۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

هزینه دوره های کوچینگ

مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگر، کوچینگ هم یک شغل و خدمت محسوب می شود و افرادی که در این حرفه مشغول هستند سال‌ها تجربه مدیریتی، تبلیغاتی، فروش و یا بازاریابی دارند و یا دوره‌های آموزش کوچینگ را گذرانده‌اند. به همین دلیل نباید انتظار داشت که ارائه کوچینگ رایگان یا ارزان باشد.

از طرفی علاقمندان و متقاضیان خدمات کوچینگ هم از این حق برخوردار هستند تا هزینه های کوچینگ را بدانند و با توجه به منابعی که در اختیار دارند، از آموزش کوچینگ بهره مند شوند.

هزینه خدمات کوچینگ در ایران به اعتبار کوچ و شرایط اجتماعی فرد بستگی دارد. ولی به طور متوسط قیمتی به صورت ماهیانه از 500 هزار تومان تا 10 میلیون برآورد می شود. 

آیا کوچینگ یک مهارت تخصصی است؟

کوچینگ یک تخصص و مهارت است که دانش آن برای افرادی که سالها در زمینه حرفه خود فعالیت داشته اند به آسانی بدست نیامده است. کوچینگ فرآیندی است که یک کوچ با داشتن مهارتِ ایجاد یک فضای امن، باعث ایجاد ارتباط با افراد می شود.

یک کوچ حرفه ای، با گوش دادن و پرسیدن سؤالات کلیدی از فردی که به او مراجعه کرده، او را نسبت به توانایی خود آگاه می کند. چرا که کوچ‌ها اعتقاد دارند که هیچ‌ کس به اندازه خود فرد برای حل مسائل و موانعی که پیش روی او قرار دارد، آگاه نیست

مهارت قیمت گذاری

قیمت گذاری یکی از مهمترین مهارتهای هر تخصصی است. اینکه شما بتوانید دانش و تخصص خود را به پول تبدیل کنید، یک مهارت است. توجه داشته باشید که یکی از راههای شناخت افراد صاحب دانش در حوزه کسب و کار این است که برای وقت خود و وقت دیگران قیمت تعیین می کنند.

بنابراین نحوه قیمت گذاری و بسته بندی خدمات کوچینگ از طرف یک کوچ نشانه حرفه‌ای بودن اوست. از بین تمام تصمیماتی که یک کوچ حرفه‌ای باید در مورد خود بگیرد، تعیین تعرفه و هزینه کوچینگ است.

سازوکار هزینه کوچینگ

در بسیاری از حوزه‌های خدمات حرفه‌ای، تعرفه یا قیمت یا هزینه آن خدمت تابع پارامترهای مختلفی است. به همین خاطر تعیین تعرفه کوچینگ تحت تاثیر ویژگی­‌های فردی است که نیاز به آموزش کوچینگ دارد.

  • مراجع در کدام کشور و شهر زندگی می کند؟
  • قبلا تجربه استفاده از خدمات کوچینگ داشته یا خیر؟
  • الان کجای موقعیت شغلی خود ایستاده و قرار است در کجا قرار بگیرد؟

این پارامترها هستند که هزینه دستیابی به موقعیت محاسبه می شود. بر اساس این محاسبه است که می‌توان بر روی خدمت مورد نظر نیز ارزش گذاری کرد.

 هزینه کوچینگ چگونه محاسبه می شود؟

چون کوچینگ زیر نظر نهاد یا صنف خاصی نیست. هزینه آموزش آن توافقی است و براساس رضایت طرفین (کوچ و مراجع) تعیین می شود. در برخی مواقع کوچ با تهیه یک پکیج آموزشی یا خدمات گوچینگ با مراجع خود توافق می کند، در هر مرحله که موانع برداشته شد و یا رشدی در کسب و کار اتفاق افتاد، مبلغ مشخصی از سوی مراجع پرداخت شود.

برخی معتقدند که مشتریان یک کالا یا خدمت هستند که قیمت را تعیین می‌کنند. به عبارتی، این افراد معتقدند هر چیزی همان میزان ارزش مبادله‌ای دارد که که مشتری حاضر است برای آن پول پرداخت کند. عوامل زیادی در قیمت گذاری کوچینگ تأثیرگذار هستند و طرفین یک توافق یا قرارداد می‌توانند آن را تغییر دهند. همانگونه که عوامل مختلفی بر نحوه قیمت گذاری خدمات کوچینگ تأثیر می گذارد، مشتریان هم می‌توانند هزینه کوچینگ را بر اساس سطح تجربه و تخصص کوچ تعیین کنند. پس هزینه کوچینگ با سابقه تجربه کوچ تخمین داده می شود.

از طرفی چون شرکت‌های نوپا هنوز سهمی از یک بازار ندارند، ممکن است نیاز باشد که کوچ، خدمات ارزانی را در اختیار آنها قرار بدهد. این مورد کمک می کند که زمانی که به شذکت های معتبری تبدیل شدند، از خدماتی که در کسب و کار و زندگی آنها تاثیر گذاشته است در کمال سخاوت قدردانی کنند.

چه هزینه ای برای خدمات کوچینگ مناسب است؟

درست است که هزینه بیشتر برخورداری از کیفیت بالاتر نیست. ولی همه افراد نیاز به گردانیدن چرخه طبیعی زندگی هستند و باید انتظار داشت که با هزینه کمتر، به احتمال زیاد کیفیت پایینتری دریافت کرد.

نکته آخر 

هر فردی بابت هزینه کوچینگ، مستحق دریافت خدمات مناسب و با کیفیت است. و همه این حق را دارند که توانمندی‌ها و مهارت‌های خود را بهبود ببخشند. پس می بایست روی نقاط قوت و ضعف خود کار کرد.

در مسیر موفقیت از دیگران بیاموزید و کمک بگیرید. مشاوره، آموزش، منتورینگ و تسهیلگری، همه می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند. ولی کوچینگ را حداقل یک بار، با یک کوچ حرفه‌ای، تجربه کنید. بی تردید معجزه کوچینگ را خواهید دید و آنگاه در مورد میزان هزینه کوچینگ به یک نتیجه دلخواه خواهید رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button