۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

مزایای کوچینگ خلاقیت چیست؟

کوچینگ خلاقیت به افراد کمک می کند که مهارت های خلاقانه خود را توسعه دهند. کوچینگ خلاقیت ( Creative coaching ) مانند دیگر زیر شاخه های کوچینگ، سعی در بهبود شرایط مشتری یا کوچی دارد. هر چند برخلاف لایف کوچینگ، کوچینگ خلاقیت بر خلاقیت و بهبود آن تمرکز دارد.

در این ادامه بررسی خواهیم کرد که کوچینگ خلاق برای چه کسی مفید است و یک مربی خلاق در چه مواردی می‌تواند به شما کمک کند و همچنین چه انتظاراتی از مربی خود داشته باشید.

کوچینگ خلاقیت

خلاقیت اصطلاح بسیار گسترده و جامعی است. خلاقیت برای افراد متفاوت معنای متقاوتی دارد. با این حال میتوان خلاقیت را این طور تعریف کرد که فرایندی است که ایده های جدید برای حل مشکل و یا مشکلاتی ایجاد می شوند. در واقع هر آنچه که اطراف ماست نتیجه خلاقیت است. موسیقی که به آن گوش می دهید، لباسی که به تن دارید و یا حتی گوشی که در دست دارید! تمامی این ها نتیجه کار خلاقانه افراد هستند.

مزایای کوچینگ خلاقیت

مربیگری خلاقیت می تواند به شما کمک کند تا استعدادها، مهارت ها و علایق هنری خود را پرورش دهید. کار با یک مربی خلاقیت همچنین می تواند به شما کمک کند تا بر زمینه هایی غلبه کنید که ممکن است شما را از نظر خلاقیت عقب نگه دارد، مانند تردید، اعتماد به نفس پایین و …

با استخدام کوچ و شروع فرایند کوچینگ، شما از مزایای بسیاری برخوردار میشوید از جمله:

 • کوچینگ خلاقیت به شما اجازه می دهد با طبیعت واقعی خود ارتباط برقرار کنید
 • کوچینگ به شما کمک می کند تا دیدگاه جدیدی داشته باشید.
 • با ادامه فرایند کوچینگ می توانید استعدادهای ناشناخته خود را کشف کنید!
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش انرژی
 • خواب بهتر
 • لذت از موفقیت های کوچک زندگی.

کوچینگ خلاقیت در چه مواردی می تواند کمک کند؟

کار با یک مربی به شما فضایی برای کشف ایده‌های خلاقانه می‌دهد. مربیان از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند تا به شما کمک کنند تا در ایده های خود شفافیت و سپس شتاب را به دست آورید. اگر هدفی در ذهن دارید (مانند راه اندازی یک کسب و کار)، یک مربی خلاق می تواند به شما کمک کند تا مسیری روشن را برای رسیدن به آن بسازید. آنها به شما نمی گویند چه کاری انجام دهید، بلکه شما را تشویق می‌کنند تا چیزها را از دیدگاه‌های جدید ببینید، بر موانع خود غلبه کنید و در طول فرآیند تشویق‌کننده باشید.

کوچینگ خلاقیت فقط مناسب هنرمندان است؟

اصطلاح کوچینگ خلاقیت شاید این باور غلط را ترویج دهد که کوچ های خلاقیت تنها با هنرمندان ( نویسندگان، بازیگران، موسیقیدان ها و…) سر و کار دارند.

کوچینگ خلاقیت مناسب افرادی است که:

 • به دنبال عنصر خلاق در جایگاه شغلی خود باشند
 • به دنبال راه اندازی یک کسب و کار خلاقانه هستند.
 • میخواهند سرگرمی خلاقانه خود را به تجارت تبدیل کنند.
 • به حمایت از بازاریابی کسب و کار خلاقانه خود نیاز دارند.

افزایش مهارت های خلاقیت

اگر مهارت خلاقانه خاصی دارید که می خواهید در آن پیشرفت کنید (مانند عکاسی) به دنبال مربی با تجربه در این زمینه توصیه می شود. آنها با استفاده از تجربیات خود و تکنیک هایی که به عنوان مربی آموخته اند، می توانند به شما کمک کنند تا مهارت های خلاقانه خود را افزایش دهید. اگر در یک شغل خلاقانه کار می کنید یا به سادگی فکر می کنید نقش شما می تواند از تزریق کمی خلاقیت بهره مند شود، بهبود مهارت های خلاقانه خود با کمک یک مربی می تواند فوق العاده مفید باشد.

