۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

راهکارهای کوچینگ برای درمان افسردگی!

شاد زیستن همان چیزی است که همه مردم به دنبال آن هستند. اما آنچه شادی را تعریف می کند می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. ولی به طور معمول شادی شامل احساسات مثبت و رضایت از زندگی توصیف می شود. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا کوچینگ می تواند در شاد زیستن و درمان افسردگی مفید باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت:

کوچینگ شادی می‌تواند به همه افراد جامعه در هر سن و طبقه اجتماعی کمک کند تا با اتکا به امکانات و توانایی‌های خود، مسیر شاد زیستن را پیدا کنند. هدف کوچینگ شادی این است که سفر زندگی را برای شما لذت بخش‌تر کند و به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی باعث شادی شما می‌شود.

از آنجایی که شادی معمولاً یک اصطلاح گسترده است، روانشناسان و صاحب نظران وقتی در مورد این وضعیت عاطفی صحبت می کنند از اصطلاح «بهزیستی ذهنی» استفاده می کنند. دو جزء کلیدی شادی (یا بهزیستی ذهنی) عبارتند از:

تعادل عواطف: هر فردی می تواند عواطف، احساسات و حالات مثبت و منفی را تجربه کند. شادی به طور کلی با تجربه بیشتر احساسات مثبت نسبت به احساسات منفی مرتبط است.
رضایت از زندگی: این به میزان رضایت از بخش‌های مختلف زندگی‌ از جمله روابط، کار، دستاوردها و چیزهایی که مهم می‌دانید مربوط می‌شود.

نشانه های خوشبختی

در حالی که درک شادی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، برخی از نشانه های کلیدی وجود دارد که روانشناسان هنگام اندازه گیری و ارزیابی شادی به دنبال آن هستند. برخی از نشانه های کلیدی شادی عبارتند از:

 • احساس می کنید که زندگی ایده آل خود را دارید
 • احساس اینکه شرایط زندگی خوب است
 • لذت بردن از روابط مثبت و سالم با افراد دیگر
 • از زندگی خود احساس رضایت کنید
 • احساس مثبت بیشتر از منفی
 • پذیرایی از ایده ها و تجربیات جدید
 • احساس می کنید که زندگی را با یک حس معنا و هدف زندگی می کنید
 • می خواهید شادی خود را با دیگران تقسیم کنید

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که شادی حالت سرخوشی مداوم نیست. در عوض، شادی یک حس کلی از تجربه احساسات مثبت بیشتر از احساسات منفی است.

انواع خوشبختی

راه های مختلفی برای تفکر درباره شادی وجود دارد. به عنوان مثال، ارسطو، فیلسوف یونان باستان، بین دو نوع شادی تمایز قائل شد:

 • هدونیا
 • اودایمونیا

هدونیا: نوعی شادی است که از لذت ناشی می‌شود. اغلب با انجام کاری که احساس خوبی دارد، مراقبت از خود، برآوردن خواسته‌ها، تجربه لذت و احساس رضایت همراه است.

اودایمونیا: این نوع شادی از جستجوی فضیلت و معنا ناشی می‌شود. مؤلفه‌های مهم رفاه از جمله احساس اینکه زندگی شما دارای معنا، ارزش و هدف است. این بیشتر با انجام مسئولیت‌ها، سرمایه گذاری در اهداف بلندمدت، توجه به رفاه دیگران و زندگی بر اساس ایده‌آل‌های شخصی مرتبط است.

برخی از انواع شادی که ممکن است تحت این دو دسته اصلی قرار گیرند عبارتند از:

شادی: احساسی اغلب نسبتا کوتاه که در لحظه حال احساس می شود
هیجان: احساس شادی که شامل انتظار برای چیزی با انتظار مثبت است
قدردانی: یک احساس مثبت که شامل سپاسگزاری و قدردانی است
غرور: احساس رضایت از کاری که انجام داده اید
خوش بینی: این روشی است برای نگاه کردن به زندگی با دیدگاهی مثبت و شاد
رضایت: این نوع شادی شامل احساس رضایت است

چگونه شادی را پرورش دهیم؟

در حالی که برخی افراد به طور طبیعی تمایل دارند شادتر باشند، کارهایی وجود دارد که می توانید برای پرورش احساس شادی خود انجام دهید.

