۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟

بازاریابی شبکه ای یک مدل بازاریابی کسب و کار است که برای ایجاد سرنخ و افزایش فروش به تعاملات فرد به فرد متکی است. اغلب شامل افرادی می شود که از شبکه های شخصی خود – مانند دوستان، اعضای خانواده و همکاران – به منظور ایجاد پایگاه مشتری، فروش محصولات و حتی استخدام همکاران جدید استفاده می کنند.

بازاریابی شبکه ای که به عنوان بازاریابی چند سطحی (MLM) یا بازاریابی ارجاعی نیز شناخته می شود، به جای کار به عنوان کارمندان حقوق بگیر در کسب و کار، از فروشندگان مستقل – به نام توزیع کننده – استفاده می کند که از فروش محصولی که در اختیار آنها قرار می گیرد، پورسانت دریافت می کنند. این توزیع‌کنندگان عملاً فروشندگانی هستند که محصولات را با قیمت پایین‌تری از صاحبان محصول خریداری می‌کنند و سپس محصولات را در شبکه‌های شخصی خود به فروش می‌رسانند.

یکی دیگر از ویژگی های رایج بازاریابی شبکه ای این است که توزیع کنندگان علاوه بر فروش مستقیم، به استخدام توزیع کنندگان دیگر نیز تشویق می شوند. استخدام فروشندگان جدید معمولاً درصد کمی از هر فروش انجام شده توسط نیروهای جدید خود را که به عنوان توزیع کنندگان پایین خط آنها شناخته می شوند، نصیب توزیع کنندگان می کند. این توزیع کنندگان به طور مشابه تشویق می شوند تا توزیع کنندگان پایین خط خود را استخدام کنند و شبکه چند سطحی را تشکیل دهند که MLM به آن معروف است.

مزایای بازاریابی شبکه ای چیست؟

توزیع کنندگان اغلب می گویند که یکی از مزایای اصلی فرصت های بازاریابی شبکه ای این است که آنها رئیس خودشان هستند و به طور مؤثر یک تجارت کوچک یا کسب و کار خانگی را اداره می کنند. آنها می توانند از خانه کار کنند و ساعات کاری خود را با سایر تعهدات، مانند والدین و سایر مسئولیت های خانوادگی انجام دهند.

به دلیل این انعطاف‌پذیری، بسیاری از مردم بازاریابی شبکه‌ای را به عنوان درآمد دوم انتخاب می‌کنند، و برای صرفه‌جویی در هزینه، پرداخت بدهی یا داشتن درآمد قابل تصرف و آزادی مالی بیشتر، در اطراف شغل تمام وقت خود کار می‌کنند.

توسعه مهارت ها

تبدیل شدن به یک توزیع کننده در یک سازمان بازاریابی شبکه ای معمولاً مستلزم یک برنامه آموزشی قوی است و اغلب فرصت های مربیگری را فراهم می کند که می تواند رشد حرفه ای و شخصی را امکان پذیر کند.

مهارت‌هایی که به‌عنوان توزیع‌کننده در نقش بازاریابی شبکه‌ای به‌دست می‌آیند، اغلب به‌طور گسترده قابل انتقال هستند. به عنوان مثال، توزیع کنندگان باید:

 • داشتن ارتباط موثر در فروش
 • شناخت بازار و تعیین راهبردهای سازمانی
 • رهبری کامل برای همه اعضا
 • تحلیل‌گر استراتژیک
 • مأمور وفادار سازی مشتری
 • استقبال از نظرات
 • جشن گرفتن موفقیت‌ها همراه تیم
 • تسلط به ابزارها و تکنولوژی‌های روز فروش
 • شناسایی فروشنده‌های خوب و استخدام آنها
 • نوآوری در برنامه‌های فروش

توسعه و تطبیق استراتژی های بازاریابی

توزیع کنندگان بازاریابی شبکه ای به طور فزاینده ای در حال ایجاد شبکه های جدید آنلاین یا حتی به عنوان یک تجارت آنلاین هستند، بنابراین ایجاد استراتژی های بازاریابی رسانه های اجتماعی برای پلتفرم هایی مانند فیس بوک و لینکدین می تواند به ایجاد کسب و کار جدید و دستیابی به بازارهای هدف جدید کمک کند. آنها از آخرین روندها در همه چیز، از تکنیک های فروش گرفته تا برنامه ریزی رویدادها، می بایست مطلع باشید.

سود و درآمد

افرادی که توانایی های فروش قوی، همراه با انرژی، اشتیاق و اشتیاق را نشان می دهند، می توانند از طریق بازاریابی شبکه ای یک کسب و کار سودآور ایجاد کنند. این به ویژه برای کسانی که ذهنیت کارآفرینی دارند، یا کسانی که می‌خواهند کسب‌وکار خود را بدون بسیاری از ریسک‌های معمول مرتبط با این تلاش راه‌اندازی کنند، مناسب است، و بنابراین می‌توانند از طریق فرصت‌های تجاری MLM درآمد ثابتی برای خود ایجاد کنند.

