۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰
منوی دسته بندی

آیا به دنبال یک کوچ پزشک هستید؟

پزشکان نیز مانند همه متخصصان دیگر چالش های شغلی زیادی را تجربه می کنند. گاهی اوقات این چالش ها زمانی بیشتر می شوند که فرد در حال پیشرفت است. باید توجه داشت در هر موقعیتی که باشید، یک مربی شغلی می تواند کمک زیادی به رفع موانع یا همواره کردن مسیر پیشرفت شما می کند. در این مطلب قصد داریم به برخی از روش هایی که پزشکان ممکن است از یک کوچ برای حرفه خود استفاده کنند، بپردازیم.

کوچینگ مصاحبه

کوچینگ مصاحبه یکی از مهارت های مهم برای پزشکی است که می خواهد در یک بیمارستان یا کلینیک استخدام شود. به همین دلیل دانستن این دانش به آنها کمک می کند که قبل از مصاحبه رسمی، نحوه درست مصاحبه خود را بهبود بخشند.

در طول کوچینگ مصاحبه، یک پزشک با یک کوچ حرفه ای ملاقات می کند تا راهبردهایی را برای آرامش بیشتر در مورد فرآیند مصاحبه و البته عملکرد بهتر بیاموزد.

چرا باید کوچ مصاحبه پیدا کنید؟

واضح ترین دلیل این است که کوچینگ مصاحبه می تواند به افزایش شانس شما برای یافتن شغل کمک کند. زیرا:

  • کوچینگ می تواند به شما کمک کند به اضطرابی که در مورد فرآیند استخدام دارید، غلبه کنید.
  • کوچینگ به شما این فرصت را می دهد که پاسخگویی به سوالات مختلف مصاحبه را تجربه کنید.
  • مربیان برای کمک به بهبود پاسخ‌های شما در طول مصاحبه، بازخوردی به شما ارائه می‌دهند.
  • هر چه بیشتر با یک کوچ تمرین کنید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

دلیل دیگری که ممکن است بخواهید با یک کوچ مصاحبه صحبت کنید:

اگر چند سالی از آخرین مصاحبه شما برای شغل پزشکی می گذرد یا اگر آخرین مصاحبه شما نسبتاً ساده بود و پیش بینی می کنید که این مصاحبه جدید ممکن است مشابه قبلی نباشد، یک کوچ می تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس دوباره خود را در طول مصاحبه به دست آورید.
قبل از مصاحبه عصبی می شوید. داشتن اضطراب قبل از مصاحبه طبیعی است. اما اضطراب بیش از حد می تواند بر عملکرد مصاحبه تأثیر بگذارد. تمرین با کوچ می تواند به شما کمک کند احساس راحتی، آرامش و آمادگی بیشتری داشته باشید.

انواع کوچینگ مصاحبه

انواع مختلفی از کوچینگ مصاحبه وجود دارد. برخی از مربیان، حضوری ملاقات می کنند و برخی دیگر به صورت آنلاین یا تلفنی با شما صحبت خواهند کرد. به طور کلی، مربیان مصاحبه روی چیزی به نام «کوچینگ عملکرد» کار می کنند. مثل یک مربی ورزشی که با یک ورزشکار نخبه و حرفه ای کار می کند که خود را ورزیده تر و تکنیکی تر کند. یکی از عناصر کلیدی تمرین، بازخورد است. هرچه تمرین بیشتر و بازخورد فوری‌تر باشد، بهتر است.

اگر به صورت حضوری یا آنلاین با مربی ملاقات کنید، آنها همچنین می توانند به شما در ایجاد ارتباط بصری موثر کمک کنند. مربی می تواند با شما روی حالات صورت و بدن که اعتماد را منتقل می کند و گوش دادن فعال را نشان می دهد، بهتر کار کند.

مربیان همچنین ممکن است در مورد سایر عناصر مصاحبه به شما کمک کنند، از جمله نحوه پرسیدن سؤالات صحیح از کارفرما، نحوه تحقیق در مورد شغل و پانل و حتی توصیه هایی در مورد نحوه لباس پوشیدن.

چگونه یک کوچ مصاحبه پیدا کنیم؟

مربیان زیادی برای انتخاب وجود دارند. مربیان شغلی اغلب مربیگری مصاحبه را نیز ارائه می دهند. برخی از مواردی که باید در یک کوچ در نظر بگیرید عبارتند از:

آموزش و تجربه آنها در مربیگری مصاحبه چیست؟

آنها چه نوع دانش و تجربه ای در مورد فرآیند مصاحبه دارند. مصاحبه های پزشکی به ویژه از نظر طرح سوال می تواند نسبتاً منحصر به فرد باشد. بنابراین کسی که تجربه مصاحبه با پزشک را دارد، باید در اولویت باشد.

