۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

راهنمای کامل مهارت های تحلیلی برای مدیران

مدیران برای هر سازمانی نقش اساسی دارند. بهترین ویژگی آنها مهارت های متعدد آنهاست که عقلانیت و تعادل را به تصمیمات بی شماری اضافه می کند. اما، گاهی اوقات، حتی مدیران ممکن است با مشکل مواجه شوند. سوگیری ها می تواند تحلیل آنها را مختل کند. این شرایط سختی را برای هر تیمی ایجاد می کند. از این رو، برای مدیران ضروری است که مهارت های تحلیلی خود را تقویت کنند تا از این امر جلوگیری کنند.
مهارت های تحلیلی برای همه آسان نیست، اما با داشتن آنها می توان پیشرفت های زیادی در عملکرد هر تیمی ایجاد کرد. در این مطلب در مورد دلایل مختلفی که مدیران باید مهارت های تحلیلی داشته باشند خواهیم پرداخت. علاوه بر این، اجزای اصلی مهارت های تحلیلی عالی مدیران و نکاتی در مورد چگونگی توسعه آنها را آشکار می کند.

مهارت های تحلیلی چیست؟

مهارت های تحلیلی به توانایی درک مجموعه های ناهمگون از اطلاعات و استخراج بینش های ارزشمند از آنها برای تصمیم گیری و حل مشکلات اشاره دارد. مهارت های تحلیلی می تواند شامل طیف وسیعی از ویژگی های حرفه ای، از جمله:

 • تفکر انتقادی
 • تجزیه و تحلیل داده ها
 • تصمیم گیری تحت فشار
 • حل موثر مسائل پیچیده و خلاقیت

برخلاف تصور رایج، «مهارت های تحلیلی» صرفاً در مورد اعداد نیست، بلکه یک عنصر اصلی در ارزیابی موقعیت های کیفی نیز می باشد. در زمینه مدیران، مهارت های تحلیلی به معنای توانایی تجزیه و تحلیل و سپس تصمیم گیری مرتبط با استراتژی کسب و کار به طور واضح و منطقی است.
هیچ فهرست جهانی از مهارت های تحلیلی که یک مدیر باید داشته باشد وجود ندارد. نکته کلیدی در اینجا درک این موضوع است که ما به فرآیند مهمی اشاره می کنیم که باید قبل از تصمیم گیری برای منطقی بودن آن اتفاق بیفتد. افراد می‌توانند از این اصطلاح برای توانایی ارزیابی داده‌ها و زمینه‌ها، درک پیامدهای یک نتیجه خاص یا یافتن راهی منحصر به فرد برای رهایی از یک موقعیت دشوار استفاده کنند.
به غیر از مهارت های تحلیلی، سایر مهارت های کلیدی برای مدیران عبارتند از:

 • توانایی هدایت
 • شایستگی عاطفی
 • مهارت های بین فردی

دلایل نیاز مدیران به مهارت های تحلیلی

تصمیم گیری، کلید مدیریت است. به عنوان یک مدیر، اغلب خود را در رأس جدول می بینید و مسئول تصمیم گیری هایی هستید که کل تیم را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر می خواهید بهترین انتخاب ممکن را برای تیم خود داشته باشید، باید مهارت های تحلیلی خوبی داشته باشید.

1. تصمیم گیری آگاهانه

یک مدیر با مهارت های تحلیلی خوب می تواند قبل از تصمیم گیری، تمام نیازها و انتظارات را در نظر بگیرد. از طریق توانایی خود در تجزیه و تحلیل منطقی، آنها می توانند تأثیرات آن تصمیمات را تجسم کنند. علاوه بر این، مدیران زمانی که به توانایی تحلیلی سالم مجهز باشند، کمتر قربانی سوگیری ها و اکتشافی ها می شوند. تصمیمات آنها مطمئناً به خوبی شکل گرفته و مبتنی بر استدلال صحیح است.

2. تشخیص روندهایی که به تصمیم گیری کمک می کنند

فردی که مهارت های تحلیلی بالایی دارد به دلیل توانایی خود در به دست آوردن بینش از درهم و برهمی شناخته شده است. بنابراین، یک مدیر مجهز به مهارت های تحلیلی قادر خواهد بود تغییرات آتی را شناسایی کند. آنها ممکن است بتوانند مسیری که تیم در آن حرکت می کند را پیش بینی کنند. در صورت مشاهده خطر، می توانند بر اساس آن تدابیر حفاظتی مناسب را اعمال کنند. به طور مشابه، پس از درک تصویر خاصی برای تیم خود، آنها قادر خواهند بود تصمیمات و مداخلاتی اتخاذ کنند که به موفقیت آنها کمک کند. چنین مدیری همچنین می‌تواند موانعی را که مانع از کارآمدی تیم می‌شود، شناسایی کند.

