۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

کاربرد کوچینگ در مشاغل پزشکی

کوچینگ با موفقیت در ورزش های رقابتی، موسیقی حرفه ای، و دنیای تجارت و شرکت ها توانسته مخاطبان زیادی را در سراسر جهان پیدا کند. اکنون به عنوان یک روش آموزشی در آموزش پزشکی نیز در حال ظهور است.

بیزینس کوچینگ چیست؟

هر کسب و کاری، در موقعیت زمانی مشخص، نیاز به رشد و پیشرفت دارد که این امر مهم با بیزینس کوچینگ (Business coaching) محقق می شود. بیزینس کوچینگ، می تواند در بسیاری از موارد به کسب و کار شما کمک کند.

 • وقتی گذر زمان در کسب و کارتان، شما را نگران و مضطرب کرده است.
 • موقعی که شما در تلاش برای کنار آمدن با رقیبان کاری خود هستید.
 • زمانی که شما در حال تصمیم گیری در مورد ارتقاء درجه، تغییر نقش یا انتخاب یک تخصص در حیطه شغلی خود هستید.
 • موقعی که شما در فکر تغییر مسیر شغلی خود هستید یا به طور کلی می خواهید از مسیری که در پیش گرفته بودید، برگردید.
 • زمانی که شما در تلاشید که در حرفه خود، رتبه اول را داشته باشید.
 • وقتی به ترک شغل فعلی خود هستید.
 • به دنبال یک تغییر بزرگ شغلی هستید.

کوچینگ با مربیگری در ورزش تفاوت چندانی ندارند. همانطور که یک مربی ورزشی، لازمه پیشرفت ورزشی ورزشکار است و او را زیر نظر دارد و مسائل و ایرادات وی را به او گوشزد می کند، بیزینس کوچینگ، کسب و کار را زیر نظر گرفته و تمامی مسائل و مواردی که منجر به عدم رشد کسب و کار می شود را به صاحب کسب و کار، اطلاع رسانی می کند. همچنین در مقابل مواردی که منجر به پیشرفت می شود را طی برنامه ای مدون ارائه می دهد. پس برای مشاغل حرفه ای، وجود کوچینگ ضروری است.

مراحل بیزینس کوچینگ

هر تکنیکی برای اجرایی شدن و مثمر ثمر بودن، باید مراحلی را طی کند و کوچینگ کسب و کار نیز از این قاعده مستثنی نیست. مراحلی که منجر به کوچینگ کسب و کار می شود، شامل مراحل زیر است:

مرحله استراتژیک

مرحله استراتژیک، شامل برنامه ریزی، اولویت بندی و انجام دادن کارها به ترتیب و پشت سر هم می شود. در این مرحله، هر سه ماه یکبار به کسب و کار شما به صورت مستقیم، برنامه ریزی راهبردی فشرده ای ارائه می شود. مرحله استراتژیک شامل مشارکت حضوری یا مجازی در کسب و کار، برنامه ریزی روی تکنیک ها و دسترسی کامل و نامحدود به صورت حضوری یا مجازی روی روند کار می شود.

مرحله اجرا

در مرحله اجرا، بیزینس کوچینگ، تمرکز لازم را روی موارد مورد نیاز برای اجرا گذاشته و تاثیر پذیری مرحله قبل را مورد بررسی قرار می دهد. در حالی که صاحب کسب و کار، برنامه ریزی سه ماهه خود را دریافت کرده است، کوچینگ به صورت هفتگی و یا دو هفته یک بار، روی کارکرد شما متمرکز شده تا مطمئن شود که در مسیر پاسخگویی و پشتیبانی پیشرفت دارید، برنامه خود را اجرا کرده و نتایج خوب بدست آورده اید. این مرحله شامل جلسات خصوصی مربیگری با صاحب کسب و کار، بررسی های هفتگی پاسخگویی آنلاین و جلساتی برای رفع مشکلات و تسریع رشد بیزینس می شود.

مرحله توسعه کسب و کار

این مرحله، یک فرآیند مفصل است که کسب و کار شما و کارکنان شما را دنبال کرده و برای گام های بعدی به شما کمک می کند تا سیستم و کنترل روی کسب و کارتان را به مسیری که منجر به موفقیت می شود، برسانید. این مرحله شامل پیشرفت مداوم می شود. آموزش تصویری قابل تنظیم برای کارکنان در ساخت سیستم و کنترل روی آن و جلسه کوچینگ گروهی که برای حل چالش ها برگزار می شود، از جمله مهم ترین مواردی است که در مرحله توسعه کسب و کار دنبال می شود.

