد به نفس ممکن است به موقعیت بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، شما می توانید در برخی زمینه ها، مانند تحصیلات، اعتماد به نفس زیادی داشته باشید، اما در برخی دیگر مانند روابط با دیگران از اعتماد به نفس برخوردار نباشبد.

علت نداشتن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس پایین ممکن است ناشی از تجارب مختلف باشد، مانند بزرگ شدن در یک محیط غیرحمایت کننده و انتقادی، جدا شدن از دوستان یا خانواده برای اولین بار، قضاوت بیش از حد خود یا ترس از شکست. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند اغلب در تفکر خود دچار اشتباه می شوند.

کوچ اعتماد به نفس

کوچینگ اعتماد به نفس یک روش بسیار موثر و اثر گذار برای بهبود شخصی و افزایش توانائی و قابلیت افراد است. این مسیر همراه با تعامل و ارتباطی نزدیک میان مربی و افراد می باشد تا بتوانند مسیر رشد و پیشرفت را بسرعت و در کمال آرامش طی کنند.

در این مسیر، مربی به افراد کمک می کند تا با افزایش اعتماد به نفس و مهارت سخنوری، بتوانند قابلیت ها و توانمند ی های خود را افزایش داده و آنچه را که فرد شایسته اش هستند، خلق کنند.

نقش کوچینگ در ایجاد اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به معنای باور و ایمان قلبی به توانایی‌هایی شخصی است. به بیان دیگر اعتماد به نفس را می‌توان پذیرش ویژگی‌های بد و خوب توسط فرد دانست. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، به دلیل افزایش خودسرزنشی تاثیرات منفی آن را در کلیه جنبه‌های زندگی خود احساس می‌کنند. باید توجه داشت افراد مختلف توانایی‌ها، نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارند. به همین علت، می‌توان گفت مقایسه خود با دیگری جز نتایج منفی اعتماد به نفس است.

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم

 • نقاط قوت خود را بشناسید و آنها را پرورش دهید
 • به خاطر تلاش ها و پیشرفت هایتان، خود را ستایش کنید
 • وقتی به مانعی برخورد کردید، با مهربانی و شفقت با خود رفتار کنید.
 • به شکست فکر نکنید
 • اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی را تعیین کنید
 • انتظار کمال نداشته باشید؛ غیرممکن است که در تمام جنبه های زندگی کامل باشید.
 • وقتی احساسات شدیدی دارید، خود را کنترل کنید و منطقی فکر کنید.
 • در مورد خود، افراد و موقعیت ها فرضیات را به چالش بکشید.
 • بدانید که تجربیات منفی گذشته زندگی آینده شما را تعیین نمی کند.
 • احساسات، اعتقادات و نیازهای خود را مستقیماً و محترمانه بیان کنید
 • یاد بگیرید به درخواست های غیر منطقی نه بگویید.
 • در صورت نیاز به کمک بیشتر، مشاوره فردی نیز می تواند به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند

نکته پایانی

افزایش اعتماد به نفس با کوچینگ باعث افزایش احساسات مثبت نظیر شادی در فرد می‌شود.  همچنین، با کمک کوچینگ می‌توان مهارت‌های فرد را ارتقا داده و به او برای دستیابی به موفقیت کمک کرد. هر چه اعتماد به نفس فرد بیشتر باشد، در موقعیت‌های مختلف نظیر زندگی شخصی و شغلی خود هم ارتقا پیدا می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button