۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

آیا سینماگران به کوچ نیاز دارند؟

کوچ Coach یک کلمه انگلیسی به معنی مربی است، به مربیگری یک شغل یا چندین شغل مختلف می پردازد. فرایند کوچینگ از وظایف کوچ به شمار می رود، جایگاه کوچ در دنیای امروز از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار است. اما ممکن است این سوال پیش آید که هدف کوچ چیست و اصولا کوچینگ برای چه افراد و مشاغلی مفید است؟

هدف کوچ چیست؟

وظیفه اصلی کوچ حرفه ای جهت دهی به افراد و مشاغل آنها است. در واقع یک کوچ موجب می شود تا دارندگان مشاغل مختلف برای رشد و پیشرفت به یادگیری و گسترش دیدگاه خود نسبت به شرایط بازار کار بپردازند. در این میان سینماگران و یا افرادی که در حوزه هنر هفتم فعالیت دارند می توانند از مزایای داشتن کوچ بهره مند شوند.

وظیفه کوچ این است که به افزایش سطح آگاهی و مسئولیت پذیری برای رشد و توسعه کمک کند. به عبارتی نقش تسهیل گر در روابط را برعهده دارد و می کوشد با ایجاد سوالات باز که بحث برانگیز هستند به افزایش خودآگاهی و ارتقاء مشاغل کمک کند.

کوچینگ چیست؟

کوچینگ (Coaching) یک رابطه پشتیبانی دو طرفه بین کوچ (مربی) و مراجع (مراجعه کننده به کوچ) است. درواقع کوچینگ، مکالمه یا گفتگویی است که فرد یا افراد را برای رسیدن به ایده‌آل خودشان توانمند می سازد. کوچینگ انواع مختلفی دارد که افراد با کمک گرفتن از یک کوچ، چه در کسب و کار و چه در زندگی شخصی می توانند تحولات مثبتی در زندگی ایجاد کنند.

 کوچینگ مناسب چه افرادی است؟

کوچینک برای همه افراد کاربرد ندارد. گروهی از افراد جامعه در نقش دانای کل به فعالیت می پردازند بی آنکه تلاشی برای یادگیری و بهبود عملکرد خود انجام دهند. در این میان افرادی نیز ناامید از رشد و پیشرفت هستند و در ضمیر ناخودآگاه خود مقاومت شدیدی نسبت به ثروت آفرینی و رشد و پیشرفت دارند. دوره کوچینگ مناسب این افراد نیست زیرا وظیفه کوچ، رفع موانع و اختلالات ناخودآگاه اشخاص در برابر کسب درآمد نیست.

کوچینگ مناسب افرادی است که آمادگی پیشرفت شغلی و رشد و توسعه مهارت ها و توانایی های فردی خود را با ایده های خلاقانه دارند. این افراد خواهان پیشرفت هستند و در عمق افکار خود آمادگی پذیرش ثروت را دارند. بنابراین بستر مناسب برای استفاده از تکنیک های کوچینگ جهت پیشرفت کسب و کار خود و مشاغل سایر فعالان بازار و کارآفرینان را فراهم می کنند.

چگونه بفهمم کوچینگ مناسب من است؟

اگر می پرسید که آیا آموزش های کوچینگ مناسب من است یا خیر لازم است سوالات زیر را از خود بپرسید، اگر کل ویژگی های زیر یا بخشی از آنها را درون خود مشاهده می کنید، پس کوچینگ مناسب شما است و می توانید از آن بهره مند شوید:

 1. به دنبال کسب درآمد بیشتری هستید؟
 2. در زندگی دارای مشکلات متعدد هستید؟
 3. مشکلات مالی دارید و ترس از فقر و کمبود مالی دارید؟
 4. ترس از روابط ناموفق دارید؟
 5. ترس از شروع به کار یا کارآفرینی دارید؟
 6. خواهان ارتقاء کیفیت زندگی خود هستید؟
 7. فردی خلاق هستید؟
 8. آیا علاقمند به یادگیری و مطالعه هستید؟
 9. آیا از قدرت سخنوری خوبی برخوردار هستید و یا برای بهبود این توانایی آماده استفاده از دوره های سخنوری و اعتماد به نفس هستید.
 10. آیا اهداف مشخصی در زندگی خود دارید؟
 11. آیا زندگی و برنامه ریزی روزمره شما دارای انعطاف پذیری است؟
 12. آیا مایل هستید از شما به عنوان فردی تاثیرگذار یاد شود؟
 13. آیا آماده تغییر هستید؟
 14. آیا شخص امیدواری بوده و سعی میکنید مثبت اندیش باشید؟
 15. آیا خود را لایق داشتن بهترین ها در زندگی می دانید