اهداف درونی را دنبال کنید

دستیابی به اهدافی که ذاتاً برای دنبال کردن آنها انگیزه دارید، به ویژه اهدافی که بر رشد شخصی و اجتماع متمرکز هستند، می تواند به افزایش شادی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که دنبال کردن این نوع از اهداف با انگیزه درونی می تواند شادی را بیشتر از دنبال کردن اهداف بیرونی مانند به دست آوردن پول یا موقعیت افزایش دهد.

لذت بردن از لحظه

مطالعات نشان داده‌اند که افراد تمایل به کسب درآمد بیش از حد دارند – آن‌ها آنقدر روی جمع‌آوری چیزها متمرکز می‌شوند که لذت واقعی از کاری که انجام می‌دهند را از دست می‌دهند.

بنابراین، به جای افتادن در دام انباشته شدن بدون فکر به ضرر خوشبختی خود، بر تمرین شکرگزاری برای چیزهایی که دارید تمرکز کنید و در حین حرکت از این روند لذت ببرید.

افکار منفی را دوباره قالب بندی کنید

وقتی دیدید که در یک دیدگاه بدبینانه گیر افتاده اید یا منفی گرایی را تجربه می کنید، به دنبال راه هایی باشید که بتوانید افکار خود را به روشی مثبت تر اصلاح کنید.

مردم یک سوگیری منفی طبیعی دارند یا تمایل دارند که به چیزهای بد بیشتر توجه کنند تا چیزهای خوب. این می تواند بر همه چیز تأثیر بگذارد، از نحوه تصمیم گیری گرفته تا نحوه برداشت شما از دیگران. نادیده گرفتن جنبه های مثبت – یک تحریف شناختی که در آن افراد بر موارد منفی تمرکز می کنند و مثبت ها را نادیده می گیرند – می تواند به افکار منفی کمک کند.

چارچوب بندی مجدد این ادراکات منفی به معنای نادیده گرفتن بدی ها نیست. در عوض، این به معنای تلاش برای نگاهی متعادل تر و واقع بینانه به رویدادها است. به شما این امکان را می دهد که الگوهای تفکر خود را متوجه شوید و سپس افکار منفی را به چالش بکشید.

چرا شادی زیستن مهم است؟

تجربه نشان داده شده است که شادی نتایج مثبت را در بسیاری از زمینه های مختلف زندگی از جمله رفاه روانی، سلامت جسمی و طول عمر کلی پیش بینی می کند. از جمله تاثیرات شادی عبارتند از:

 • احساسات مثبت باعث افزایش رضایت از زندگی می شود.
 • شادی به افراد کمک می کند تا مهارت های مقابله ای و منابع عاطفی قوی تری بسازند.
 • احساسات مثبت با سلامتی و طول عمر بهتر مرتبط هستند. یک مطالعه نشان داد که افرادی که احساسات مثبت بیشتری نسبت به احساسات منفی تجربه کرده‌اند، احتمالاً در یک دوره 13 ساله زنده مانده‌اند.
 • احساسات مثبت تاب آوری را افزایش می دهد. تاب‌آوری به افراد کمک می‌کند استرس را بهتر مدیریت کنند.
 • شاد بودن کمک می کند کمتر بیمار شوید. حالات روانی شادتر با افزایش ایمنی مرتبط است

چگونه یک فرد شادتر باشیم؟

یک مطالعه در مقیاس بزرگ بیش از 2000 دوقلو نشان می دهد که حدود 50 ٪ از رضایت کلی زندگی به دلیل ژنتیک ، 10 ٪ به وقایع خارجی و 40 ٪ فعالیت های فردی است .