مشتریان بیزینس کوچینگ، با انجام این مراحل، اعتماد به نفس خود را در حیطه شغلی به دست آورده، برای چالش های شغلی، یک پشتیبان مورد اعتماد دارند و همیشه قدردان کوچینگ خود خواهند بود.

بیزینس کوچینگ کمک می کند که:

 • موارد مهم را در اولویت قرار دهید.
 • با شرایط چالش برانگیز به راحتی کنار بیایید و فشار های کاری را کنترل کنید.
 • اهداف و آرزوهای خود را بدانید.
 • قدم های درست در جهت موفقیت بردارید.
 • زمان بیشتری برای علاقه مندی ها بگذارید.

 مشکلات بیزینس کوچینگ

استفاده از بیزینس کوچینگ نه تنها عیبی ندارد، بلکه بسیار سودمند است. اما می توان مسائلی را تحت عنوان مشکل مطرح کرد که ممکن است برای هر کسب و کاری حین کوچینگ پیش بیاید:

 • چالش برانگیز بودن طراحی استراتژی های مناسب هر کسب و کار
 • زیر نظر بودن تمامی مسائل کسب و کار و حتی زندگی
 • هزینه بیزینس کوچینگ

کاربرد کوچینگ در پزشکی

پزشک بدون بیزینس کوچینگ، پس از مدتی احساس می کند، هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. همچنین از آنجایی که پزشکان به برندینگ پزشکی اهمیت می دهند و نیازمند تمرکز به بخش های مختلف فعالیت خود به ویژه پرسونال برندینگ پزشکی خود هستند، کوچینگ نیز می توانند در این بخش های کمک های سازنده ای انجام دهد.

به علاوه این امکان وجود دارد که هر پزشک با استفاده از بیزینس کوچینگ، شروع به سنجش گزینه های خود کرده، سرعت پس انداز خود را بالا برده تا جایی که پس از مدت کمی به سود دهی بالایی برسد. کوچینگ پزشکان، حتی می تواند با ارائه برنامه ای مناسب کاری کند که با خدمات با کیفیتی که ارائه می دهید، رضایت بیماران را افزایش دهید.

بنابراین پزشکان با توجه به شرایط خاص شغلی و مواردی که مد نظر دارند، می توانند درخواست بیزینس کوچینگ پزشکی، متناسب با شرایط خود داشته باشند. به این ترتیب، بیزینس کوچینگ برای پزشکان توسط مربیان حرفه ای که پزشک هستند، به پزشکان کمک می کند تا ببینند چه اتفاقی در حال رخ دادن است تا بتوانند کارهای لازم را انجام دهند و یا تغییر کنند تا به نتایج دلخواه خود برسد..

تاثیر بیزینس کوچینگ در پزشکی

تحقیقات نشان داده است بیزینس کوچینگ پزشکی، خستگی را تا 30 درصد و فرسودگی شغلی را تا 20 درصد در مقایسه با روش های دیگر کاهش می دهد. همچنین طی تحقیقاتی دیگر، کیفیت زندگی و آستانه تحمل در بین پزشکانی که تحت کوچینگ قرار می گیرند، بهتر و بیشتر است. در بعد کسب و کار نیز در برندینگ پزشکی، تبلیغات پزشکی و مدیکال مارکتینگ نیز باعث ارتقاء سطح کیفی می شود. تمامی این اتفاقات علاوه بر حفظ آرامش بیشتر پزشکی در زندگی شخصی، می تواند در زندگی کاری باعث افزایش جذب بیمار و توسعه کسب و کار شود.

هدف بیزینس کوچینگ پزشکی

هدف از کوچینگ پزشکی این است که پزشکان بتوانند آنچه را که در آینده شغلی آنها اتفاق می افتد، مشاهده کنند و سپس برنامه ای برای رسیدگی به این موضوع تدوین کنند. به عبارت دیگر بیزینس کوچینگ در پزشکی ابتدا کسب و کار را ارزیابی می کند و سپس یک برنامه مدون و متناسب با شرایط کسب و کار ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button