۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰
منوی دسته بندی

مزایای استفاده از بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب‌وکار از میان همه ابزارهای راه اندازی موجود، بوم مدل کسب و کار یکی از شناخته شده ترین و متکی ترین ابزارها برای کمک به کارآفرینان برای تبدیل یک ایده به یک استراتژی سازمان یافته و یک طرح تجاری عملی است. بوم مدل کسب و کار به کارآفرینان تصویری کلی از همه جنبه های کسب و کارشان می دهد – از ارزش پیشنهادی و بخش های مشتری گرفته تا عملیات و امور مالی.

با این حال، این ابزار به خودی خود پیچیده‌تر از مجموعه‌ای از 9 جعبه نیست که بخش‌های تجاری را در یک صفحه کاغذ نشان می‌دهد. بخش بزرگی از اثربخشی آن در سادگی آن است. این تمرین مالکان را مجبور می‌کند تا زمانی که کسب‌وکار خود را بر اساس هر یک از جعبه‌ها ترسیم می‌کنند، متمرکز و مختصر بمانند تا استراتژی و برنامه کسب‌وکار خود را تقویت کنند.

بوم مدل کسب و کار به شما امکان می دهد کل کسب و کار خود را روی کاغذ بیاورید و استراتژی خود، برنامه ریزی شکاف ها و قرار گرفتن در معرض خطر را ارزیابی کنید.
به گفته بروس گیتلین، مربی SCORE و کارشناس توسعه کسب و کار، بوم مدل کسب و کار می تواند به کارآفرینان کمک کند تا ریسک های خاص را برطرف کنند و اطلاعات بیشتری در مورد رقبا، هزینه ها، بخش های مشتری یا بازار کسب کنند.

گیتلین توضیح می دهد: “بسیاری از کارآفرینان نوپا و کسب و کارهای کوچک آنقدر مشغول تلاش برای شروع و بقا هستند که زمان کمی را صرف برنامه ریزی می کنند. وقتی سعی می کنند برنامه ریزی کنند، اغلب گیج می شوند و نمی دانند از کجا شروع کنند.” این ابزار یک چارچوب کلی برای توسعه یک استراتژی کسب و کار، یک طرح تجاری دقیق و/یا یک برنامه اقدام اولویت بندی شده تعیین می کند.

شما به راحتی می توانید بوم مدل کسب و کار خود را ایجاد کنید و خودتان تمرین را انجام دهید. هنگام برنامه ریزی برای راه اندازی، تمرین بوم مدل کسب و کار خود را انجام دهید و بوم تکمیل شده خود را در طرح کسب و کار خود ادغام کنید. اگر کسب و کار شما در حال حاضر در حال فعالیت است، انجام این تمرین به همان اندازه ارزشمند است. شما این فرصت را خواهید داشت که طرح کسب و کار خود را با استفاده از داده های واقعی ارزیابی کنید و استراتژی خود را برای نزدیک شدن به اهداف خود اصلاح کنید.

در اینجا به تفکیک 9 بلوک ساختمانی بوم مدل کسب و کار و نحوه فکر کردن به هر یک از آنها در هنگام ایجاد بوم خود اشاره شده است:

شرکای کلیدی

خریداران و تامین کنندگانی که برای ایجاد رابطه با آنها نیاز دارید چه کسانی هستند؟ چه اتحادهای دیگری به شما کمک می کند تا فعالیت های تجاری اصلی را انجام دهید و ارزش پیشنهادی خود را برای مشتریان محقق کنید؟

فعالیت های کلیدی

مهمترین فعالیت هایی که باید برای تحقق ارزش پیشنهادی خود، ایمن سازی کانال های توزیع، ایجاد و تقویت روابط با مشتری، بهینه سازی جریان درآمد و موارد دیگر انجام دهید، کدامند؟

منابع مهم

برای ایجاد ارزش برای مشتریان و حفظ کسب و کار خود به چه منابعی نیاز دارید؟

گزاره ارزش

کسب و کار شما چه مشکل اصلی را حل می کند؟ کسب و کار شما چه مزایایی دارد؟ و چه محصولات یا خدماتی را برای رفع نیازهای مشتریان خود ارائه خواهید داد؟

قسمت مشتریان

کسب و کار شما به چه کسی خدمت خواهد کرد؟ آیا به یک نوع مشتری یا چندین بخش مشتری خدمات می دهید؟ کدام مشتریان برای موفقیت کسب و کار شما بسیار مهم هستند؟

ارتباط با مشتری

چه نوع روابطی را با مشتریان خود ایجاد خواهید کرد؟ انتظارات رابطه از هر بخش مشتری چیست؟

کانال های فروش

از چه طریقی به مشتریان هدف خود دست خواهید یافت و محصولات و خدمات خود را به آنها ارائه خواهید کرد؟ کدام مقرون به صرفه ترین خواهد بود؟ کانال های فروش شما چگونه یکپارچه شده اند؟

ساختار هزینه

تمام هزینه هایی که در حین راه اندازی کسب و کار خود متحمل خواهید شد چیست؟ دو نوع اصلی ساختار هزینه وجود دارد: ارزش محور و هزینه محور. بخشی از این بلوک این است که تعیین کنید کدام ساختار برای کسب و کار شما منطقی تر است و آن را در استراتژی هزینه شما لحاظ می کند.

جریان درآمد

چگونه برای محصول یا خدمات ما هزینه می گیرید؟ مشتریان حاضرند چه چیزهایی را خرج کنند؟ و هر جریان درآمد چقدر به درآمد کلی سالانه شما کمک می کند؟

شناسایی شکاف های برنامه ریزی بین این نه بلوک ساختمانی، ارزش واقعی بوم مدل کسب و کار است. به گفته گیتلین، شکاف‌های برنامه‌ریزی هنگام استفاده از این ابزار برجسته می‌شود و آن را برای کارآفرینانی که تازه شروع به راه‌اندازی و راه‌اندازی یک کسب‌وکار کرده‌اند، مؤثر می‌سازد.

او می‌گوید: «بوم مدل کسب‌وکار به تجسم آنچه مهم است کمک می‌کند و کاربران را مجبور می‌کند تا به حوزه‌های کلیدی بپردازند.» همچنین می‌تواند توسط یک تیم (کارمندان و/یا مشاوران) برای درک روابط و دستیابی به توافق‌ها استفاده شود.»

تکمیل بوم مدل کسب و کار خود یکی از با ارزش ترین مراحل برنامه ریزی در طرح کلی کسب و کار شما است. چه صاحب کسب‌وکار جدیدی باشید که برای اولین بار یک طرح کسب‌وکار طراحی می‌کند یا مالکی هستید که به دنبال رفع شکاف‌های برنامه‌ریزی در یک کسب‌وکار فعلی هستید، مدل کسب‌وکار و داشتن یک مربی در کنار خود، موفقیت شما را دوچندان می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button