۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰
منوی دسته بندی

چرا مدیران عامل می توانند از کوچینگ بهره ببرند؟

بازار کسب و کار به طور مداوم در حال تغییر است و دانستن انواع استراتژی های سازمانی به مدیران و صاحبان کسب و کار کمک می کند تا بتوانند جهت گیری درستی برای ترسیم آینده کاری خود داشته باشند و با دیدگاهی روشن در مسیر پیشرفت گام بردارند.

از طرفی مدیران عامل باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشند تا بتوانند با شرایط، نوآوری ها و چالش های پیش بینی نشده در آینده سازگار شوند. در یک زمینه رقابتی، از مدیران انتظار می رود که خود را با شرایط روز وفق دهند.

کوچینگ مدیر عامل چیست؟

کوچینگ یک رابطه‌ی کمک‌کننده (Helping relationship) است. این رابطه میان فردی که در یک سازمان از «اختیار» و «مسئولیت» برخوردار است و یک مشاور شکل می‌گیرد و در آن، طرفین روی اهدافی در زمینه‌ی بهبود عملکرد حرفه‌ای و افزایش رضایت فردی توافق می‌کنند

کوچینگ مدیرعامل رویکردی پرس و جو محور جهت توسعه حرفه ای و شخصی مدیران است که اهدافی چون ایجاد آگاهی و فعالیت های مبتنی بر آن و تسهیل یادگیری و رشد، دارد. تمرکز آن بر روی افزایش کارایی افراد با کمک به آنها در توسعه و حفظ نگرش ها و دیدگاه های جدید، مهارت و رفتار است.

کوچینگ جلسات ساختاریافته ای را ارائه می دهد که به مدیر عامل کمک می کند تا مهارت های جدیدی به دست آورد. همچنین کوچینگ مدیر عامل به مدیران عامل کمک می کند تا موثرتر و با انگیزه تر شوند.

انواع کوچینگ مدیرعامل چیست؟

یکی از موضوعاتی که موسسه CIPD برای توسعه شخصی در مورد آن تحقیق می کند، مربیگری است. از آنجایی که کوچینگ روشی کلیدی و مهم برای …

•    انگیزه به افراد
•    کمک به فقرا
•    بهترین راه حل مشکلات را پیدا کنید
•    بهبود عملکرد
•    بهبود مهارت های توسعه محور
•    افزایش اعتماد در محل کار

آخرین تحقیق این موسسه 600 نفر از  مدیرعامل منابع انسانی و سایر رشته های مدیریتی را مورد بررسی قرار داده و از آنها سوالاتی پرسیده است. یک مدیر برای مربی شدن به چه مهارت هایی نیاز دارد و رویکرد کوچینگ چه تأثیری بر مدیریت آنها دارد؟

نتایج دو ویژگی مرتبط با سبک مدیریت مربیگری را نشان داد. کارکردهای اصلی کوچینگ که بر عملکرد تمرکز دارند و کارکردهای کوچینگ در حال تکامل که بر توانمندسازی و جابجایی قدرت تمرکز دارند.

ویژگی های اصلی کوچینگ مدیرعامل شامل موارد زیر است:

•    توسعه فردی و سازمانی
•    بهبود عملکرد
•    بازخورد موثر
•    برنامه ریزی موفق
•    هدف و اقداماتی که برای رسیدن به این اهداف باید برداشته شود را مشخص کنید.

ویژگی های اضافی کوچینگ مربوط به سبک مدیریت مشارکت است و شامل موارد زیر است:

•    از ایده های اعضای تیم استفاده کنید
•    یک سوال قدرتمند
•    از قدرت تیم و گروه برای حل مشکلات استفاده کنید
•    تصمیم گیری مشترک و گروهی

کوچینگ مدیرعامل ارتباط مستقیمی با سطوح مدیریت، ایجاد اعتماد و روابط خوب بین مدیرعامل و اعضای تیم دارد. این عوامل مدیرعامل را تشویق می کند تا رویکرد مربیگری بیشتری داشته باشند.

آیا یک مدیر عامل به مربی نیاز دارد؟

بسیاری از مدیران عامل بدون مربی مدیریت می کنند، اما استفاده از خدمات کوچینگ رهبری می تواند به آنها کمک کند نتایج بهتری کسب کنند. کوچ های حرفه ای می توانند به مدیران عامل کمک کنند تا به طور حرفه ای رشد کنند، دیدگاه خود را تغییر دهند و عملکرد را بهبود بخشند. می تواند نقاط کور را کاهش داده یا از بین ببرد و به آنها کمک کند تا بازخوردهای سازنده بیشتری داشته باشند. این نه تنها احتمال فرسودگی شغلی را کاهش می دهد، بلکه می تواند فضایی را ایجاد کند که در آن مدیر عامل بتواند آزادانه در مورد چالش ها و امیدهای خود صحبت کند.

کوچینگ مدیریتی قادر است بین اهداف سازمانی و نیازهای فردی  مدیرعامل برای رشد و توسعه تعادل برقرار کند و رابطه مفیدی بین مدیر و سازمان برقرار کند. مربی لزوماً نباید تجربه کاری مستقیم مدیری را داشته باشد که برای او اعمال می شود، مگر اینکه کوچینگ مربوط به مهارت خاصی باشد.

مربی به دنبال پرداختن به مسائل عمیقی مانند عزت نفس پایین و عملکرد ضعیف نیست، بلکه به دنبال مسائل عملی مانند تعیین اهداف و دستیابی به نتایج در یک بازه زمانی معین است.