3. درک نیازهای کارکنان

مهارت های تحلیلی به مدیر کمک می کند تا در مورد کارکنان خود نیز بینش کسب کند. این امر به آنها کمک زیادی می کند تا کار خود را به عنوان یک مدیر انجام دهند زیرا درک عمیقی از کارمندان خود خواهند داشت. در نتیجه، رویکرد آنها نسبت به اطرافیان می تواند انعطاف پذیرتر و متناسب با نیازهای آنها باشد. علاوه بر این، مهارت های تحلیلی ابزاری ضروری در مدیریت تعارض خواهد بود. در چنین سناریویی، مدیر قادر خواهد بود هر دو موقعیت را به طور مؤثر تجزیه و تحلیل کند و سپس به تصمیمی برسد که به نفع همه باشد.

4. بهبود کارایی و ایجاد نوآوری

مهارت های تحلیلی به مدیران کمک می کند تا با تغییرات در محیط کسب و کار سازگار شوند. آنها می توانند با کشف روش های جدید انجام کارها، راه هایی برای بهبود کارایی و عملکرد خود بیابند. خلاقیت همراه با درک می‌تواند راه‌های عالی برای انجام کار ایجاد کند که به تیم کمک کند تا بر چالش‌هایی که تاکنون با آن‌ها روبرو بوده است غلبه کند. علاوه بر این، مهارت های تحلیلی به مدیران این امکان را می دهد که از زمان و سایر منابع تیم بهینه و کارآمد استفاده کنند. این امر به مدیران کمک می کند تا مزایا و معایب روش های مختلف را درک کنند که به آنها در انتخاب صحیح کمک می کند. در مجموع، آنها می توانند وظایف را به طور سیستماتیک سازماندهی و مدیریت کنند و به تیم کمک کنند تا به سطح بالاتری برسند.

در مجموع، مهارت‌های تحلیلی یکی از مهارت‌های کلیدی مجموعه مهارت‌های مورد نیاز مدیران برای اثربخشی در نقش خود است.

چهار عنصر اصلی مهارت های تحلیلی برای مدیران

پردازش اطلاعات به عنوان یک مدیر تماماً در مورد استفاده از اطلاعات موجود و ترکیب بینش در فرآیند تصمیم گیری است. مدیران باید اطلاعات خام را دریافت کنند و از آن برای ایجاد ایده برای مراحل بعدی استفاده کنند. به عنوان مثال، یک مدیر ممکن است داده هایی را در مورد تجربه کارمندان از نظرسنجی که در تیم آنها انجام شده است، دریافت کند. آنها می توانند این داده ها را برای درک مشکلاتی که تیمشان با آن مواجه است تجزیه و تحلیل کنند.

مدیرانی که در پردازش اطلاعات مهارت دارند:

 • اطمینان حاصل کنید که تیم، تمام اطلاعات مربوطه را برای انجام وظیفه تعیین شده در اختیار دارد
 • به تیم کمک کنید تا هدف بزرگتر را به وظایف کوچکتر تقسیم کند
 • دستورالعمل های روشنی در مورد اینکه چه کسی و چه زمانی به دنبال کمک باشد، ارائه دهید
 • از صحت، کامل بودن و به موقع بودن کارها مراقبت کنید

داشتن بینش

به این اشاره دارد که مدیران می توانند بینش های ارزشمندی را از اطلاعات پردازش شده به دست آورند. این بدان معنی است که آنها می توانند تمام اطلاعات (داده ها، تفسیر داده ها و اهداف) را در فرآیندهای تصمیم گیری خود در نظر بگیرند. این شامل به کارگیری تفکر انتقادی هنگام تجزیه و تحلیل نتایج پردازش اطلاعات برای نتیجه گیری یا بینش هایی است که می تواند برای کسب و کار مفید باشد.

تخصیص منابع

تخصیص منابع به فرآیندی اشاره دارد که مدیران برای تخصیص منابع در تیم خود از آن استفاده می کنند. فرآیند تخصیص و توزیع منابع برای رفع نیازهای بخش های مختلف یک سازمان است. از آنجایی که برخی از این منابع بین بخش‌های مختلف سازمان به اشتراک گذاشته شده و تخصیص می‌یابد، مدیران باید آن‌ها را به طور مؤثر تخصیص دهند تا بهترین و مولدترین استفاده از آنها را بکنند. با انجام این کار، آنها می توانند بهترین شانس ممکن را برای موفقیت به نیروی کار خود بدهند و همچنین می توانند راه هایی برای حذف اتلاف منابع بیابند.

