۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

مهارتهای مهم رهبری برای زنان!

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری سازمان ها و شرکت ها نیازمند حضور زنان هستند. تحقیقات نشان داده است که حضور زنان در پست های مدیریتی و رهبری می تواند باعث ایجاد بهره وری، خلاقیت، عملکرد خوب و همکاری مناسب در یک مجموعه شود. همین مطالعات ثابت کرده است که کسب و کارهای دارای تنوع جنسیتی، 21 درصد سودآوری بالاتر از حد متوسط را تجربه می کنند.

تبدیل شدن به یک زن موفق در جامعه‌ مردسالار، مسئله چالش‌برانگیز و حتی یک معضل شناخته می‌‌شود. با این وجود بسیاری از زنان موفق جهان با همه محدودیت هایی که داشته اند، ولی با سخت‌کوشی به اهداف خود رسیده‌اند. در این مطلب به مهارت های لازم و ضروری برای زنان خواهیم پرداخت.

چشم انداز استراتژیک

چشم انداز که از آن به دور نما، منظر، آینده متصور و یا آینده آرمانی و مطلوب نیز نام برده می شود، توصیفی است از شرایط آینده و به عبارت دیگر، تصویری است از وضعیت آیندة یک مجموعه، زمانی که به اهداف و استراتژی های خود دست یافته باشد. چشم انداز و آرمان ها، معمولاً زاییدة فکر و خلاقیت مدیران مجموعه بوده و در ابعاد مختلفی همچون فناوری، دانش، وضعیت مالی، بازار و مواردی از این دست، به تصویر کشیده می شوند. به همین دلیل برای زنان چشم انداز آینده بیشتر از مردان مهم است.

خلاقیت

 خلاقیت نوعی توانایی در تولید ایده‌های نو از طریق ترکیب، تغییر و دوباره به‌کارگیری ایده‌ها و ارائه یک طرح جدید است. گاهی این ترکیب یک خروجی بسیار جذاب و دوست‌داشتنی ارائه می‌کند که همه از آن به‌عنوان یک خلاقیت نام می‌برند و گاهی هم خروجی، یک ایده یا یک محصول غیرکاربردی است که نشانی از نبوغ و خلاقیت در آن نخواهید دید.

مهارت های ارتباط موثر

ارتباط موثر تنها به این نیست که بتوانید خوب صحبت کنید، بلکه شامل نوشتن، خوب گوش دادن و حتی توانایی خواندن نشانه های غیر کلامی است. همه ما دوست داریم صحبت کنیم، اما گوش دادن نیز به همان اندازه مهم است. زنان باید آنچه را که شوهر و فرزندانشان می‌گویند یا نمی‌گویند رمزگشایی کنند، بنابراین معمولاً در این کار بسیار خوب هستند.

پس در دنیای مدرن امروز ارتباط اثر بخش با دیگران فقط از طرق گفت‌وگو حاصل نمی‌شود و انواع مختلفی دارد از جمله:

  • ارتباط کلامی
  • ارتباط تصویری
  • ارتباط نوشتاری
  • ارتباط غیر کلامی

هوش هیجانی

هوش هیجانی توانایی مدیریت احساسات است. عناصر کلیدی آن همدلی، مهارت های اجتماعی، خودآگاهی و انگیزه است. زنان دارای هوش هیجانی دارای آرامش درونی هستند و می توانند بدون تسلط بر نفس خود رهبری کنند. آنها اجازه نمی دهند احساساتشان مانع تصمیم گیری موثر شود و به جای واکنش نشان دادن، قاطعانه رفتار می کنند. رهبران زن قوی نسبت به کسانی که رهبری می کنند همدلی بیشتری دارند و بعه هیچ وجه خودمحور نیستند.

اعتماد به نفس

زنان با اعتماد به نفس به جای اینکه قربانی موقعیت‌ها شوند یا منتظر بمانند تا شخص دیگری موانع را ببیند و آن‌ها را برطرف کند، مسئولیت خود را بر عهده می‌گیرند و دیگران را نیز تشویق می‌کنند که همین کار را انجام دهند.

رهبران زن با اعتماد به نفس می توانند از دیگران مشاوره بگیرند بدون اینکه احساس کنند که موقعیت آنها را تضعیف می کند. آنها از مشاوره گرفتن از مربیان در صنعت که می توانند بینش مفیدی ارائه دهند یا یک مربی کسب و کار که می تواند به تقویت مهارت های آنها کمک کند، دریغ نخواهند کرد.

توانایی توانمندسازی دیگران

رهبران زن موفق به خوبی می دانند که موفقیت آنها نه تنها از دستاوردهای شخصی بلکه از طریق توانمندسازی دیگران ناشی می شود. توانمند سازی، عملی برای تقسیم اختیارات، دانش و پاداش‌ها با دیگران است. توانمندسازی باید افراد را در زمینه ابتکارعمل، تصمیم‌گیری و حل مشکلات توانمند کند.

ایده توانمندسازی این است که دادن مهارت عمل، منابع، فرصت‌ها و مسئولیت‌ها به دیگران باعث رشد شغلی و افزایش رضایت در محیط کار خواهد شد. توانمند‌سازی به‌معنی کنترل محیط کار خود و استفاده از مهارت‌ها و استعدادها به ‌شیوه‌ای است که به نفع شما و سازمانتان باشد؛ این امر به بهره‌وری بیشتر و نتایج مطلوب‌تری منجر می‌شود. 

پشتکار

دنیای تجارت محیطی پر استرس و غیرقابل پیش بینی است. رهبران زن موفق برای رسیدن به اهداف خود علیرغم هر مانعی پشتکار دارند. آنها برای چیزی که به آن اعتقاد دارند می جنگند و تسلیم نمی شوند.

سازگاری

سازگاری به تلاش ها برای مهار موقعیت های بالقوه استرس زا گفته می شود و روشی است که به وسیله آن فرد خود را با محیط و محیط را با خود سازگار کرده و با این کار رشد می کند همچنین عامل تقویت سلامت روانی و جسمانی تلقی شده و در انتخاب های مفید کمک می کند.

همه رهبران باید خلاق، با اعتماد به نفس و پشتکار داشته باشند، اما سازگاری به همان اندازه مهم است. در یک محیط کسب و کار در حال تغییر، زنان موفق کسانی هستند که اعتماد به نفس لازم برای تغییر مسیر در صورت لزوم را دارند.

همانطور که تکنولوژی، نیروی کار و نیازهای مشتریان تغییر می کند، آنها با مجموعه ای از خواسته های منحصر به فرد مواجه می شوند. آنها باید انعطاف پذیر باشند و بتوانند با هر تغییری در محیط کار خود را وفق دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button