بنابراین اگر سطح پایینی از شادی را در وجود خود احساس می کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای شادتر و تحقق زندگی خود انجام دهید. حتی شادترین افراد هم می توانند گهگاه احساس ناراحتی کنند و شادی چیزی است که همه افراد باید آگاهانه آن را دنبال کنند.

روابط قوی ایجاد کنید

تحقیقات نشان داده است که روابط اجتماعی خوب تاثیر زیادی روی روحیه افراد دارد. داشتن ارتباطات مثبت با افرادی که برای شما مهم هستند می‌تواند مانعی در برابر استرس باشد، سلامتی شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند فرد شادتری باشید.

ورزش منظم داشته باشید

ورزش هم برای بدن و هم برای ذهن مفید است. فعالیت بدنی با طیف وسیعی از فواید جسمی و روانی از جمله بهبود خلق و خوی مرتبط است. مطالعات متعدد نشان داده اند که ورزش منظم ممکن است در دفع علائم افسردگی نقش داشته باشد، اما شواهد همچنین نشان می دهد که ممکن است به شادتر کردن افراد نیز کمک کند.

افرادی که حداقل 10 دقیقه در روز فعالیت بدنی دارند یا فقط یک بار در هفته ورزش می کردند نسبت به افرادی که هرگز ورزش نمی کنند سطح شادی بیشتری داشتند.

یک هدف پیدا کنید

تحقیقات نشان داده است که افرادی که احساس می‌کنند هدفی دارند، از روحیه شادتری برخوردارند و احساس رضایت بیشتری دارند. برخی از کارهایی که می توانید برای کمک به یافتن هدف انجام دهید عبارتند از:

 • علایق خود را کشف کنید
 • درگیر اهداف اجتماعی و بشردوستانه باشید
 • به دنبال کشف چیزهای جدیدی باشید

کوچینگ شادی 

هر کدام از کوچ‌های شادی رویکرد و شیوه کار متفاوتی دارند. اما معمولا جلسات کوچینگ شادی چندین هفته طول می‌کشند. در طول این جلسات در مورد مسائل مختلفی با کوچ خود صحبت می‌کنید. مراحلی که ممکن است در این چند هفته طی کنید عبارت است از:

۱. شناخت و شرح شرایط کنونی

۲. شناخت نیازها

۳. برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف

۴. ورود به مرحله عمل

۵. پایدار کردن حس شادی

چه زمان به کوچ شادی نیاز داریم؟

بروز احساسات زیر می‌تواند نشانه ای برای نیاز شما به کوچینگ شادی باشد:

 • اگر در حال حاضر احساس غم و شکست می‌کنید.
 • اگر مدت زیادی است که احساس شادی نکرده‌اید.
 • اگراحساس می‌کنید چیزی در زندگی شما کم است.
 • اگر احساس می‌کنید همه چیز یکنواخت شده است یا قبلا جهان رنگی‌تری داشتید.
 • اگر همه چیز در زندگی شما خوب است اما بازهم احساس کمبود می‌کنید.
 • اگر نمی‌دانید واقعا از زندگی خود چه می‌خواهید.
 • اگر نیاز دارید با افراد آگاه صحبت کنید.

در چنین مواردی کوچینگ شادی می‌تواند کمک کند تا:

 • رابطه بهتری با محیط اطراف خود داشته باشید.
 • به خود حقیقی‌تان بازگردید و بدانید از زندگی چه می‌خواهید.
 • به نیازهای خود فکر کنید و برای برطرف کردن آن‌ها تلاش کنید.
 • بفهمید خوشبختی حقیقی برای شما چیست و زندگی برای شما چه معنایی دارد.
 • بتوانید از پتانسیل خود به‌طور بهینه استفاده کنید.

کوچینگ شادی محیطی امن و آرام فراهم می‌کند تا بتوانید با قدرت و انرژی بیشتری به سمت هدف خود حرکت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button