۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

آموزش اصول مدیریت در کسب و کار!

چه در حال اداره یک کسب و کار کوچک و محلی باشید یا به دنبال ایجاد یک شرکت جهانی، نمی توان مزایای مربیگری کسب و کار را نادیده گرفت. مانند بسیاری از مقولات زندگی، داشتن یک مربی باتجربه که بتوانید به آن تکیه کنید، یکی از با ارزش ترین منابع موجود برای صاحبان کسب و کار است.

مطمئناً، مقالات و کتاب‌های الکترونیکی آنلاین بی‌شماری در مورد چگونگی ایجاد و رشد یک کسب‌وکار وجود دارد، اما در نهایت، هر کسب‌وکاری منحصربه‌فرد است و توصیه‌های عمومی به سختی می‌تواند جایگزین مناسبی برای راهنمایی شخصی باشد.

کوچینگ کسب و کار چیست؟

مربیان کسب و کار معمولاً کارآفرینان باتجربه و صاحبان مشاغل هستند که تصمیم می گیرند از استعدادهای خود برای ایجاد و رشد یک کسب و کار و کمک به سایر صاحبان مشاغل برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

در حالی که اطلاعات و توصیه های زیادی در مورد نحوه شروع و رشد یک کسب و کار به صورت آنلاین در دسترس است، اما همه آنها به طور طبیعی عمومی هستند و مختص به هر کسب و کاری نیستند.

اگر شخصی بخواهد نواختن یک ساز را بیاموزد، پیدا کردن معلم بسیار آسان تر از آموزش دادن به خودش است. به همین ترتیب، اگر یک ورزشکار بخواهد مهارت های خود را بهبود بخشد، بهترین کاری که می تواند انجام دهد پیوستن به تیمی است که مربی بزرگی دارد.

ما این منطق را – که مربیان بزرگ سریع‌ترین راه‌ها برای موفقیت بلد هستند – در اکثر موارد به کار می‌بریم، با این حال، همان منطق اغلب در مورد رشد یک تجارت نادیده گرفته می‌شود.

مربیان کسب و کار معمولاً کارآفرینان خبره ای هستند که می دانند برای موفقیت یک تجارت چه چیزی لازم است. آنها در ازای دریافت هزینه، در کنار مدیران و مالکان کار می کنند تا به آنها کمک کنند؛

 • اهداف خود را تعریف کنند
 • چشم انداز خود را برای کسب و کار  اصلاح کنند
 • مجموعه ای از استراتژی ها را تنظیم کنند تا به اهداف خود برسند

اگر یک صاحب کسب و کار سؤالات سختی داشته باشد یا در طول مسیر با مشکلاتی مواجه شود، مربی می تواند به او کمک کند تا مسائل خود را به مؤثرترین شکل ممکن هدایت کند. داشتن یک مربی کسب و کار بسیار شبیه به داشتن یک شریک بسیار با تجربه در یک شرکت و سازمان است.

چه کسب و کار شما در حال شکست است و به راهی برای احیای آن نیاز داشته باشید یا فقط بخواهید برند خود را به سطح بالاتری ارتقاء بدهید، داشتن یک مربی حرفه ای کسب و کار یکی از موثرترین گزینه های موجود است.

یک مربی کسب و کار چه می کند؟

کوچ های کسب و کار به عنوان یک مربی عمل می کنند و مهارت هایی را که برای موفقیت در کسب و کار خود نیاز دارید، آموزش می دهند و در صورتی که سوالی در مورد کاری که باید انجام دهید داشته باشید، بهترین منبع اطلاعاتی هستند. مربیان کسب و کار مانند همه مربیان دیگر برای بهبود استعدادها، بهبود اهداف، هدایت تصمیمات و انجام هر کار دیگری که می توانند برای اطمینان از موفقیت شما و کسب و کارتان انجام دهند، عمل می کنند.

هنگامی که مجموعه ای از اهداف تعیین می شود، مربی برای رسیدن به آنها به شما کمک می کند تا استراتژی ها و برنامه های عملیاتی را طراحی کنید تا کسب و کار شما را برای رسیدن به اهدافش سوق دهد و به شما کمک کند تا با  هر چالشی که پیش می آید، به راه خود ادامه دهید.

اداره یک کسب و کار، کوچک یا بزرگ، اغلب اوقات می تواند شبیه به گشت و گذار در تاریکی باشد به این امید که آنچه را که به دنبالش هستید، پیدا کنید. در واقع یک مربی تجاری به عنوان چراغ قوه در محل تاریکی که شما در آن قدم گذاشته اید، عمل می کند.

