۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰
منوی دسته بندی

طراحی برنامه توسعه رهبری

برنامه توسعه رهبری یک ابتکار کلیدی برای بسیاری از مشاغل امروزی است. مسیر رسیدن به رهبری مؤثر در حال حاضر نسبت به گذشته روان‌تر شده است. رهبری و نفوذ اجتماعی یکی از سریع‌ترین مهارت‌های در حال رشد است. برای افراد با انگیزه‌ای که به دنبال پیشرفت در کار و زندگی خود هستند،  ایجاد یک برنامه توسعه رهبری حیاتی و ضروری است. در ادامه پنج مرحله برای ایجاد یک برنامه توسعه رهبری موفق آورده شذه است که به آن خواهیم پرداخت:

نقشه راه توسعه رهبری

بررسی نقاط قوت، ضعف، تمایلات و فرصت‌های محل کار می‌تواند به شما کمک کند تا زمینه‌های بهبود را شناسایی و مشکلاتی را پیش‌بینی کنید. که ممکن است در سفر توسعه رهبری شما به سمت تبدیل شدن به یک رهبر توانمندتر ایجاد شود. در فرایند شناسایی اینکه چگونه کاری که قبلاً انجام داده‌اید ممکن است باعث موفقیت شما در آینده شود یا خیر، شما آگاهی خود را در مورد این موضوع افزایش می‌دهید. که چگونه آنچه از قبل می‌دانید به توانایی شما برای رهبری موفقیت‌آمیز دیگران در آینده کمک یا تضعیف می‌کند.

تکمیل یک ارزیابی می‌تواند راهی ارزشمند برای انعکاس محرک‌ها و محدودیت‌های انگیزشی شما و به دست آوردن دیدی جامع‌تر از سبک رهبری شخصی شما باشد. با ارزیابی ۳۶۰ درجه در مرحله ۵ برنامه رشد فردی یعنی همسویی زندگی شما را قادر می‌سازد تا از همکاران و هم‌دستان خود بازخورد بگیرید. که می‌تواند بینش بیشتری در مورد اینکه دیگران چگونه شما را تجربه می‌کنند. و به نوبه خود، هوش هیجانی قوی‌تری ایجاد‌ می‌کند که می‌توانید در طول توسعه رهبری خودتان از آن استفاده کنید.

تعیین هدف دست یافتنی

تعیین هدف جزء ضروری هر برنامه توسعه رهبری است. این جمله بیش از حد ساده به نظر می‌رسد که «اگر نمی‌دانید کجا می‌روید، احتمالاً به آنجا نخواهید رسید». اما جمله کلیدی است که بیان می‌کند چرا اهداف مهم هستند. ما الگوی زیر را در دوره رهبری کسب‌وکار آموزش می‌دهیم، که عبارتند از:

  • هدف از رهبری را مشخص و انتخاب کنید
  • دیگران را در دایره درونی خود از هدف خوشحال کنید
  • ایده‌های خاصی را در مورد چگونگی بهبود جمع‌آوری کنید
  • بازخورد رسمی در مورد اینکه چگونه انجام می‌دهید.

این چهار مرحله توسط فراگیران برای انتخاب اهداف رهبری و ترسیم مسیر عملی برای دستیابی به آن‌ها استفاده می‌شود. اولین گام در این فرآیند، انتخاب، شناسایی و اولویت‌بندی هدفی است که می‌توانید در جهت افزایش اثربخشی حرفه‌ای خود تلاش کنید. هنگام تعیین این هدف، مهم است که رویکردی چابک داشته باشید و هم کوتاه و هم بلندمدت را در نظر بگیرید.

شما نمی‌توانید بازه یک دهه در مسیر شغلی خود غافل شوید که می‌خواهید به کجا برسید. به همین دلیل است که ایجاد اهداف بلندمدت مهم است. اما اگر نقاط عطف را چنان بزرگ و دور کنیم که دست‌نیافتنی به نظر برسند، به عنوان انسان نمی‌توانیم پیشرفت کنیم. هر روز کمی پیشرفت، ناامیدی را از شما دور می‌کند.

