۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

چند نکته مهم در مورد بازار ایران!

بازاریابی در ایران با توجه به نظام اقتصادی و پیشینه فرهنگی کشور فرآیندی منحصر به فرد و پیچیده است. در سال‌های اخیر، ایران شاهد رشد دیجیتال مارکتینگ بوده است که تغییرات قابل توجهی در نحوه انجام تجارت شرکت‌ها ایجاد کرده است.

بازاریابان باید تفاوت های ظریف فرهنگ ایرانی را درک کنند تا به طور موثر به مخاطبان هدف خود دست یابند. این مطلب جنبه های کلیدی بازاریابی در ایران، از شناخت قوانین و آداب و رسوم محلی تا استراتژی های موثر برای بازاریابی دیجیتال را مورد بحث قرار می دهد.

قوانین تبلیغات در ایران

شناخت چارچوب قانونی حاکم بر تبلیغات در ایران برای بازاریابان مهم است. قانون اساسی ایران از آزادی بیان حمایت می‌کند، اما محدودیت‌های سختی را نیز برای آنچه می‌توان تبلیغ کرد، اعمال می‌کند. مثلاً کلیه آگهی‌ها قبل از انتشار عمومی باید به تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برسد. علاوه بر این، هرگونه آگهی غیراخلاقی یا مغایر با موازین اسلامی، مجاز به انتشار نیست. این بدان معناست که بازاریابان باید هنگام طراحی تبلیغات برای مصرف کنندگان مستقر در ایران، محتوا را به دقت انتخاب کنند.

شناخت مشتری ایرانی

ضروری است که بازاریابان هنگام طراحی کمپین هایی که مصرف کنندگان ایرانی را هدف قرار می دهند، با آداب و رسوم و هنجارهای فرهنگی محلی آشنا شوند. ایرانیان به میراث فرهنگی خود بسیار افتخار می کنند و ارزش های سنتی را بر ارزش های جدید ترجیح می دهند. اگر به مواردی مانند پیوندهای خانوادگی، احترام به بزرگترها یا اعتقادات مذهبی در تبلیغات اشاره شود، نظر مخاطب ایرانی را بهتر به خود جلب خواهد کرد.

نقش طنز در تبلیغات

طنز نقش مهمی در تبلیغات مخاطب ایرانی دارد. جناس های هوشمندانه با ارجاع به چهره های محبوب یا نقل قول های مشهور می تواند تاثیر زیادی در جذب و یا حفظ چنین مخاطبی داشته باشد.

رشد بازاریابی دیجیتال در بازار ایران

بازاریابی دیجیتال در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای در میان مشاغل ایرانیان محبوب شده است. تا جایی که حتی تلویزیون و یا رسانه های چاپی نیز در چنین فضایی تا به این مقدار نمی توانند مخاطب و مشتری جذب کنند.

شبکه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام به دلیل دسترسی عموم از طریق تلفن همراه، به طور گسترده توسط بسیاری از ایرانیان مورد استفاده قرار می‌گیرند – این بستر رایگان می تواند برای هر فردی که به اینترنت متصل است، مورد استفاده قرار بگیرد.

داشتن وب سایت

وب سایت برای فروش محصول یا خدماتی که ارائه می دهید اهمیت زیادی دارد. زیرا وب سایت کمک می کند تا در نتایج جستجوی  افراد در گوگل، محصول یا خدمات شما در معرض دید مشتری قرار بگیرد.

نکته پایاتی

همان طور که اشاره شد در کمپین‌های بازاریابی، نوع تبلیغات باید به‌طور خاص برای مخاطبان ایرانی طراحی شوند. همچنین آگاهی از قوانین ایران، شناخت آداب، رسوم و فرهنگ ایرانی از جمله اقداماتی است که می تواند به بازاریاب کمک می کند تا شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button