یک مربی خوب باید بتواند با  مدیرعامل ارتباط برقرار کند و به آنها انگیزه لازم را بدهد. آنها می توانند به  مدیرعامل کمک کنند تا خلاقیت و مهارت های حل مسئله را توسعه دهند.

مهارت هایی که در زندگی کاری روزمره از بین رفته و فراموش می شوند. فرآیند کوچینگ به افراد کمک می کند تا سریعتر با تغییرات محیط سازگار شوند و به آنها کمک می کند توانایی ها و قابلیت های خود را بشناسند.

کوچ به عنوان یک تسهیل کننده، مشاور و دستیار عمل می کند، مشاوره و مربیگری مستقیم را به  مدیرعامل آموزش می دهد و سعی می کند از روش هایی برای ایجاد شرایط مناسبی که منجر به یادگیری می شود و یادگیرنده را در فرآیند یادگیری مشارکت می دهد استفاده کند.

آیا یک مدیر می تواند مربی خوبی برای کارمندان خود باشد؟

اگر مدیر می خواهد به عنوان یک مربی ظاهر شود و عمل کند، باید مهارت های جدیدی مانند همدلی، گوش شنوایی، میل به حرکت دادن کارکنان، نه قضاوت کردن و … را بیاموزد. مدیری که در نقش مربی ظاهر می شود باید تردیدهای خود را برطرف کند و به کارمندان خود اعتماد کند. او همچنین باید فرهنگ استقلال را در بین کارکنان سازمان خود گسترش دهد و همیشه برای آنها انگیزه و الهام بخش باشد.

مزایای کوچینگ مدیرعامل برای سازمان ها

•    شناسایی نقاط قوت  مدیرعامل و شناسایی زمینه های بهبود
•    افزایش نقاط قوت و بهبود بهره وری
•    ایجاد استراتژی اجرایی با برنامه عملی و ایجاد تعهد و مسئولیت برای حمایت از حفظ فرآیند.
•    پذیرش یا تقویت مهارت های مدیریتی پایه
•    تغییرات مثبت و پایدار در رفتار
•    مهارت های مربیگری را به عنوان یک مدیر بیاموزید
•    برنامه ریزی و توسعه حرفه ای مدیر
•    تعادل کار و زندگی بهتری ایجاد کنید
•    پشتیبانی و بازخورد مستمر و منظم را از طریق مربیان مدیرعامل دریافت کنید که رشد حرفه ای را تضمین می کند.

توانمندسازی مدیرعامل

کوچینگ به مدیر عامل قدرت می دهد تا به طور موثرتری کار کند. آنها از طریق جلسات تأملی به مدیر عامل کمک می کنند تا انگیزه ها و چالش های شخصی خود را بهتر درک کند. از طریق تعمیق این درک، آنها به مدیر عامل کمک می کنند تا اهداف خود را تعیین کند، نقاط قوت خود را بشناسد، دستاوردهای خود را ارزش گذاری کند و موفقیت خود را ترسیم کند.

هوش هیجانی

از طریق توسعه هوش هیجانی، مدیران عامل می توانند همدل تر شوند. این می تواند به تیم آنها کمک کند که احساس امنیت، حمایت و ارزش بیشتری داشته باشند. با این روش مدیران عامل بهتر درک خواهد کرد که چه چیزی به تیم آنها انگیزه می دهد و همچنین نقاط قوت و ضعف فردی آنها چیست. چنین مدیر عاملی در موقعیت خوبی قرار می گیرد تا به اعضای تیم کمک کند که بر چالش های فردی غلبه کنند و در کل نیروی کار توانمندتری ایجاد کند.

بهبود مهارت های رهبری

هدف اصلی کوچینگ مدیر عامل، بهبود مهارت های رهبری مدیر عامل است. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا عملکرد خود را بهبود بخشند و به آنها کمک می‌کند تا نتایج بهتری برای سازمان خود ارائه دهند. مربی به مدیر عامل کمک می کند تا ذهن خود را به دیدگاه های مختلف باز کند و آنها را انعطاف پذیرتر کند. مهارت‌های رهبری پیشرفته، مدیر عامل شرکت را مجهز می‌کند تا تصمیم‌های دقیق، نوآورانه و سریع بگیرد، حتی زمانی که تحت فشار شدید قرار دارند.

ارتباط بهتر

کوچینگ می تواند به مدیران عامل کمک کند تا مهارت های ارتباطی خود را تجزیه و تحلیل و بهبود بخشند و به آنها کمک می کند تا حجم زیادی از اطلاعات را با تیم های مختلف در سراسر سازمان به اشتراک بگذارند، به گونه ای که واضح و موثر و همچنین به موقع باشد.

مدیران عامل باید با افراد با پیشینه‌های مختلف ارتباط برقرار کنند و کوچینگ می‌تواند به آنها کمک کند تا این کار را با اطمینان و مؤثر انجام دهند. هنگامی که یک مدیر عامل مهارت های ارتباطی خود را تقویت می کند، همچنین می تواند بهتر مذاکره کند.

افزایش انگیزه

مهمتر از همه، کوچینگ مدیر عامل به رهبران سازمان کمک می کند تا در نقش های خود انگیزه بیشتری پیدا کنند. مدیران عامل معمولاً انگیزه بالایی خواهند داشت، اما چالش های زندگی حرفه ای و سازمانی می تواند این انگیزه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button