۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰
منوی دسته بندی

نقش کوچینگ در رشد مدیران!

به عنوان یک رهبر، باید بتوانید نقاط قوت و ضعف افراد را شناسایی کنید. و به آنها کمک کرده تا نقاط ضعف خود را تغییر داده و به اهداف تعیین شده دست یابند. تنها زمانی که تیم رشد می کند، رهبر رشد می کند. به این ترتیب رهبر می تواند اهداف یک فرد را با اهداف سازمان مرتبط کند.

رهبران کوچینگ به اعضای تیم کمک می‌کنند تا مهارت‌های بلندمدت خود را توسعه دهند. تمرکز رهبران کوچینگ ارائه یک سیستم پشتیبانی به اعضای تیمی است که به آن نیاز دارند. این سبک صرفاً بر بلندمدت تمرکز می‌کند و عملکرد کوتاه‌مدت را قربانی می‌کند تا فضایی برای آزمایش فراهم کند. این سبک رهبری به همدلی، تشویق و صبور بودن بستگی دارد. علاوه بر این، رهبر باید گفتگوهای مکرر برای ارائه حمایت، چالش و بازخورد برای کمک به اطرافیان مشارکت کند.

انگیزه فردی

فرد باید موافقت کند که بین عملکرد فعلی و پتانسیل واقعی آنها اختلاف وجود دارد. فرد انگیزه دارد که از منطقه آسایش خود خارج شده و برای پیشرفت به خطر بیفتد. علاوه بر این، فرد باید به اندازه کافی شایستگی داشته باشد که چیزهای مختلف را امتحان کند و نوآور باشد. در صورتی که انگیزه فردی وجود نداشته باشد یا عضو، تیم تلاش های لازم را انجام ندهد، تلاش رهبر برای مربیگری یا راهنمایی او شکست خواهد خورد. هنگامی که این سبک به درستی استفاده شود، اعتماد به نفس را برای افراد ایجاد می کند و به آنها اجازه می دهد تا در سطوح بالای عملکرد به طور مستقل عمل کنند.

همچنین برای اینکه این سبک عمل کند، رهبر باید در آنچه که موعظه می کند، شایسته و متخصص دیده شود. همچنین در مواقعی که نیاز به چرخش سریع است یا بحران وجود دارد، این سبک با شکست مواجه خواهد شد. این سبک اغلب توسط رهبرانی که در تنظیم سرعت بالا هستند اشتباه گرفته می شود. آنها ممکن است اغلب فکر کنند که در حال مربیگری هستند در حالی که ممکن است در واقعیت مشغول مدیریت خرد هستند. تمرکز آنها بر نتایج کوتاه‌مدت باقی می‌ماند که با شعار سبک مربیگری در تضاد است.

نقش کوچینگ رهبری در  روحیه کارکنان

سبک رهبری کوچینگ، رهبران را قادر می سازد تا با تمرکز بر گفتگوهای شخصی، ارتباط و اعتماد ایجاد کنند. از آنجایی که رهبر به جای انجام وظایف، بیشتر بر رشد شخصی متمرکز است، می تواند یک پاسخ عاطفی برجسته و نتایج مثبت ایجاد کند. اگرچه تمرکز روی نتایج نیست، اما به صورت خودکار به عنوان یک نتیجه غیرمستقیم بروز می کند!

هنگامی که سبک کوچینگ به درستی استفاده شود، احساسات مثبتی مانند احساس موفقیت، احساس مراقبت، انگیزه و راهنمایی ایجاد می کند. این قضیه عمدتاً این حس را القا می کند که رهبر در رشد و توسعه فرد سرمایه گذاری می کند. همه این موضوعات وابسته به ارتباطات دو طرفه قوی و صریح است، از این رو الگوهای ارتباطی کلی را در سازمان تقویت می کند، و لو شنیدن حرف های یک کارمند یا انتقال اطلاعات دقیق به فرد در زمان مناسب!

نتیجه نهایی عملکرد و مالکیت بالاتر از سوی فرد است. احساسات مثبت منجر به بهره وری بالاتر کارکنان می شود.

با این حال، استفاده بیش از حد از سبک یا زمانی که با افرادی استفاده می شود که به آن نیاز ندارند، می تواند باعث ناامیدی در فرد شود. یکی، عدم چابکی ذاتاً مرتبط با این سبک است، از این رو عملکرد کوتاه مدت برای مدت طولانی تری آسیب می بیند. علاوه بر این، در موقعیت‌های اشتباه یا استفاده نادرست، یعنی منجر به مدیریت خرد، افراد احساس می‌کنند که ارزش خود را ندارند و مورد قدردانی قرار نمی‌گیرند.

ایجاد انگیزه در افراد

سبک رهبری مربیگری قدرتمند است، زیرا می تواند احساسات مثبت را برانگیزد که همین امر باعث افزایش بهره وری، عملکرد و مالکیت می شود. یک رهبر زمانی رشد می کند که کسی بتواند نقش او را در سازمان به عهده بگیرد و او بتواند نقش بزرگتری را ایفا کند. سبک مربیگری خود را با شناسایی افرادی که به آن نیاز دارید، توسعه دهید و به آنها کمک کنید کار روزانه خود را با پیشرفت شخصی و اهداف بلند مدت شغلی خود مرتبط کنند. برای موفقیت، علاقه شخصی به رشد تیم خود ایجاد کنید و به آنها کمک کنید تا به آن دست یابند.