هزینه داشتن کوچ مصاحبه چه قدر است؟

اگر توانایی پرداخت هزینه کوچ را ندارید، فرصت‌هایی برای کوچینگ ارزان‌تر یا حتی رایگان نیز وجود دارد. برای این امر از دوستانی کمک بگیرید که پزشک هستند و یا در بیمارستانها و یا کلینیک های پزشکی سابقه مدیریت دارند.

انواع دیگر کوچینگ پزشکی

برخی از دلایل دیگری که پزشکان ممکن است به دنبال کمک یک کوچ شغلی باشند شامل مدیریت مسائل در نقش فعلی آنها و همچنین برنامه ریزی شغلی طولانی مدت است. در اینجا چند مثال رایج آورده شده است:

ورود به نقش های مدیریتی

در برهه‌ای از زمان، از اکثر پزشکان خواسته می‌شود تا به نوعی سرپرستی بخش یا موقعیتی را به عهده بگیرند. این زمان می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، زیرا اغلب به نظر می رسد که زمان کافی برای آماده شدن و پذیرفتن این چنین سمتی ندارند. یکی از شکست‌های بزرگ فرهنگ پزشکی ما این است که پزشکان را برای نقش‌های مدیریتی آماده نمی‌کند.

بنابراین، رئیس بخش یا سرپرست اداره بالینی که به تازگی منصوب شده‌اند، می‌توانند ناگهان خود را در سرزمینی از بودجه، مدیریت افراد، برنامه‌های استراتژیک و … ببینند که هیچ آشنایی با چنین فضایی ندارند.

اغلب اوقات پزشکان می توانند چنین موقعیتی را انجام دهند. یک کوچ شغلی می‌تواند پزشکان را در نقش‌های رهبری تشویق کند تا نگرش مثبتی به نقش جدید داشته باشند و چالش‌ها را برای دیدن راه‌حل‌های جدید چارچوب‌بندی کنند. آنها همچنین می‌توانند در مورد آموزش یا توسعه مهارت‌ها پیشنهاداتی ارائه دهند که کمک زیادی می کند.  یکی از فرآیندهایی که اغلب در این شرایط پیشنهاد می‌شود، ارزیابی 360 است. ارزیابی ۳۶۰ درجه از دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی وارد حوزه منابع انسانی شده است و اگر به درستی انجام شود، منجر به تغییرات مثبتی در یک سازمان خواهد شد. این ارزیابی، اصطلاحی است که به طور خلاصه به بازخوردی چند وجهی اشاره دارد؛ بازخوردی که مستلزم جمع‌آوری نظرات از اطرافیان شخص است. این نظرات می‌تواند از مدیر شخص، اعضای تیم، گزارش‌های مستقیم و حتی ذینفعان خارجی مثل مشتریان، تامین‌کنندگان یا … جمع‌آوری شود. از این بازخوردها می‌توان به عنوان نقطه شروعی برای برنامه‌ریزی و بهبود روش‌ها استفاده کرد.

این نوع بازخورد یا ارزیابی می‌تواند دیدگاه دقیق و کاملی را از نقاط ضعف و قوت فردی ارائه کند. از سوی دیگر این شیوه ارزیابی می‌تواند در بهبود فرآیندهایی که منجر به پیشرفت و موفقیت شغلی می‌شوند، تاثیرگذار باشد. تمرکز ارزیابی ۳۶۰ درجه بیشتر بر روی تأثیر کار یک کارمند بر کار سایر افراد سازمان و نحوه انجام کار است. چراکه عملکرد یک فرد می‌تواند به طور مستقیم بر روی مهارت‌ها و مشارکت‌های دیگر اعضای تیم تاثیر بگذارد.

با ارزیابی یا فیدبک ۳۶۰ درجه می‌توان اهداف را بهبود بخشید، بازخوردهای سازنده را تشویق و نقش مدیران و سایر اعضای یک سازمان را روشن کرد. با این روش محیطی فراهم می‌شود که افراد به خودسازی ترغیب می‌شوند. همچنین رضایت شغلی بهبود پیدا می‌کند و هزینه‌های مربوط به جایگزینی کارمندان به حداقل می‌رسد.

فکر کردن به ترک پزشکی

فرسودگی یک مشکل مهم در حرفه هر یک از ما می تواند باشد. بسیاری از پزشکان می توانند احساس کنند که به مرحله ای رسیده اند که دیگر رضایت آنها را جلب نمی کند. اما آنها همچنین تلاش می کنند تا ببینند چه گزینه های دیگری ممکن است داشته باشند. اگر آنها در مورد ترک شغل با همکاران یا حتی دوستان و خانواده خود صحبت می کنند، اغلب با پیشنهادهای خوب اما تا حد زیادی بی فایده مواجه می شوند.

نقش مربی شغلی در چنین شرایطی این است که دیدگاهی خنثی در مورد این موضوع داشته باشد. شاید پزشک هنوز همه احتمالات را کاملاً در نظر نگرفته باشد؟ شاید ترک پزشکی یکی از احتمالات باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button