۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

شیوه ها و مزایای آموزش اصول مدیریت

مدیریت کلیدی‌ترین نقش در هر سازمان است. کسانی که در شغل‌های دیگر سازمان مشغول به کار هستند پس از پایان کار وظیفه دیگری ندارند اما یک مدیر هیچ گاه کارش به پایان نرسیده و پیوسته باید به دنبال برداشتن گام های مناسب برای رسیدن به اهداف خود باشد.

بسیاری از مدیران فکر می‌کنند که کار آنها صرفا نظارت کردن بر روی کار افراد و کارمندان خود است ولی مدیریت، فرآیند پیچیده و رکن اصلی موفقیت یک سازمان است. مدیریت، از اصول و قواعدی پیروی می‌کند که لازمه رسیدن به اهداف هستند و هم در زندگی شخصی و روزمره و هم در حفظ و ارتقای یک سازمان دارای اهمیت است. اگر فردی نتواند در کار و زندگی مدیریتی درست عمل کند، متحمل هزینه‌های سنگین و آسیب‌های روانی جدی خواهد شد.

مدیریت چیست؟

مدیریت فرآیند واگذاری وظایف به افراد برای رسیدن به یک هدف مشخص است. مدیریت به معنای توانمندی در برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، استخدام، رهبری افراد، انگیزه بخشیدن به آن‌ها در شرایط بحران و تصمیم‌گیری برای رسیدن به اهداف سازمانی است.

وظایف یک مدیر 

مدیریت یک سرفصل است که شامل پنج زیر مجموعه یا وظیفه اصلی است:

  • برنامه‌ریزی
  • سازماندهی
  • استخدام افراد
  • رهبری
  • کنترل کردن

وظایف پنج‌گانه زیر اولین اصل از مدیریت را تشکیل می‌دهند:

برنامه‌ریزی

هنگامی‌که به ایفای نقش مدیر یک مجموعه فکر می‌کنید، سعی کنید آن را یک روند مهم برای انتخاب اهداف و عملکردهای مناسب ببینید و سپس تصمیم بگیرید که از چه استراتژی‌هایی باید استفاده کنید، چه اقداماتی را انجام دهید، و به چه منابعی برای رسیدن به آن اهداف نیاز دارید.

سازماندهی

این بخش شامل ایجاد یک رابطه مفید میان کارکنان و مدیران است که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا برای رسیدن به اهداف شرکت در کنار یکدیگر کار کنند.

رهبری

رهبری یک شرکت شامل ایجاد یک تصویر و دیدگاه روشن از اهداف و آینده، انرژی دادن به کارکنان، انگیزه بخشیدن به افرادی که از دیدگاه شما استفاده می‌کنند، اثر گذاشتن، و داشتن مهارت‌های ارتباطی موثر است.

استخدام

همان‌طور که از نامش پیداست، این بخش شامل بکارگیری و استفاده از افراد مناسب برای بخش‌ها و پست‌های مختلف است.

کنترل کردن

در این مرحله شما میزان نزدیک شدن به اهداف و پیشرفت عملکردهای خود را بررسی کنید.

اهمیت مدیریت در یک سازمان 

هر سازمانی برای موفقیت نیاز به مدیریت موثر دارد. مدیریت موثر به معنای کنترل و به‌کارگیری بهینۀ افراد، منابع، روش‌ها، برنامه‌ها و استراتژی‌هایی در راستای کسب اهداف سازمانی است. بسیاری از کسب‌وکارهایی که مدیریت ضعیفی دارند، در همان سال‌های اولیه شکست می‌خورند.

مهمترین اصول مدیریت یک سازمان

جامع بودن

مدیریت در یک سازمان، فرآیندی همه جانبه است. مدیریت، شامل وظایف متعددی است که همۀ آن‌ها به هم مرتبط هستند. بخش‌های مختلف یک سازمان، به‌طور مستقیم روی عملکرد هم تاثیر می‌گذارند، بنابراین، یک مدیر باید به همه بخش‌های سازمان، اعم از منابع انسانی و بخش مالی، احاطه داشته باشد.

پیوسته بودن

مدیریت یک فرآیند همیشگی و پیوسته است. یک سازمان همواره با چالش‌ها و اتفاقات تازه‌ای مواجه است. یک مدیر همیشه باید برای مواجهه با این اتفاقات آماده باشد. مدیران خلاق، بهتر می‌توانند برای حل چالش‌های سازمان، راه حل‌های مناسب ارائه دهند.

اجتماعی بودن

مدیریت یک فرآیند اجتماعی است. مدیران باید بتوانند با کارمندان خود به خوبی ارتباط برقرار کنند و نیازهای آن‌ها را به درستی شناسایی و تامین کنند.

دینامیک بودن

مدیریت یک سازمان، نیاز به انعطاف‌پذیری بالایی دارد. مدیریت یک فرآیند پویا و در حال تغییر است. یک مدیر باید بداند که تغییر شرایط جامعه می‌تواند روی کسب‌وکار او هم تاثیر بگذارد. بنابراین، باید همیشه برای ارائه راه‌حل‌ها و استراتژی‌های جدید آماده باشد.

گروهی بودن

مدیریت فقط در حضور تیم معنا پیدا می‌کند. برای یک مدیر، اخلاق‌مداری، مسئولیت‌پذیری و هدفمند بودن در برابر اعضای تیم الزامی است.

چند وظیفه‌گی

ماهیت مدیریت، چند کاره بودن است. مدیران موفق کسانی هستند که در کنار مهارت‌های مدیریتی‌شان، به موضوعاتی مانند روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، اقتصاد و ریاضیات هم توجه می‌کنند.

انواع و نقش مدیران در یک سازمان

ساختار و استراتژی سازمانی یکی از مهم‌ترین اصول مدیریت یک کسب و کار برای پیشبرد آن به سوی اهداف است و هر شرکتی برای خود یک استراتژی مشخص دارد. جدا از عنوان‌های سازمانی، این مجموعه‌ها معمولا دارای سه نوع مدیر هستند که شامل:

  • مدیر اجرایی
  • مدیر میانی
  • مدیر ارشد

در صدر تیم مدیریت، مدیر عامل قرار دارد که وظیفه نظارت بر روی این تیم را بر عهده دارد.

مدیریت موثر منابع

یکی دیگر از اصول اساسی مدیریت، مدیریت منابع است. مدیران موفق برای امور و روندهای کاری خود برنامه ریزی می‌کنند و در این امر فعالانه درباره اینکه چه کاری باید انجام شود، ترتیب انجام کارها و همچنین، درباره اینکه چه منابعی برای به موفقیت رساندن برنامه خود لازم است، تصمیم گیری می‌کنند.

نکته پایانی

آنچه مطالعه کردید بخشی از اصول مدیریت موفق است که در میان اکثر صاحبان کسب و کارهای بزرگ به کار گرفته می‌شود. راه‌های زیادی برای پیاده سازی اصول مدیریت کیفیت وجود دارند. طبیعت سازمان و چالش‌های خاصی که با آن روبه‌رو است تعیین می‌کند که اصول مدیریت چگونه پیاده سازی شوند.

مرکزبیزینس کوچینگ رابین افتخار دارد اصول مدیریت در سازمان را به مدیران میانی و مدیران اجرایی سازمان شما آموزش دهد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button