یک مربی کسب و کار چطور می تواند کمک کند؟

اکثر مربیان کسب و کار در خدماتی که ارائه می دهند همه کاره هستند. تصور رایجی وجود دارد که خدمات کوچینگ کسب و کار فقط برای کمک به صاحبان مشاغل ورشکسته و یا کم درآمد مناسب است. گرچه کمک به بازگرداندن آنها به مسیر درست مطمئناً یکی از مواردی است که یک مربی می تواند به آن کمک کند، ولی موقعیت های بسیار متنوع دیگری وجود دارد که مربیان می توانند با صاحبان مشاغل همکاری کنند.

مربیان کسب و کار می توانند به ایجاد یک کسب و کار جدید از پایه کمک کنند، ماموریت و اهداف آن را تعریف می کنند و استراتژی های بلندمدت و کوتاه مدت را برای کسب و کار در نظر بگیرند. به همین ترتیب، یک مربی کسب‌وکار می‌تواند به صاحبان کسب‌وکارهایی که در رشد شرکت‌شان به یک پله صعود رسیده‌اند کمک کند، زیرا آنها درمی‌یابند که چگونه کسب‌وکار را به سطح بالاتری برسانند.

با این حال، همراه با بهبود عملکرد و رشد یک کسب و کار، چنین مربیانی می توانند برخی از بارها را از دوش مالکان کاهش دهند. در حالی که راه اندازی کسب و کار می تواند بسیار مفید باشد، نمی توان انکار کرد که می تواند بسیار سخت و استرس زا نیز باشد.  با این حال، هنگامی که با یک مربی کسب و کار کار می کنید، شخصی را در گوشه و کنار خود خواهید داشت که می تواند به شما در حل چالش هایی که به ناچار با آن ها روبرو می شوید کمک کند و به عنوان منبعی از تجربه و تخصص در زمان سخت به آن تکیه کنید. به این ترتیب، آنها می توانند زندگی صاحبان مشاغل را بسیار کم استرس تر کنند که به خودی خود یک مزیت گران بها است.

کسب و کارهای کوچک و بزرگ

چندین برچسب مختلف وجود دارد که مربیان تجاری ممکن است از آنها برای توصیف خدمات خود استفاده کنند که یکی از آنها مربی مشاغل کوچک است. در بسیاری از موارد، چالش ها و اهداف کسب و کارهای کوچک ممکن است با کسب و کارهای بزرگ متفاوت باشد.

برای مثال، رستورانی که به دنبال جذب مشتریان بیشتر یک محله است، مجموعه‌ای از اهداف و استراتژی‌های کاملاً متفاوت از یک شرکت بزرگ که محصولات را به سراسر جهان ارسال می‌کند، دارد. مربیان مشاغل کوچک در کمک به صاحبان مشاغل کوچک در دستیابی به چشم انداز و اهداف خود برای شرکت خود تخصص دارند.

بخش بزرگی از کار یک کوچ کسب و کار این است که تا آنجا که می توانند درباره هر شرکت و مالکی که با آن کار می کنند بیاموزند و استراتژی ایجاد کنند که به طور منحصر به فرد با ویژگی های هر موقعیت مناسب باشد. به عبارت دیگر، یک مربی کسب و کار بدون در نظر گرفتن اندازه شرکت یا میزانی که می خواهد رشد کند، به صاحبان مشاغل کمک کند.

کارآفرینان معروفی که مربیگری کسب و کار داشتند

شاید تعجب آور باشد که بدانید حتی برخی از مشهورترین و موفق ترین صاحبان کسب و کار و کارآفرینان جهان در برخی مواقع به مربیان کسب و کار برای کمک به آنها برای رسیدن به اهداف خود تکیه کرده اند.

اریک اشمیت – مدیر عامل سابق گوگل – قبلا گفته بود که استخدام یک مربی کسب و کار بهترین تصمیم حرفه ای بوده است. او اعتراف می کند که در ابتدا کمی تردید داشت. زیرا او قبلاً یک مدیرعامل موفق بود. با این وجود، پس از متقاعد شدن توسط یکی از اعضای هیئت مدیره گوگل، اشمیت تصمیم گرفت با یک مربی تجاری کار کند و در ادامه از نتایج شگفت زده شد. اشمیت در مصاحبه ای با مجله فورچون گفت: «همه به یک مربی نیاز دارند».

از دیگر مدیران و کارآفرینان معروفی که از کوچینگ کسب و کار بهره برده اند می توان به بیل گیتس، استیو جابز و تعداد بیشماری دیگر اشاره کرد. کافی است بگوییم که کوچینگ کسب و کار منبعی است که برخی از موفق ترین کارآفرینان جهان تا به امروز از آن بهره برده اند.

یک نظر

 • نیکو گفت:

  خیلی جالب بود

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button