عبور از بلوک های خلاق

این ممکن است برای همه ما اتفاق بیفتد – ما موج خلاق و انگیزه خود را از دست می دهیم . طوری که به نظر می رسد ایده ها خشک شده اند و آن جرقه اشتیاق که زمانی داشتیم نابود شده است. مربیان خلاق با این موضوع غریبه نخواهند بود و می توانند با شما همکاری کنند تا به شما کمک کنند تا بفهمید چه چیزی مانع شما شده است و چگونه می توانید این منبع الهام را دوباره پر کنید.

راه اندازی کسب و کار

داشتن یک ایده و تبدیل آن به یک تجارت ممکن است آسان نباشد. اینجاست که مربی به شما کمک می کند تا چنین ایده خامی را  به یک تجارت خلاق تبدیل کنید.

غلبه بر خود شک و تردید

ترس و شک به خود اغلب زمانی که ما چیز جدیدی را امتحان می کنیم و واقعاً به چیزی اهمیت می دهیم ظاهر می شود. این مکانیسم محافظتی مغز است که وارد عمل می شود و سعی می کند از شما در برابر صدمه دیدن عاطفی محافظت کند. مشکل این است که اغلب زمانی شروع می شود که واقعاً به آن نیاز ندارید و می تواند شما را از رسیدن به رویاهایتان باز دارد. در چنین شرایطی یک مربی خلاقیت می تواند به شما کمک کند. از طریق مکالمه و تکنیک های دیگر، ترس را کنار بگذارید و از آن عبور کنید.

یافتن هدف خلاقانه خود

اگر احساس می کنید صدها ایده خلاقانه در سرتان می گذرد و نمی دانید از کجا شروع کنید، کوچینگ خلاق می تواند به شما در این زمینه کمک کند تا بفهمید ایده شما واقعا خلاقانه است و اینکه از اجرای چنین ایده ای چه سودی عاید شما می شود و چند درصد موفقیت در آن است.

فرایند کوچینگ خلاقیت!

کوچ های خلاقیت در فرایند کوچینگ چه وظایفی دارند؟

ارزیابی

در ابتدای کوچینگ، کوچ باید مشتری و شرایط فعلی او را ارزیابی کند. در واقع او باید جاه طلبی ها و میزان خلاقیت، چالش های پیش روی و ویژگی های اصلی شخصیت مشتری را درک کند. با این کار هم کوچ و هم مشتری به درک خوبی از شرایط میرسند. با این ارزیابی همچنین کوچی میتواند رویکرد کوچینگ خود را مطابق با انتظارات مشتری اصلاح کند.

تعیین هدف

مشتری ای که به دنبال کوچینگ آمده است معمولاً انتظارات خاصی را در ذهن دارد. کوچ با کمک در تعیین هدف شما را در مسیر دستیابی به آن همراهی میکند. با ادامه جلسات کوچینگ، کوچ چالش های خاصی را برای مشتری مشخص میکند که به آن ها توانایی دستیابی به اهداف خلاقانه را میدهید. هر کدام از این چالش ها فرصتی برای اطمینان از پیشرفت مداوم است.

نکات و ترفندها

کوچ با ابزارها و تکنیک هایی به مشتری کمک می کند تا بر موانع مختلف خلاقیت غلبه کند. در کوچینگ کوچ باید به مشتری بیآموزد که عادت های خاصی را ایجاد کند. این عادات باعث تقویت خلاقیت آنها می شود. هچنین کوچ مشتری را در ایجاد فضایی مناسب برای تفکر خلاقانه همراهی میکند.

شناسایی نقاط کور

وظیفه مهم بعدی کوچ در کوچینگ خلاقیت، شناسایی باورهای محدود کننده مشتری است. بسیاری از اوقات ، مشتریان آن چنان به روش های قدیمی خود عادت کرده اند که متوجه موانع پنهانی نیستند. نداشتن اعتماد کافی، عدم اعتماد به نفس یا خود ناباوری معمولاً در ضمیر ناخوداگاه بسیاری از ما وجود دارد. کوچ باید باورهای ناسالم را شناسایی کند و به مشتری کمک کند تا بر آنها غلبه کند.

نظارت

کوچینگ فرایندی گام به گام است و در کوچینگ خلاقیت کوچ باید همراه با مشتری مسیر را طی کند. برای رسیدن به نتبجه ای موثر، نظارت الزامی و ضروری است.همچنین هنگامی مشتری با چالش جدیدی روبرو شود کوچ باید کنار او باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button