به عنوان یک مدیر، تخصیص منابع شامل موارد زیر است:

 • تقسیم کار و منابع بین اعضای تیم
 • اطمینان از استفاده بهینه از منابع برای دستیابی سریع به اهداف
 • تعیین انتظارات روشن در مورد هنجارهای کاری، چارچوب های زمانی و پاداش ها

تصمیم گیری

تصمیم گیری یکی از مهمترین وظایفی است که یک مدیر یا یک رهبر تیم باید انجام دهد. این فرآیند شناسایی و انتخاب بین گزینه های مختلف در تصمیم گیری است. این شامل مجموعه ای از اقدامات است که به مدیران کمک می کند تا بین گزینه های ممکن با نتایج تعریف شده شناسایی، تجزیه و تحلیل و انتخاب شوند. فرآیند تصمیم گیری باید با تجزیه و تحلیل تقویت شود تا موثر باشد. بنابراین، باید بر اساس تحقیقات و بینش های مرتبط باشد و بدون تأثیر جانبداری ساخته شود.

تصمیم گیری به عنوان یک مدیر شامل:

 • تصمیمات خود را بر اساس تجزیه و تحلیل و داده ها قرار دهید
 • توسعه یک فرآیند بررسی سیستمی برای حذف سوگیری ها
 • شفاف بودن
 • تصمیمات خود را برای تیم توضیح دهید

چگونه مهارت های تحلیلی خود را به عنوان یک مدیر توسعه دهید؟

پس از درک اهمیت و اجزای کلیدی مهارت های تحلیلی، همچنین برای مدیران مهم است که بدانند چگونه می توانند این مهارت ها را توسعه دهند. 4 روش ساده اما موثر وجود دارد که مدیران می توانند مهارت های تحلیلی را توسعه دهند:

1. در رویدادها و کارگاه های آموزشی شرکت کنید

برای داشتن درک عمیق‌تر از مهارت‌های تحلیلی، کارگاه‌ها و رویدادهای آموزشی مکانی عالی برای شروع هستند. این به مدیران کمک می‌کند تا در مورد نحوه عملکرد و نحوه اضافه کردن آن به سبک مدیریتی خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. در نهایت، این امر به آنها کمک می کند تا با قرار گرفتن در معرض خوب این مفهوم، مهارت های تحلیلی بهتری را توسعه دهند.

2. از منطقه امن خود خارج شوید

وقتی در محیط معمولی خود هستیم، به خود زحمت نمی دهیم که وارد جزئیات شویم و به مسائل فکر کنیم. برای توسعه مهارت های تحلیلی خود باید این چرخه را بشکنید. قرار گرفتن در موقعیت های جدید شما را وادار می کند که زمینه را درک کنید و قبل از تصمیم گیری به نتایج فکر کنید.

3. در پروژه های تیمی که نیاز به استفاده از روش های تحلیلی دارند، شرکت کنید

این موضوع به مدیران این امکان را می‌دهد تا با دیگران برای حل مشکلات، یادگیری تکنیک‌های جدید و ایجاد مهارت‌های کاربردی در مسیر شغلی خود به کار بگیرند. این امر می تواند مزایای متعددی برای مدیران داشته باشد مانند:

 • تقویت مهارت های تحلیلی آنها
 • ایجاد شرکا برای پروژه ها و معاملات آتی
 • توسعه مهارت های کار گروهی
 • بهبود توانایی های ارتباطی و همکاری آنها

4. تجزیه و تحلیل کنید!

بهترین راه برای تقویت مهارت های تحلیلی، استفاده از آنهاست. برای انجام این کار، شما باید عادت به تجزیه و تحلیل موقعیت های روزمره داشته باشید. اگر می خواهید به طور یکپارچه از آن استفاده کنید، تجزیه و تحلیل باید بخشی از رفتار شما شود. بنابراین، باید دائماً به تجزیه و تحلیل مطالب و موضوعات مختلف عادت کنید،

نکته پایانی

برای نتیجه گیری، در دنیای تجارت رقابتی امروز، مدیران باید بتوانند بر مهارت های تحلیلی خود برای تصمیم گیری صحیح تکیه کنند. به طور کلی، این مهارت ها برای درک داده های پیچیده و انجام تحلیل های روشنگرانه برای بهینه سازی عملیات ضروری هستند. در این پست، دلایل اصلی اینکه چرا مدیران باید مهارت های تحلیلی داشته باشند را مورد بحث قرار داده ایم.
ما همچنین چهار عنصر اصلی مهارت های تحلیلی را مورد بحث قرار داده ایم. در نهایت، به راه‌های مؤثری که مدیران می‌توانند این مهارت‌های تحلیلی را توسعه دهند، پرداخته شد. به طور کلی، ما معتقدیم که اگر مدیران بتوانند این راه‌ها را دنبال کنند، می‌توانند به طور موثری این مهارت‌ها را به مجموعه مهارت‌های عظیم خود اضافه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button