همانطورکه چشم‌انداز اصلی‌تان را تعریف و تعیین می‌کنید. در نظر بگیرید که چگونه پیشرفت را در طول مسیر اندازه‌گیری می‌کنید تا اطمینان حاصل کنید که در مسیر خود باقی خواهید ماند.

آموزش رهبری

آموزش رهبری بدون توجه به مرحله شغلی، نمی‌تواند برای شما مفید باشد. تقویت توانایی‌های رهبری در یک محیط آموزشی می تواند بسیار مفید باشد.  زیرا محیط کم‌خطری را برای ارزیابی مجدد و تنظیم دقیق اهداف در هنگام مواجهه با موانع فراهم می‌کند.

داشتن گروهی از افراد مفید است – ما آن را «حلقه درونی» می‌نامیم – که اهداف رهبری را شنیده و پذیرفته‌اند. و گفت‌وگوهایشان به اطلاع شما در رسیدن به آن‌ها کمک کرده است. در لحظات چالش و بازگشت، می‌توانید برای تشویق و شجاعت به آن‌ها مراجعه کنید. می‌توانید اهداف خود را در یک محیط امن بازنگری کنید. زیرا سطحی از باز بودن و آسیب‌پذیری با آن افرادی دارید که در این دوره وارد شده‌اند.

تعامل با اطرافیان

ارتباطات یکی از موضوعات اجتماعی پیچیده و حیاتی در جوامع است. برقراری ارتباط با دیگران به نحو موثر می‌تواند بسیار تعیین کننده و سونوشت‌ساز باشد. آن‌چه در این زمینه مهم است، کسب مهارت در برقراری ارتباط خوب و کارآمد با دیگران است. برای این که به چنین ارتباطی دست پیدا کنیم، لازم است مهارت لازم در این زمینه را به دست آوریم.

تقویت مهارت‌های نرم

رهبری مؤثر مستلزم ترکیبی منحصربه‌فرد از ویژگی‌ها و مهارت‌ها است. مهارت‌هایی وجود دارد که شما به‌عنوان یک رهبر به آن‌ها نیاز دارید که لزوماً در هیچ زمینه دیگری، حداقل به‌صورت متمرکز، آن‌ها را توسعه نداده‌اید. اینها شاملموارد زیر است:

  • ارتباطات
  • برنامه‌ریزی شغلی
  • دانستن چگونگی ایجاد و ارزیابی تغییر واقعی در یک فرد از جمله خودتان
  • مذاکره در مورد انتقال شغل

اینها کارهایی هستند که معمولاً در مسیر رهبری شما بسیار مهم خواهند بود. همانطورکه برنامه توسعه رهبری‌تان را ترسیم می‌کنید، در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید مهارت‌های نرم ضروری مانند گوش دادن فعالانه، تمرین همدلی و ایجاد ارزش در مذاکره را تقویت کنید. تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که برای مقابله با هر گونه چالش سازمانی آماده هستید که بر سر راه شما قرار می‌گیرد.

انتخاب مسیر رهبری

تلاش برای تبدیل شدن به یک رهبر قوی و توانا تعهدی است که می‌توانید در هر مرحله از حرفه خود انجام دهید. اگرچه انجام زودتر این کار به این معنی است که می‌توانید مدت بیشتری از مزایا و منافع آن بهره‌مند شوید.

از طریق ارزیابی حرفه‌ای و تفکر عمیق در مورد جایی‌که می‌خواهید باشید. می‌توانید یک برنامه توسعه رهبری طراحی کنید که به شما امکان می‌دهد احساسات خود را هدایت و مهارت‌های مورد نیاز برای تأثیرگذاری بیشتر در نقش خود را ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button