۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

شناسایی اهداف و چالش‌های کسب و کار

کوچینگ به افراد کمک می کند با صرف کمترین انرژی و در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین بازده را در راه رسیدن به اهداف خود داشته باشند. ازاین‌رو از کوچینگ به عنوان معجزه توسعه فردی و حرفه‌ای یاد می‌شود.

کوچینگ یک تحول بزرگ در زندگی به شمار می رود. در عصر کنونی هیچ مهارتی به اندازه کوچینگ نمی‌تواند در رشد و پیشرفت همزمان و دیگران مؤثر باشد. این مهارت می‌تواند در تعیین رسالت وجودی، تعیین هدف، شناسایی مسیر و رفع چالش‌های افراد نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای داشته باشد.

درباره کوچینگ

کوچینگ نوعی شراکت مستمر، جهت کمک به مراجعه‌کنندگان است که مراجع را به فکر وامی‌دارد و خلاقیت درونی وی را برای کسب نتایج رضایت‌بخش در زندگی شخصی و حرفه‌ای بیدار می‌کند. در طول روند کوچینگ، مراجعه کنندگان آگاهی بیشتری به پتانسیل خود پیدا کرده و با عملکرد خود، کیفیت زندگیشان را بهبود می‌بخشند. در کوچینگ یک شخص به عنوان کوچ کمک می‌کند افراد بتوانند در حوزه‌های مدنظر خود به موفقیت دست یابند.

کوچینگ توسعه فردی 

کوچینگ در توسعه فردی و حرفه‌ای بسیار عالی عمل می‌نماید. توسعه فردی، روشی است تا افراد بتوانند با توجه به اهداف خود، مهارت‌ها و استعدادهای نهفته‌شان را کشف و آن‌ها را عملی کنند. این یک اتفاق لحظه‌ای نیست؛ بلکه یک فرآیند همیشگی است. معمولا کوچینگ در موارد مرتبط با ذهنیت افراد استفاده می شود. از جمله:

 • اعتماد به‌ نفس
 • عزت‌نفس
 • تصمیم‌گیری و …

در حال حاضر بسیاری از افراد و سازمانها، به دنبال توسعه خود یا کارکنانشان از طریق کوچینگ هستند و به همین دلیل دوره‌های تربیت کوچ حرفه‌ای با استقبال بی‌نظیری مواجه شده است.

انواع کوچینگ

کوچینگ شاخه‌های مختلفی دارد که با شناخت آن‌ها می‌توانید راحت‌تر در مورد آموزش کوچینگ تصمیم‌گیری نمائید. دو شاخه اصلی کوچینگ عبارتند از:

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی، فرآیندی است که هدف آن تقویت مهارت‌های فردی و حرفه‌ای مدیران و کارکنان و به تبع آن افزایش سوددهی سازمان است. این شاخه از کوچینگ نسبت به سایر حوزه‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل کوچ‌های بیشتری در این حوزه مشغول به کار هستند. این حوزه شامل زیرشاخه‌هایی همچون کوچینگ رهبری، اجرایی، مسیر شغلی و … می‌باشد.

کوچینگ زندگی

کوچ زندگی به افراد کمک می‌کند تا تغییراتی در خود در راستای زندگی سالم‌تر و شادتر ایجاد کنند. کوچ زندگی، به افراد کمک می‌کند آگاهی بیشتری درباره باورها، ارزش‌ها، اهداف و نقاط‌قوت خود پیدا کنند و به دنبال راه‌حل‌هایی برای رسیدن به اهداف‌شان باشند. این حوزه شامل زیرشاخه‌هایی همچون کوچینگ رابطه، سلامت، تحصیلی و … اشاره است.

تأثیر کوچینگ در  رشد فردی

کوچینگ حرفه‎ای نتایج شگفت‌انگیزی در حوزه رشد فردی دارد که به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

 • دستیابی به اهداف
 • رفع چالش‌ها
 • خودشناسی
 • توانمندسازی
 • رضایت درونی
 • بهبود روابط و تعارضات

تأثیر کوچینگ در کسب و کار 

استفاده از کوچینگ در حوزه کسب وکار و سازمان نیز نتایج فوق العاده‌ای دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • افزایش قدرت رهبری
 • بهبود روابط
 • افزایش بهره‌وری
 • ارتقا خلاقیت، اعتماد به نفس و انگیزه پرسنل
 • کشف نقاط قوت
 • افزایش قدرت حل مسئله

کوچینگ برای چه افرادی مناسب است؟

یادگیری کوچینگ می‌تواند برای گروه‌های زیر بسیار مناسب و کاربردی باشد.

