۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

کوچینگ آموزشی چیست؟

کوچینگ یا مربیگری فرایندی است با هدف افزایش بهره وری که به جای تکیه بر گذشته یا آینده دور، بر «اینجا و اکنون» متمرکز است. مربی یا در اصطلاح، کوچ به مشتریانش کمک می‌کند تا به حداکثر بهره‌وری و نتایج دلخواه خود دست یابند. یکی از مزایای کوچینگ برای افراد فعال در این حوزه این است که هر لحظه در حال بهتر شدن و یادگیری هستند. لذت بخش است که هم به انسان ها کمک کنید و هم در حین کمک، خودتان نیز یاد بگیرید. کوچینگ بر مبنای سوال پرسیدن و صد البته سوال خوب پرسیدن بنا شده است.

شرکت در جلسات کوچینگ آموزشی برای پیشرفت در یادگیری بسیار موثر است. این جلسات می توانند حتی در طراحی مجدد سیستم های آموزشی در یک مدرسه یا دانشگاه نیز مفید واقع شوند و مزایای قابل توجه و گسترده ای را به مدیران، دانش آموزان و دانشجویان ارائه دهند. به زبان ساده، جلسات کوچینگ اموزشی، گفتگو محور است و به ایجاد فرصت هایی برای گفتگوی دو طرفه مثبت و متمرکز بر راه حل ها کمک می کند.

به همین دلیل، کوچینگ آموزشی رویکردی منحصر به فرد برای توانمندسازی نوجوانان برای استفاده حداکثری از پتانسیل خود است. این امر می تواند عملکرد افراد را به طور چشمگیری بهبود بخشد و آنها را در مسیر درست برای رسیدن به اهداف تحصیلی و شغلی قرار دهد. کوچینگ آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با ایجاد انگیزه در حل مشکلاتشان در محیطی تشویق‌کننده و توانمند، یادگیرندگان بهتری شوند.

کوچینگ آموزشی به جای اولویت دادن به یک نتیجه خاص (مثلاً کسب نمره خوب در یک موضوع خاص)، بر روند چگونگی تبدیل شدن به یک یادگیرنده خودمحور و مستقل تمرکز دارد.

تفاوت بین کوچینگ و تدریس خصوصی چیست؟

کوچینگ آموزشی و تدریس خصوصی ممکن است شبیه هم به نظر برسند، اما تفاوت‌های کلیدی بین این دو رویکرد وجود دارد. کوچینگ آموزشی می تواند نوجوانان شما را به طرز فکر و مهارت هایی که برای موفقیت در مدرسه و فراتر از آن نیاز دارند مجهز کند. برخلاف تدریس خصوصی، کوچینگ آموزشی، نوجوانان را در فرآیند ایجاد انگیزه درونی و پرورش نگرش صحیح یادگیری راهنمایی می کند. در واقع نوجوان چگونه آموختن را یاد می گیرد و به جای تمرکز بیش از حد بر روی نمرات، کوچینگ آموزشی یک رویکرد مشارکتی و فرآیند محور است که نوجوان شما را قادر می سازد با انگیزه، متمرکز و منضبط تر شود.

مربی آموزشی چگونه به نوجوانان کمک می کند؟

کوچینگ آموزشی کمک می کند نوجوانان را به ابزارهایی که برای موفقیت نیاز دارند، آشنا کند. چند مزیت کوچینگ آموزشی را ادامه می خوانید:

ایجاد انگیزه در نوجوانان

می‌توان گفت انگیزه آن چیزی است که دلیل گرایش‌، اعمال و نیاز‌های فرد است، به عبارتی می‌توان گفت انگیزه، جهت زندگی فرد را مشخص می‎‌کند. به طور کلی انگیزه به دو حالت درونی و بیرونی تقسیم می‌شود. انگیزه‌ای که از درون فرد نشأت گرفته شود، انگیزه درونی است، و انگیزه‌ای که به دلیل تاثیر دیگران به وجود بیاید، انگیزه بیرونی نامیده می‌شود. انگیزه بر اساس نوع عمل، شدت متفاوتی دارد، برخی از اعمال و اهداف نیازمند انگیزه قوی‌تری هستند و برخی دیگر نیاز به انگیزه قوی ندارند. به طور کلی نوجوانی دوره‌ای است که با چالش‌های متعددی همراه است و یکی از همین چالش‌ها، بی‌انگیزگی در نوجوانان است. کوچینگ آموزشی به دانش آموزان کمک می کند تا ویژگی های مهمی که در زندگی آنها مهم است یاد بگیرند. مانند:

