۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰
منوی دسته بندی

تاثیر کوچینگ در اشتیاق و پشتکار

هنگامی که قصد داریم خود را در مسیر شغلی جدیدی قرار دهیم و کار جدیدی را آغاز کنیم، همیشه پر از هیجان و شوق هستیم. این موقعیت درست مانند زمانی است که یک هنرمند جلوی بوم نقاشی می‌ایستد و می‌خواهد نقاشی خود را شروع کند و از چیزی که جلوی رویش قرار دارد لذت می‌برد.

اما پس از پیدا کردن کار آزادی خود را از دست رفته می‌بینیم. در این موقعیت است که در سراشیبی روحیه و شور و شوق قرار می‌گیریم. قبل از این که بدانیم چه باید بکنیم، زندگی کاری ما کسل کننده و ناخوشایند شده است. در چنین شرایطی نیاز به یک مشوق خواهیم داشت تا انگیزه های لازم برای تلاش بیشتر را برای ما برانگیزد. اینجاست که ما نیاز مبرم به اشتیاق پیدا خواهیم کرد.

اشتیاق در واقع همان میل و شوق درونی در راستای رسیدن به اهداف است، تفاوت آن با انگیزه در این است که انگیزه عامل و محرک بیرونی است که باعث می شود انسان ها در راستای رسیدن به اهدافشان قدم بردارند، اما اشتیاق عامل درونی در راستای رسیدن به اهداف است.

تعریف اشتیاق

اصطلاح «اشتیاق – Passion» صرفا به فرآیند تأثیرگذاری یا برانگیختگی اشاره دارد که افراد را از نظر ذهنی و عاطفی تحریک می کند تا کاری خلاقانه یا خارق العاده انجام دهند.

این اشتیاق بر اساس نظام ارزشی، باورها، تجارب زندگی، ترجیحات تخیلات، آرزوها و حس های مشابه دیگری است که اگر آن را انجام دهیم یا به آن دست یابیم، احساس بهتری به ما می دهد. شاید این بهترین تفاوت انگیزه و اشتیاق در روانشناسی باشد!

در اشتیاق، شما واقعا چیزی را می خواهید که آرزوی رسیدن به آن را دارید، به طور مداوم به داشتن آن علاقمند و متعهد هستید، برای آن وقت می گذارید و آن را در اولویت قرار می دهید. این یک تکانه خود به خودی است.

انگیزه

انگیزه یک مفهوم روانشناختی است که به عنوان محرک یا نیرویی توصیف می شود که افراد را به انجام یک عمل وادار می کند. این چیزی است که افراد را متقاعد می کند که به شیوه ای خاص رفتار و عمل کنند. به همین دلیل عامل اصلی ایجاد انگیزه از بیرون و محیط اطراف فرد نشات می گیرد.

یکی از عواملی که باعث می شود ما انسان ها نتوانیم در بسیاری از جنبه های موفق شویم این است که نمی توانیم احساسات خود را تحلیل کنیم. مثلا در بسیاری موارد نمی دانیم فرق استرس و اضطراب چیست یا چه عامل باعث ناراحتی همیشگی ما است؟ همین موضوع در مورد فرق انگیزه و اشتیاق ذهنی هم صدق می کند! اگر بتوانید احساسات خود را بشناسید و آنها را مدیریت کنید، می توانید نتایج بهتری بگیرید.

کوچینگ اشتیاق

کوچینگ اشتیاق در تاکید بر بودن به جای داشتن یا انجام دادن منحصر به فرد است. هدف – تعیین اهداف و تحقق آنها را با ایجاد و تسلط بر حالات پرشور متعادل می کند. کوچینگ تأثیر مثبت و قدرتمندی بر اعتماد به نفس، سلامتی و عملکرد کاری دارد. هنگامی که یک مدیر مربیگری حرفه ای دریافت می کند، اعضای تیم او نیز از راهنمایی، توسعه رهبری و فرهنگ مربیگری که مدیر به سازمان بازگردانده است، بهره مند می شوند. در واقع کوچینگ یک مداخله بهزیستی بسیار شخصی و فردی است. در میلیون‌ها جلسه اخیر مربیگری با اعضای BetterUp ، ما چیزهای زیادی در مورد چگونگی ارائه نتایج مثبت کوچینگ برای انواع افراد به طور قابل اعتماد آموخته‌ایم.

رابطه با یک مربی بر خلاف هر رابطه شخصی یا حرفه ای دیگری است. یک کوچ از طریق آموزش و تخصص خود، مربی را به طور کل نگر می بیند و مربی را تشویق می کند تا تمام خود را به جلسات مربیگری برساند.

کوچ اشتیاق

یک کوچ اشتیاق به فرد کمک می کند تا خودآگاهی را در مورد نقش ها و ابعاد مختلف زندگی خود ایجاد کند. این یک مداخله قدرتمند است زیرا فرآیند کوچینگ با شرایط فردی تطبیق می‌یابد، با افراد در جایی که هستند، با چیزهایی که نیاز دارند و زمانی که به آن نیاز دارند ملاقات می‌کند.

کوچ اشتیاق به شما کمک خواهد کرد که بیشتر به مشاهده‌ی دستاوردهایتان بپردازید، او از کاهش توانایی‌های شما شدیداً جلوگیری خواهد کرد. کوچ اشتیاق، انگیزه رسیدن به زندگی بهتر را در شما بر خواهد انگیخت و برای رسیدن به اهداف زندگی‌تان در مبارزه‌تان به شما کمکی واقعاً مؤثر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button