بازاریابی شبکه ای در مقابل طرح های هرمی

بازاریابی شبکه ای گاهی اوقات با طرح های هرمی اشتباه گرفته می شود – عمدتاً به این دلیل که هر دو می توانند یک شبکه چند سطحی تشکیل دهند – اما به هیچ وجه عملکرد مشابه ای ندارند. بازاریابی شبکه ای یک مدل کسب و کار قانونی است که توسط بسیاری از سازمان های معتبر استفاده می شود، در حالی که طرح های هرمی کلاهبرداری و عملیات مجرمانه هستند که به عنوان یک شرکت بازاریابی شبکه ای ظاهر می شوند.

نشانه هایی که نشان می دهد یک تجارت بازاریابی شبکه ای ادعا شده در واقع یک طرح هرمی است ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بیشتر بر استخدام متمرکز است تا فروش محصول.
 • توزیع کنندگان ملزم به پرداخت هزینه هستند.
 • به سختی می توان اطلاعات مربوط به کسب و کار را به صورت آنلاین یا جاهای دیگر یافت.
 • محصولات معتبری ارائه نمی کنند.
 • محصولات فروخته نشده را از توزیع کنندگان، حتی با قیمت کاهش یافته، پس نمی گیرد.

چگونه در بازاریابی شبکه ای موفق باشیم؟

باید درمورد صنعت بازاریابی شبکه ای همه چیز را بدانید. به دقت درمورد شرکت هایی که در این صنعت فعالیت می کنند تحقیق کنید و دقت کنید که حتما با شرکتی که کار می کنید سازگاری داشته باشید. واقعیت این است که با وجود اینکه شما می توانید در بازاریابی چند سطحی یا شبکه ی ثروتمند شوید، کمتر از یک درصد افراد می توانند در این کار موفق شوند و کسب درآمد کنند. اگر چه این موضوع به علت نقص و اشکال در این صنعت نیست. هر چه بیشتر بدانید، بهتر می توانید از خودتان مراقبت کنید و برای موفقیت برنامه ریزی کنید.

چگونه در بازاریابی شبکه ای شروع کنیم؟

هنگامی که فرد برای اولین بار بازاریابی شبکه ای را شروع می کنید، از خود می پرسد که چه محصولی را بفروشد که درآمد بیشتری داشته باشد. بی شک در گام نخست فرد از اقوام و نزدیکان خود برای توزیع محصول شروع می کند و مشورتی با آنها خواهد داشت. اما برای موفقیت طولانی مدت، توزیع کنندگان باید از خود بپرسند:

آیا این شرکت برای من مناسب است؟ شرکت‌های MLM در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف هستند، و مهم است که با شرکتی کار کنید که معتبر باشد و توزیع کننده بتواند صادقانه درباره برند آن صحبت کند.

طرح کسب و کار بلند مدت من چیست؟ توزیع کنندگان هرگز نباید تصور کنند که عمده فروش مستقیم آنها از دوستان و اقوام است. در عوض، آنها باید اهداف کسب و کار، یک برنامه عملی را توسعه دهند، و مانند یک حرفه ای بازاریابی فکر کنند، یک برنامه بازاریابی برای کمک به متمایز شدن از جمعیت و تضمین دوام طولانی مدت ایجاد کنند.
آیا من همه چیزهایی را که باید بدانم می دانم؟ توزیع کنندگان باید از هر فرصت آموزشی یا مربیگری که از طریق کسب و کار MLM در اختیارشان است، استفاده کنند.

نکاتی برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای

 • راه های جدیدی برای تولید سرنخ و بازاریابی محصولات در نظر بگیرید. شبکه های اجتماعی آنلاین مانند وب سایت ها، وبلاگ ها و رسانه های اجتماعی بستر مناسبی هستند.
 • از رویدادها برای ملاقات با افراد جدید، آموزش مشتریان بالقوه در مورد محصولات و ایجاد یا گسترش شبکه ها استفاده کنید.
 • ارتباط خود را با مشتریان قبلی حفظ کنید.

سیستم های مختلف بازاریابی شبکه ای را بشناسید

چند سیستم یا دسته بندی مختلف در صنعت بازاریابی شبکه ای وجود دارد:

بازاریابی شبکه ای تک لایه، که در آن فروش مستقیم تنها منبع درآمد یک توزیع کننده است. بازاریابی شبکه ای تک لایه شامل بازاریابی وابسته نیز می شود.
بازاریابی شبکه ای دو لایه، که در آن فروش مستقیم و توزیع کنندگان استخدام شده هر دو منبع درآمد هستند.
بازاریابی شبکه ای چند سطحی، که مشابه بازاریابی شبکه ای دو لایه است، اما در آن توزیع کنندگان اغلب بخشی از فروش استخدام شده خود را به دست می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button