 • افراد علاقمند به توسعه فردی و حرفه‌ای
 • مدیران و رهبران به ویژه مدیران منابع انسانی
 • کارآفرینان و صاحبان مشاغل

به طور کلی دوره کوچینگ برای افرادی که در جستجوی یک زندگی بهتر، خودآگاهی و اثرگذاری بر دیگران هستند، می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب باشد.

شناسایی اهداف 

کوچینگ کسب و کار می‌تواند به شما کمک کند چشم انداز و هدف کسب و کار خود را به درستی شناسایی کنید. بدین صورت درک درستی از مسیر خود خواهید داشت و به بهترین شکل می‌توانید اقدامات لازم را انجام دهید. شما می‌توانید به راحتی چالش‌ها و مشکلات خود از قبیل: روابط درون سازمانی، مدیریت کارکنان، مدیریت زمان، اتفاقات بازار و … را با کوچ کسب و کار خود در میان بگذارید. کوچ شما را در یافتن پاسخ صحیح به طوری که به روحیات و کسب و کار شما لطمه‌ای وارد نشود یاری می‌دهد.

اتخاذ تصمیم درست

کوچ کسب و کار کمک می‌کند تا مناسب‌ترین راه حل را برای مشکلات خود پیدا کنید. دانستن این نکته ضروری است که کوچ به جای شما تصمیمی نخواهد گرفت. بلکه او در کنار شما خواهد بود تا در وضعیت‌های مختلف بتوانید بهترین تصمیمات را برای موفقیت یا برون رفت از مشکلات کشف کنید و استراتژی‌های هوشمندانه را اتخاذ نمایید.

ترسیم نقشه راه

شاید شما برای رشد و تعالی کسب و کار خود برنامه‌ی دقیقی ترسیم نکرده باشید و یا نیاز به شخصی داشته باشید که شما را در ترسیم آن کمک کند. در این مواقع کوچ کسب و کار با تجربه می‌تواند بهترین شخص برای کمک به شما برای ترسیم نقشه‌ی توسعه و پیشرفت شرکت باشد.

افزایش توانایی‌های مدیریتی

کوچ کسب و کار برای شناسایی توانایی‌های مدیریتی و ارتباطی، ابتدا از شما درباره نحوه کار و ارتباط شما با دیگران سوال خواهد کرد. بنابراین با کمک گرفتن از کوچ کسب و کار می‌توانید با شناسایی نقاط قوت، تصمیمات بهتری برای پیشرفت خود بگیرید و نیز نقاط ضعف خود را برطرف نمایید.

افزایش توانایی‌های رهبری

بیزینس کوچینگ موجب می‌گردد رهبری و سودآوری مجموعه شما بهبود یابد. مسلماً شما به عنوان صاحب کسب و کارتان با رهبری و مدیریت صحیح می‌توانید تاثیر بسیاری بر عمکرد سازمان خود داشته باشید.

کوچینگ کسب و کار به شما به عنوان یک رهبر کمک می‌کند که تصمیمات کارآمدتری را اتخاذ نمایید. کوچ‌ها بینش شما را در مورد رهبری و مدیریت وسعت می‌بخشند و به شما کمک خواهند کرد سبک رهبری مناسب خود را برای سودآوری بیشتر کسب و کار خود بیابید.

کوچینگ کسب و کار

هدایت کسب و کارها در فضای رقابتی بازار یکی از وظایف چالش برانگیز تمام صاحبان کسب و کار است. ممکن است بعضی از کسب و کارها در رساندن مجموعه خود به رشد و سودآوری دچار مشکلات فراوانی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و… شوند که گاهاً منجر به نا امیدی و شکست شود. در چنین شرایطی صاحبان کسب و کار باید همگام با رشد و پیشرفت صنعت، خود را ارتقا دهند و با تحلیل شرایط بازار برای طراحی نقشه‌ راه خود اقدام نمایند. عمده ترین این اقدامات عبارتند از:

 • یادگیری مدوام
 • تحلیل بازار
 • یافتن ایده‌های جدید برای گسترش و سودآوری بیشتر

نکته پایانی

اگر برای رشد و پیشرفت کسب و کار خود تصمیم و اراده‌ی جدی دارید و یا به دنبال کسب مهارت برای کمک کردن به کسب و کارهای دیگر هستید، یادگیری کوچینگ کسب و کار بهترین انتخاب است. یادگیری اصول، قواعد و مهارت‌های مورد نیاز برای بیزینس کوچینگ اولین قدم است. شما می‌توانید با گذراندن دوره‌های آموزشی کوچینگ کسب و کار و دریافت گواهینامه‌ی معتبر، اقدام به یادگیری و سپس فعالیت حرفه‌ای در این عرصه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button