۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

دوره مربیگری (کوچینگ)

بسیاری از صاحب نظران معتقد هستند که داشتن ذهنیت مثبت از دانش و تجربه برای داشتن عملکرد صحیح، مهم تر است. به همین دلیل کوچینگ روی ذهن مراجع خود کار می کند.

 کوچینگ توجه افراد را به سمت نقاط قوت جلب می‌کند و موفقیت را افزایش می‌دهد. به افراد کمک می‌کند شکست‌ها را پشت سر بگذارند و قضاوت، سرزنش محدود کننده را از بین ببرند.

کوچینگ چیست؟

می‌توان گفت به فرایندی اشاره دارد که هدف آن بهبود عملکرد افراد در محل کار است و به جای تمرکز بر “گذشته یا آینده” بر “زمان حال” تمرکز دارد.

مدل‌های مختلفی از کوچینگ وجود دارد، در این بحث، ما “مربی را به عنوان یک متخصص” در نظر نمی‌گیریم بلکه مربی را به عنوان شخصی که یادگیری را تسهیل می‌کند در نظر داریم. در مربیگری و یا کوچینگ (Coaching)، اساساً کوچ (Coach) به فرد کمک می‌کند تا عملکرد خود را بهبود بخشد و در کل توانایی بالقوه فرد برای به حداکثر رساندن عملکرد خود باز می‌شود. به عبارت دیگر، به آن‌ها در امر یادگیری کمک می‌کند.

مهارت اصلی کوچینگ

پرسیدن سوالات صحیح برای کمک به فرد در زمینه مسائل خود است. ماهیت کوچینگ افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری برای به حداکثر رساندن عملکرد فرد است. آگاهی از طریق گسترش دیدگاه‌ها و بهبود تمرکز ایجاد می‌شود که باعث افزایش علاقه و یادگیری می‌گردد و مسئولیت پذیری باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه شخصی می‌شود. آگاهی و مسئولیت هر دو حالت ذهنی هستند و داشتن یک ذهن کارآمد کلید عملکرد بالا است.

آموزش کوچینگ

آموزش کوچینگ باید به درستی انجام داده شود. چرا که یک کوچ با مهم‌ترین مسائل یک فرد در ارتباط است. پس در نتیجه انتخاب کوچ حرفه‌ای و مناسب بسیار حائز اهمیت است. کوچینگ برای افزایش اعتماد به نفس، بهبود عملکرد کار و ایجاد مهارت‌های ارتباطی، بسیار تاثیرگذار شناخته شده است.

4 مزیت کوچینگ برای رشد سازمانی

برنامه ریزی و هدف

کوچینگ باعث می‌شود که فرد اهداف شغلی خود را واقع بینانه‌تر انتخاب کند و سپس فعالانه در جهت رسیدن به اهداف تلاش کند. کوچینگ حول دو جنبه از شغل یک فرد متمرکز می‌شود. مجموعه توانایی‌ها و رفتار حرفه‌ای فرد.

افزایش سطح تعاملات 

کوچینگ افراد را با بازخورد صحیح و تشویق فراوان همراهی می‌کند. وقتی فردی با محل کار خود درگیر می‌شود، می‌تواند به طور موثرتری به تیم و سازمان کمک کند. این تعامل همچنین به افزایش بهره وری فرد در شغل خود کمک می‌کند، که برای سازمان‌ها سودمند است.

رابطه امن با کوچ 

کوچ (Coach) به فرد فضای امنی را می‌دهد تا بتواند از طریق موضوعات حساس به گفتگو بپردازد. مربی غالباً یک شخص ثالث است و توانایی او در ارائه راهنمایی به فرد این اجازه را می‌دهد تا بدون احساس ترس دیدگاهی را کسب کند. این تنها در صورتی امکان پذیر است که راهی مطمئن برای ارتباط مربی و فرد وجود داشته باشد.

افزایش آگاهی شخصی

یک مربی می‌تواند به افراد روشهایی برای بهبود خود ارائه دهد، اما مهمتر اینکه آن‌ها می‌توانند به فرد کمک کنند تا از نقاط کور خود آگاه شوند. این نقاط کور، زمینه‌هایی از کار یا شخصیت فرد است که ممکن است آنها را نبیند، اما نیاز به پیشرفت دارد. هنگامی که فرد از این زمینه‌ها آگاه شد، می‌تواند با مربی همکاری کند تا آنها را بهبود بخشد.

یک راه عالی برای ایجاد خودآگاهی، ارزیابی شخصی است. از طریق ایجاد خودآگاهی، فرد می‌تواند نقاط ضعف ناشناخته خود را به نقاط قوت تبدیل کند. این آگاهی شخصی، تقویت کننده عزت‌نفس است و در برنامه‌های رشد استعداد مهم می‌باشد.

۴ مورد از انواع مختلف کوچینگ

 کوچینگ اجرایی

یکی از انواع کوچینگ، کوچینگ اجرایی است و کسانی که در سمت‌های رهبری قرار دارند با کوچینگ اجرایی مورد هدایت قرار می‌گیرند، مانند رهبران و مدیران ارشد که در آن‌ها توسعه عملکردی یک نگرانی کلیدی است. کوچینگ اجرایی همچنین کوچینگ رهبری یا عملکردی نیز نامیده می‌شود.

تمرکز کوچ اجرایی

افزایش عملکرد، بردن توانایی‌ها به سطح جدید، کمک برای سازگاری با شرایط جدید. طی جلسات یک به یک، به افراد فرصتی داده می‌شود تا آگاهی شخصی از نقاط قوت خود را منعکس کرده و روی نقاط ضعف یا موارد خاص کار کنند.

کوچینگ شغلی

جایگاه کوچینگ شغلی برای هر کسی که تازه کار خود را شروع کرده و یا سالها کار خود را شروع کرده و می خواهد در حرفه خود پیشرفت کند یا تغییراتی ایجاد کند، بسیار مهم است.

کوچینگ کسب و کار

ارزیابی مهارت‌ها، درک بازار کار، درک فرآیندهای سازمانی، شناسایی فرصتها شغلی مناسب

کوچینگ شغلی به افراد کمک می‌کند تا با دنیای کار کنار بیایند و رشد شخصی خود را افزایش دهند. در این فضا، مربی به فرد در افزایش توانایی شغلی کمک می‌کند.

کوچینگ روابط

کوچینگ رابطه‌ای به منظور کمک به افراد، زوجین و گروه‌ها برای ایجاد روابط سالم و مثبت انجام می‌شود.

تمرکز کوچینگ روابط

زیر سوال بردن فرضیات، شناسایی الگوهای رفتاری، تعیین مرزهای سالم روابط، کمک به بیان بهتر احساسات و دیدگاه‌ها،

کوچینگ زندگی شخصی

این نوع کوچینگ قصد دارد از افرادی که مایل هستند تغییر چشمگیری در زندگی خود دهند حمایت کند. کوچ  زندگی شخصی به مراجع کمک می‌کنند تا آنچه را که در زندگی می‌خواهند، کشف کنند، رویاها و آرزوهای قابل دستیابی خود را تعریف کنند، پاسخ ها و راه‌های دستیابی به اهداف خود را پیدا کنند، توانایی‌ها و استعدادهای خود را درک نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button