کوچینگ هنرمندان و سینماگران

امروزه با توجه به اهمیت جایگاه کوچ در بازار کار و سطح بین المللی در سراسر جهان، بسیاری از افراد با مشاغل مختلف از جمله سینماگران و هنرمندان مطرح هالیوود داری کوچ هستند. آنها با همه موفقیت هایی که داشته اند خود را دانای کل نمی دانند و این نیاز را در خود می بینند که در بیشتر موارد از یک نفر که دارای تجارب بیشتری است کمک بخواهند.

توچه داشته باشیم که همه این افراد در شغل خود دارای موفقیت های و شکست های مختلفی بوده اند و به این نتیجه رسیده اند که بدون کوچ ممکن است به ورطه سقوط گرفتار شوند.  یکی از چهره های معروف سینما لئوناردو دی‌کاپریو است که به گفته او از ابتدای شروع فعالیتش در سینما یک کوچ در کنار  خود داشته است.

10 سلبریتی مهم که لایف کوچ دارند:

اپرا وینفری

اپرا وینفری، جز مشهورترین و مطرح‌ترین مجری‌های تلویزیونی آمریکا و جهان است که برنده جایزه اسکار و کاندیدای جایزه گلدن گلوب و بفتا هم شده است. اپرا بخشی از موفقیت خود را به مربی زندگی‌اش، مارتا بک (Martha Beck) نسبت داده است. او طرفدار پروپاقرص کوچینگ شخصی است. در 25 سال گذشته، او بارها کوچ شخصی خود را به طرفداران خود معرفی کرده است وو همیشه به بینندگان برنامه‌های خود پیشنهاد می‌کند از یک مربی زندگی برای موفقیت استفاده کنند.

نیا لانگ

لانگ هنرپیشه آمریکایی، با بیش از 20 سال تجربه بازیگری، معتقد است که دقیقا بعد از شروع کوچینگ و کمک گرفتن از کوچ خود آموخت که چگونه یک زندگی شاد و کامل را تجربه کند.

دنی بونادوس

دنی بونادوس، ستاره مجموعه‌های مختلف و مجری رادیو و تلویزیون، در سال‌های گذشته زندگی سختی را پشت سر گذاشت. از تجربه‌های بد او می‌توان به مصرف مواد مخدر، بی‌خانمانی و فرار از قانون اشاره کرد. اما همه چیز از آنجا تغییر کرد که بونادوس تصمیم گرفت از کمک یک کوچ زندگی برای حل چالش‌های شخصی‌اش استفاده کند. او توانست تمام حواس خود را بر روی کارش متمرکز کند و زندگیش را به حالت عادی بازگرداند. بونادوس تا حدی به این روش زندگی ایمان آورد که در حال حاضر خودش کوچ زندگی افراد زیادی است و به دیگران کمک می‌کند تا مسائل دشوار زندگی خود را حل کنند.

فون میلر

پردرآمدترین بازیکن دفاعی در تاریخ فوتبال آمریکا است که در دوره‌ای از کارش، به‌خاطر رفتارهای نادرست و قانون‌شکنی‌های پی در پی، دچار مشکلات زیادی در حرفه‌اش شد. خوشبختانه میلر به فکر تغییر و کنترل رفتارهای ناخوشایند خود افتاد و برای کمک گرفتن از یک کوچ شخصی اقدام کرد. بعد از گذشت زمانی، تغییرات زندگی شخصی و حرفه‌ایش چشمگیر بود که مهمترین آن‌ها قهرمانی سوپر جام MVP بود.

متالیکا

گروه موسیقی مشهور متالیکا هم ازین قاعده مستثنا نبود. این گروه در برهه‌ای از فعالیتش، درگیر مشاجرات داغی شده بود که در چندین تمرین، منجر به درگیری فیزیکی بین هم‌گروهی‌ها شد. این داستان تا حدی پیش رفت که در سال 2004 یک مستند در مورد اختلافات این گروه منتشر شد.

