۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

کوچینگ توسعه شخصی چیست؟

کوچینگ رشد شخصی در واقع فقط نام دیگری برای کوچینگ زندگی است، زیرا به مشتری خودآگاهی و مهارت‌هایی را می‌دهد که برای افزایش اعتماد به نفس، مهارت‌های ارتباطی و ابراز وجود در تمام زمینه‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای‌اش نیاز دارند.

کوچینگ توسعه فردی یکی از انواع کوچ هاست که به فرد کمک می کند تا اهداف خود را مشخص کرده و نقاط قوت و فرصت های پیش رو را ارزیابی کند و در همان حال سعی می کند تا رابطه خود را با کوچ عمیق تر و اثر بخش تر کند تا بتواند به نتایج دلخواه خود برسد.

کوچینگ رشد شخصی یک مهارت خاص است که شامل گوش دادن، پرسش، راهنمایی و رهبری است – نه نصیحت کردن یا راهنمایی کردن. برای اینکه یک مربی معتبر رشد شخصی یا مربی زندگی باشید، باید به درستی در این مهارت ها آموزش دیده باشید.

هدف از کوچینگ توسعه فردی

هدف از کوچینگ توسعه فردی به حداکثر رساندن پتانسیل های افراد مراجعه کننده ای است که به دنبال تغییر در برخی از جنبه های زندگی و شغلی خود می باشند. کوچینگ توسعه فردی به افراد مراجعه کننده کمک می کند که نه تنها به اهداف خود برسند بلکه در صورت تلاش حتی به درجاتی فراتر از اهداف خود هم دست پیدا کنند.

در این فرایند به افراد کمک می‌شود تا به اهداف رشد، کسب و کار و ارتباطات موثر دست پیدا کنند. افراد با استفاده از کوچینگ فردی قادر خواهند بود، روابط و استراتژی‌های خود را توسعه دهند و برای رسیدن به اهدافشان برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی نمایند. برنامه‌ریزی برای هر فرد، توسط مربی کوچ صورت می‌گیرد.

کوچینگ توسعه شخصی برای کمک به مشتریان برای بهبود عناصر کلیدی رشد شخصی طراحی شده است از جمله:

  • بهبود خودآگاهی
  • اعتماد به نفس
  • ارتقاء مهارت
  • ارتباطات
  • تفکر مثبت

اهمیت کوچینگ توسعه فردی

بیشتر افراد برای ایجاد تعادل بین خواسته‌های مختلف زندگی، بسیار تلاش می‌کنند اما نتیجه مطلوبی به دست نمی‌آورند. این موضوع تنها شامل زندگی کاری نیست بلکه شامل ارزش‌‌های شخصی، روابط، خانواده و سلامت هم می‌شود. داشتن مربی توسعه فردی (کوچینگ) به بهبود عملکرد ما در همه زمینه‌های زندگی کمک می‌کند. از جمله:

بهبود ذهنیت و نگرش

افراد به دنبال تغییر طرز فکر و نگرش خود هستند تا سازنده تر، مثبت تر و شادتر شوند.

مدیریت استرس و فرسودگی شغلی

افراد به دنبال مدیریت بهتر عوامل استرس زا در زندگی خود و ایجاد مکانیسم های مقابله ای سالم هستند.

مدیریت روابط

افراد به دنبال بهبود روابط شخصی و حرفه ای خود هستند تا رضایت بخش تر و هماهنگ تر شوند.

مدیریت زمان و بهره وری

افراد به دنبال توسعه استراتژی هایی برای مدیریت بهتر زمان، اولویت بندی و بهره وری کلی هستند.

توسعه شغلی

افراد به دنبال کشف فرصت های شغلی جدید، انتقال شغل یا پیشرفت در شرکت خود هستند.

کاربرد کوچینگ توسعه شخصی

کوچینگ توسعه فردی در یک شخص و حتی یک سازمان کاربرد دارد. در این دو دسته، روش‌های رایجی وجود دارد که مردم از مربیگری توسعه شخصی استفاده می‌کنند. سازمان ها ممکن است برای کمک به کارکنان خود یک کوچ توسعه شخصی استخدام کنند. کوچینگ توسعه شخصی برای مدیران جدید یکی از رایج ترین موارد استفاده است.

مهارت های کوچینگ توسعه فردی را می توان به سه بخش کلی تقسیم کرد:

– توسعه جسمانی

– بهبود و توسعه ذهنی

– توسعه شرایط روحی روانی

توسعه جسمانی

بهبود و توسعه جسم و کمک به سلامت بدن یکی از مهمترین عوامل کوچینگ توسعه فردی می باشد. تغذیه مناسب و داشتن یک برنامه غذایی سالم، ورزش مدام، بالا بردن ایمنی بدن و خواب کافی به توسعه فردی و جسمانی کمک می کند.

مثلا داشتن تناسب اندام تاثیر مستقیمی در افزایش اعتماد به نفس داشته و  می تواند در صورت رویکرد  فرد به سمت کوچینگ فردی باعث افزایش بازده کار شود.

بهبود و توسعه ذهنی

مباحث زیادی هستند که می توانند در توسعه ذهن موثر باشند. از مهمترین مواردی که می تواند باعث توسعه ظرفیت ذهن شود، می توان به بالا بردن اعتماد به نفس، مدیریت احساسات هیجانی مثل خشم، ترس، استرس و… ، تلاش برای تغذیه ذهن با افکار مثبت و کنترل ورودی های ذهن، مدیریت زمان انرژی و تمرکز، کسب مهارت های ارتباطی و خود انگیزشی و کسب مهارت های دیجیتال اشاره کرد.

توسعه شرایط روحی و روانی

برای بهبود وضعیت روح و روان باید سعی گردد ذهن از درگیری ها و پیش آمد های فکری خالی شود. این مشکلات معمولا ساخته ذهن هستند و موجودیت خارجی ندارند و تنها در ساختار ذهن موجودیت پیدا می کنند ولی این تحولات تاثیر زیادی بر وضعیت روحی و روانی شخص می گذارد.

برای بهبود وضعیت روحی و روانی باید کارهایی مثل وقت گذراندن در کنار خانواده و افراد تاثیر گذار،  انجام هر کاری که باعث لذت بردن فرد می شود، به طوری که گذشت زمان را از یاد می برد مانند نواختن موسیقی، نقاشی و … ، فراهم کردن یک شرایط آرام به دور از هرگونه وسایل الکترونیکی یا هر عاملی که باعث برهم خوردن آرامش و پرت شدن حواس شود و انجام ورزش های روحی و روانی برای آرامش ذهن مد نظر قرار گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button