  • استقامت
  • کار سخت
  • تمرکز
  • انضباط
  • اعتماد به نفس

افزایش حس مسئولیت پذیری

برنامه ریزی تحصیلی، اجرای برنامه ها برای بهبود محیط آموزشی، نوآوری در برنامه های درسی و تغییر در نحوه آموزش، همگی نیازمند همکاری و اعتماد بین تصمیم گیرندگان است. کوچینگ تحصیلی برای تمام محیط های آموزشی، به ویژه در حال حاضر، ضروری است زیرا چارچوبی را برای تحقق این امر ایجاد می کند. مربی می تواند به به ارتقای سطح فرهنگی دانش آموزان و دانشجویان که از آنها انتظار می رود در نقش خود رشد کنند، کمک نماید. مطمئنا این درک ضمنی بین همه مدیران، معلمین و دانش آموزان وجود دارد که آنها پاسخ یا راه حل همه مشکلات را نمی دانند اما به کوچ حرفه ای اعتماد دارند که می تواند تغییر مثبتی را در آنها ایجاد کند تا مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشند و برای پیشرفت تحصیلی با یکدیگر همکاری کنند.

پیاده سازی سیستم های آموزشی نوین

نقش مدیر الهام بخشیدن به همه معلمین و دانش آموزان برای دستیابی به اهداف آموزشی است که با نتایج مثبت برای همه همراه باشد. مدیران مدارس باید مهارت‌های تأثیرگذاری برای برقراری ارتباط با دیدگاه های نسل جدید و ایجاد یک رابطه الهام بخش با آنها داشته باشند تا آموزش و یادگیری، نوآوری در برنامه درسی و رفاه و انگیزه در آنها ایجاد شود. تعیین اولویت ها و اجرای موفق برنامه ها مستلزم همکاری افراد با استعداد است. آنها باید با هم همکاری کنند تا دیگران را در ایجاد تغییر توانمند سازند.

در سیستم آموزشی نوین، معلمین و دانش آموزان برای رسیدن به اهداف دوجانبه بر روی تغییرات مثبت، نوآوری و مسئولیت پذیری تمرکز کنند. کوچینگ تحصیلی طی مکالمات قدرتمند این ویژگی ها را در آنها تقویت می‌کنند تا با موفقیت با یکدیگر همکاری کنند. ایجاد یک فرهنگ اموزشی مشترک تأثیر قابل توجهی بر نحوه همکاری دوجانبه، برقراری ارتباط و الهام بخشیدن به تغییرات دارد.

ایجاد فرهنگ همکاری و تفکر

کوچ آموزشی، اعتماد و اطمینان را به دو طرف القا کرده و فضایی را فراهم می‌کند تا از طریق جلسات آموزشی، مراحل آموزش حرفه‌ای ساختاریافته را مطرح کرده و فرصتی ایجاد کند تا معلمین و دانش آموزان توانایی خود را برای ایجاد تغییرات، ریسک‌پذیری و یافتن راه‌حل‌های نوین تقویت کنند و برای دستیابی به موفقیت هایی حتی فراتر از پتانسیل خود ادامه دهند. جلسات کوچینگ تحصیلی اساتید و دانشجویان را به سمت نتایج استثنایی در برنامه‌های درسی، آموزش، یادگیری و رفاه هدایت می کند.

تاثیر کوچینگ آموزشی بر یادگیری و تدریس

بدون شک کوچینگ آموزشی یک دوره موثر است که از یک طرف به معلمان مهارت‌های مرتبط با تدریس مانند تکنیک‌های آموزشی نوین، دقیق و موثر را یاد داده و از طرف دیگر، به دانش آموزان، مهارت‌های گوش دادن و خلاقیت برای یافتن راه‌حل‌ها، پذیرش چالش و دستیابی به سطح بالایی از خودباوری را یاد می دهد. یک مربی به آنها کمک می کند تا تمرین کنندگان بهتری باشند.

معلمانی که در دوره کوچینگ تحصیلی شرکت می کنند، طبیعتاً خودآگاهی را در زبان آموزان خود بالا می برند. آنها به ایجاد تفکر و استقلال برای حل مشکلات کمک کرده و به طور مشترک با دانش آموزان کار می کنند و اشتباهات را به عنوان یک‌ فاکتور ضروری برای یادگیری می پذیرند.

کوچینگ تحصیلی، فرهنگی را ایجاد می کند که در آن معلمان و دانش آموزان با یکدیگر در محیط یادگیری حرفه ای همکاری می کنند تا آموزش و تمرین را به اشتراک گذاشته و از یکدیگر یاد بگیرند. کوچ حرفه ای، به معلمان و دانش آموزان یاد می دهد تا ایده ها را با دیگران به اشتراک بگذارند و در مورد نقاط قوت خود صحبت کنند و آنچه باید انجام دهند تا به پیشرفت و رشد در نقش خود ادامه دهند.

کوچ حرفه ای، مربیان را به سمت آموزش و یادگیری هدفمند هدایت کرده و به آنها آموزش می دهد تا بیاموزند چگونه می توانند الهام بخش دانش آموزان جدید باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button