با کمک لایف‌کوچ ، متالیکا توانست بار دیگر برای یک هدف مشترک دور هم جمع شود و همکاری خود را از سر بگیرد. البته که این هماهنگی برای کوچ آن‌ها اصلا کار آسانی نبود.

این مربی، سرانجام تمام ماجراها و چالش‌های ناراحت‌کننده این گروه را برطرف کرد تا جایی که آلبوم بعدی متالیکا با نام “Death Magnetic” منتشر شد. منتقدان می‌گویند این آلبوم به گروه کمک کرد تا به فرم اصلی خود بازگردد. کوچ آن‌ها، فیل تاول(Phil Towle) نقش موثری در این موضوع داشت.

لئوناردو دیکاپریو

دیکاپریو را همیشه بازیگر موفقی دیده‌ایم اما سخت است چندین سال امید برنده شدن اسکار را داشته باشی ولی به آن دست پیدا نکنی. تمام مجلات و خبرگذاری‌ها و منتقدان درباره تو بنویسند و در فضای مجازی جک‌ها و شوخی‌ها درباره تو و برنده نشدنت باشد. با تمام این اوصاف قوی و جدی ادامه دهی. این کاری بود که دیکاپریو انجام داد. موفقیت و پشتکار او در همه این سال‌ها گویای این واقعیت است.

دیکاپریو در مورد کوچ شخصی خود حرف زیادی نمی‌زند اما تاثیر تونی رابینز (Tony Robbins) که یکی از بزرگترین کوچ‌های حال حاضر دنیا است، بر روی تمرکز و مهارت دیکاپریو انکارناپذیر است.

بیل کلینتون

هر زمان که حس کردید موقعیت بسیار سختی برای تصمیم‌گیری و حل مسئله دارید، یک لحظه تصور کنید رئیس‌جمهور ایالات متحده هستید! آقای کلینتون هم در طول دوران ریاست جمهوری خود، از تونی رابینز برای راهنمایی در تصمیم‌گیری‌های آینده کشور و شهروندانش کمک گرفت.

سرینا ویلیامز

سرینا، یک تنیسور حرفه‌ای و قهرمان بیست و سه گرنداسلم و مدال طلا در بخش انفرادی المپیک و دو مدال طلای المپیک در بخش دونفره است.

او در طول دوران حرفه‌ای خود دائماً دچار مصدومیت می‌شد و این برای یک ورزشکار حرفه‌ای با همچین عملکرد خیره‌کننده‌ای بسیار اذیت‌کننده بود. مصدومیت‌ها تا جایی پیش رفت که او را دچار بحران دور بودن از میادین متعددی کرده بود.

لایف‌کوچ ، این‌بار به کمک سرینا آمد و او را در دوران مصدومیت همراهی کرد تا انگیزه ادامه تمرینات را داشته باشد. در نهایت تلاش کوچ شخصی و همکاری سرینا با او نتیجه داد و بعد از مدتی سرینا توانست برنده یک گرند اسلم شود و چه چیزی بهتر از این.

آندره آغاسی

آندره آغاسی، تنیسور آمریکایی ایرانی تبار و از پرافتخارترین قهرمانان تنیس دنیا است. او از ۱۶ سالگی وارد مسابقات حرفه‌ای شد و به ۶۰ عنوان قهرمانی دست یافت. اما این جایگاه یک‌باره به‌دست نیامد!

در مقطعی از زمان، آندره در رتبه 126 جهان قرار داشت! او آنقدر مصمم بود و به تمرینات خود ادامه داد تا بالاخره تنیسور شماره یک جهان شد. آندره در صحبت‌هایش تمام اعتبار و افتخارات خود را به کوچ شخصی خود تقدیم کرد.

هیو جکمن

هیو جکمن بازیگر سرشناسی که بیشتر برای بازی در نقش ولورین در سری فیلم‌های مردان ایکس شهرت دارد، سال‌ها به دنبال فرصتی بود تا از یک لایف‌کوچ برای کارش کمک بگیرد.  سرانجام بعد از مدت‌ها او این شانس را پیدا کرد که با یکی از بهترین کوچ‌ها کار کند. او در این‌باره می‌گوید: در جلسه اول کوچینگ بسیار مبهوت شدم زیرا اولین کلماتی که مربی به من گفت این بود”من یک هدیه برای شما دارم” . او واقعا مانند یک نور روشن در زندگی من بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button