روی اهداف بلند مدت تمرکز کنید!

افرادی که بر اهداف بلندمدت تمرکز می‌کنند دستاورد بیشتری نسبت به افرادی دارند که فقط اهداف کوتاه‌مدت را دنبال می‌کنند.

از دلایلی که افراد اهداف بلندمدت را دنبال نمی‌کنند می‌توانم چندین مورد را نام ببرم:

  1. اهداف خود را مدام تغییر می‌دهند
  2. با کوچک‌ترین شکست از ادامه مسیر منصرف می‌شوند
  3. مهارت تمرکز بر هدف بلندمدت را ندارند
  4. به دلیل وجود عوامل حواس‌پرتی متفاوت در مسیر گاهی هدف کم‌رنگ می‌شود

در ادامه به چند نکته مهم در پرورش و تقویت مهارت تمرکز بر اهدف بلند مدت اشاره خواهیم کرد:

اهداف معنی‌دار

یکی از ابزارهای تمرکز بر هدف، بامعنی بودن اهداف است. اگر هدفتان برای شما معنی و مفهوم داشته باشد و در راستای اهداف شما باشد، انگیزه بیشتری برای ادامه دادن آن دارید. ممکن است هدف بلندمدت شما برای به نتیجه رسیدن نیازمند گذر سال‌ها باشد. اینکه بتوانید ارزش‌های خود را بشناسید و اهدافتان در راستای ارزش‌هایتان باشد ابزاری مهم است.

نوشتن چرایی هدف

یکی دیگر از مهم‌ترین راهکارهای حفظ تمرکز بلندمدت، به یادآوردن چرایی هدف است. همه ما اهداف خود را با یک چرایی محکم شروع می‌کنیم. درس می‌خوانیم زیرا هدفی داریم، در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنیم و یا تصمیم می‌گیریم صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شویم زیرا چرایی و دلیل محکمی پشت این خواسته خودداریم.

با گذر زمان این چرایی فراموش می‌شود و گاهی آن‌قدر کم‌رنگ می‌شود که دیگر نمی‌توانیم آن را ببینیم. پس در انتخابمان دچار شک و تردید می‌شویم و یا هدف خود را در نیمه‌راه رها می‌کنیم. اغلب ما چرایی اهداف خود را فراموش می‌کنیم. بنابراین یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای تمرکز بر هدف مان به آن نیاز داریم نوشتن هدف و  چرایی آن است.

اگر هدف بلندمدتی دارید و می‌خواهید که این مسیر را تا انتها ادامه دهید و میوه‌ای که کاشته شده ثمره دهد همین الآن چرایی هدف خود را یادداشت کنید و آن را در جایی قرار دهید تا هر زمان احساس کردید سوخت شما در حال کاهش است از آن استفاده کنید. مرور چرایی یک هدف زمانی مهم‌تر می‌شود که شکست‌هایی در طول مسیر به وجود می‌آید و مرور این چرایی سوخت لازم برای شروع دوباره را تأمین می‌کند.

انضباط شخصی برای تمرکز بر هدف

برای اینکه بتوانیم اهداف بلندمدت خود را پیگیری کنیم باید نظم و برنامه مشخص و منظمی داشته باشیم. برای مثال افرادی که می‌دانند هر کاری را در چه زمانی باید انجام دهند و از نظم بهتری برخوردارند متمرکزتر هستند.

خودداری از اجرا دیگر اهداف

در طی مسیر اهداف بلندمدت مشکل رایجی وجود دارد و آن چشمک زدن سایر اهداف است. در طول مسیر راه‌ها و اهداف و ایده‌ای جدیدی ظاهر می‌شوند که ما را به‌سرعت منحرف می‌کنند و تمرکز ما را می‌دزدند.

نکته: هر زمان که ایده جدیدی به ذهنتان رسید آن را یادداشت کنید. سریع دست به اقدام نزنید بلکه آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید آن ایده زیرمجموعه هدف شماست. اگر این‌طور بود و آن ایده به هدف شما کمک می‌کرد برای آن برنامه‌ریزی کنید؛ در غیر این صورت مواظب باشید که این ایده‌های جدید جایگزین هدف اصلی شما نشوند و مرتب جهت شما تغییر پیدا نکند.

بررسی پیشرفت‌ها

اینکه بدانید وضعیت شما در زمان شروع چگونه بود و الآن کجا هستید تأثیر به سزایی در انگیزه شما دارد. ازآنجاکه اهداف بلندمدت ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا به نتیجه برسد بنابراین بررسی پیشرفت خود و تشویق خودتان نقش مهمی در متمرکز ماندن شما دارد. شما می‌توانید ماهانه مسیر خود را بررسی کنید و به خود پاداش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button