۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

کلید موفقیت از دیدگاه کوچینگ؟

کوچینگ معتقد است که نشاط در افراد تاثیر بسزایی در سلامت روان، موفقیت فردی و جمعی و كاهش آسیب های اجتماعی دارد. در این میان برای دستیابی به این مهم باید مولفه هایی دیگر در نظر داشت تا جامعه در مسیر پویایی و شكوفایی حركت كند و راه های رسیدن به موفقیت هموار شود. این مولفه ها عبارتند از:

  • تعیین هدف
  • برنامه ریزی مناسب
  • تلاش

موضوع موفقیت از اهمیت زیادی در میان جوامع مختلف برخوردار است، به گونه ای كه همگان برای برخورداری از آن اقدام به برنامه ریزی و تبیین خط مشی های گوناگون می كنند زیرا دستیابی به موفقیت و كسب احساس موفق بودن به راحتی امكان پذیر نیست و به تلاش های فراوانی نیاز دارد.

همچنین عوامل موفقیت عبارتند از:

  • ایجاد امید
  • هیجان مثبت در جامعه
  • احساس شادكامی و لذت در زندگی شخصی
  • كاهش دغدغه‌ها و نگرانی

همچنین داشتن ارتباطات اجتماعی سالم و گسترده با دیگران هم می‌تواند به نشاط اجتماعی منجر شود. افرادی كه با دیگران تعامل بیشتری دارند و برای حضور بیشتر در اجتماع استقبال می‌كنند، از نشاط بالاتری نیز برخوردار هستند. تقویت معنویت و داشتن اعتقادات معنوی هم در افزایش نشاط اجتماعی، نقش فوق‌العاده‌ای دارد.

ترس و موفقیت

ترس بزرگترین مانع موفقیت است. زیرا پیشرفت افراد در زندگی را به شدت متوقف می كند. اگر هر رخداد و چالش به نظر افراد خطرناك بیاید، به تدریج موانع شكل می گیرند. در صورتی كه انسان در زندگی به دنبال استانداردهای بالایی باشد به تدریج كمال گرایی را سرفصل كارهای خود قرار می دهد و به پیشرفت و نوآوری می رسد.

روش های مختلف موفقیت

هر چقدر تصویری كه افراد از موفقیت در ذهن خود می‌سازند، روشن‌تر باشد ادامه مسیر برای رسیدن به آن هم ساده‌تر می‌شود. همچنین فرد باید انگیزه سالم رسیدن به موفقیت را نیز در درون خود تقویت كند.

باید در نظر داشت كه اهداف باید واقعی و قابل دستیابی باشند و بایستی به گونه ای تعیین شوند كه با ظرفیت‌ها و توانایی‌های فرد تناسب داشته باشند زیرا تعیین آرمان های غیرمنطقی و بلندپروازانه ممكن است، باعث ناامیدی و شكست شوند.

تاثیر صبر و تحمل در موفقیت

روانشناسان معتقد هستند که اگر انسان در راه كسب علم و دانش حتی از استعداد، هوش و حافظه مناسب و وسایل و امكانات كافی برای تحصیل برخوردار نباشد اما در این راه استقامت كند به موفقیت می رسد. در همین ارتباط  حتی كارشناسان مذهبی نیز معتقدند داشتن صبر و پشتكار می تواند انسان را به به اهداف عالی در زندگی برساند.

 داشتن برنامه هدفمند

داشتن یك برنامه كارآمد و صحیح نخستین قدم برای استفاده بهینه از فرصت ها و اوقات زندگی است. در این میان آشنایی با اصول برنامه ریزی اساسی به منظور برخورداری از یك زندگی موفق ضروری به نظر می رسد و افراد باید با اصول و آسیب های آن آشنا باشند.

همچنین برنامه ریزی مناسب نیاز به یك برنامه مكتوب دارد اما آمارها و پژوهش ها نشان می دهد كه تعداد بسیار كمی از افراد برنامه های خود را روی كاغذ ثبت می‌كنند. شناسایی اهداف در 2 بخش كلی و جزیی از نخستین گام ها برای رسیدن به موفقیت به شمار می روند.

برای رسیدن به هدف دلیل انتخاب و چگونگی اجرای آن باید بررسی شود، این مساله از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تبیین هدف مهم تر از تعیین آن به شمار می رود، وقتی فرد چرایی كاری را پذیرفته باشد با چگونگی اجرای آن كنار خواهد آمد.

برنامه ریزی مناسب چه برنامه ای است؟

برنامه ریزی موفق زمانی حاصل می شود كه ملزومات اجرای برنامه و امكانات لازم برای آن فراهم شود زیرا در صورت نبود آنها انجام دادن برنامه دشوار و گاهی غیر ممكن خواهد شد.

افراد به طور معمول در تعیین هدف و حتی تبیین آن مشكلی ندارند اما چون تعیین زمان كافی برای رسیدن به هدف را به درستی در نظر نمی گیرند، به موفقیت نمی رسند. اهداف باید بر پایه اضطرار و اهمیت طبقه بندی شوند و با توانمندی های افراد تناسب داشته باشند زیرا در غیر این صورت برنامه موفقی نخواهد بود.

تقویت روحیه انعطاف پذیری

افراد باید روحیه انعطاف پذیری را تقویت كنند و آمادگی تغییر در برنامه ها را داشته باشند و از ایجاد تغییرات در برنامه ریزی، ناامید و ناراحت نشود. ارزیابی اینكه چه اندازه به هدف موردنظر نزدیك یا از آن فاصله گرفته شده است می تواند افراد را در رسیدن به موفقیت امیدوارتر كند.

تلاش ناكافی و نداشتن پشتكار یكی از مسایلی است كه باعث می شود برنامه ‌ریزی‌ها به سرانجام نرسد، افراد نباید به صِرف داشتن برنامه، توقع موفقیت داشته باشند. همچنین ناامیدی یكی دیگر از سر فصل های عدم موفقیت در كارها و برنامه های زندگی است. باید دانست در روزهای ابتدایی آغاز اجرای یك برنامه، امور به كندی پیش می رود اما افراد به مرور زمان به برنامه عادت و راه حل‌های بهتری برای اجرای آن پیدا می‌كنند.

مقصد، ارزش و هدف

هنگامی كه انسان قصد انجام كاری را می كند در واقع خواسته ای از زندگی دارد، ارزش به معنی رسیدن به مقصد و هدف است. هر فردی باید مقصد، ارزش و هدف خود را در زندگی تعریف كند تا بتواند برای دستیابی به هدف تلاش و همت مضاعف داشته باشد و اینگونه به هدف نهایی و احساس آرامش برسد.

نگرش مثبت

داشتن نگرش مثبت نیز می تواند از جمله راه های رسیدن به موفقیت باشد كه در پی آن نشاط اجتماعی نیز افزایش پیدا خواهد كرد و شادكامی ریشه‌دار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button