۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

۷ نمونه از مهارت های مهم کار گروهی!

صرف نظر از شغل یا عنوان شغلی، داشتن مهارت برای موفقیت در کار ضروری است. داشتن مهارت خوب کمک می کند با مشتریان، همکاران، مدیران و سایر افراد ارتباط مثمر ثمری پیدا کنید و در عین حال محیطی لذت بخش برای خود و دیگران ایجاد کنید. همچنین سازمانی که بر مهارت های کار تیمی خوب تأکید دارد، معمولاً یک محل کار سالم و با عملکرد بالا است.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به مهارت‌های کار گروهی، چگونگی بهبود آن‌ها و سایر مهارت‌های نرم که می‌تواند به شما کمک کند تا هم تیمی خوبی باشید، خواهیم داشت.

مهارت های کار گروهی چیست؟

مهارت‌های کار گروهی ویژگی‌ها و توانایی‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند در طول مکالمات، پروژه‌ها، جلسات یا سایر همکاری‌ها به خوبی با دیگران کار کنید. داشتن مهارت های کار گروهی به توانایی در برقراری ارتباط خوب، گوش دادن فعال و مسئولیت پذیری شما بستگی دارد. بسیاری از مهارت های نرم اضافی دیگر وجود دارد که می تواند به شما کمک کند در محل کار یک هم تیمی استثنایی باشید که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

چرا مهارت های کار تیمی مهم است؟

از شما خواسته می شود که در هر صنعتی و در هر سطحی از حرفه خود در کنار دیگران کار کنید. انجام این کار به شیوه ای همدلانه، کارآمد و مسئولانه می تواند به شما در دستیابی به اهداف شغلی، رشد رزومه و کمک به سازمان یا مجموعه ای که در آن مشغول هستید، کمک کند. همچنین می تواند به شما در ایجاد رابطه مناسب با دیگران کمک کند. ایجاد رابطه می تواند به روابط کاری عمیق تر، ارتباطات جدید و احتمالاً فرصت های جدید منجر شود.

نمونه هایی از مهارت های کار گروهی

مهارت های کار تیمی از بسیاری از مهارت های نرم دیگر تشکیل شده است که می توانید در طول زمان برای توسعه آنها تلاش کنید. در اینجا هفت نمونه از ویژگی هایی که می تواند به شما در بهبود مهارت های کار گروهی کمک کند آورده شده است:

1. ارتباطات

توانایی برقراری ارتباط به شیوه ای شفاف و کارآمد یک مهارت مهم کار گروهی است. هنگام کار با دیگران، مهم است که افکار، ایده ها و اطلاعات کلیدی مرتبط را به اشتراک بگذارید. انواع مختلفی از مهارت های ارتباطی از جمله کلامی و غیرکلامی وجود دارد.

2. مسئولیت پذیری

در پویایی کار تیمی، مهم است که همکاران همدیگر را بهتر درک کنند و لاش کنند تا وظایف گفته شده را به موقع و مطابق با استاندارد مورد انتظار انجام دهند. در شرایطی که کل تیم به درستی عمل می کند و هر یک مسئولیت کار خود را بر عهده می گیرد، موفقتر و پویاتر خواهند بود.

3. صداقت

صداقت در محیط کار اعتماد مشتریان را افزایش می‌دهد برای جلب‌ اعتماد مشتری باید قابل‌اعتماد باشید. فرایند اعتماد یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد، اما هنگامی که خود را وقف تجارتی صادقانه می‌کنید، به مشتریان خود اعتماد می‌کنید. وقتی کار درست را انجام می‌دهید، مردم می‌خواهند با شما کار کنند.

صداقت، رفتار شرافتمندانه است. افراد با صداقت در تمام جنبه های زندگی از اصول اخلاقی پیروی می کنند. صداقت باید به حوزه های حرفه ای در کار مانند تصمیم گیری، تعامل با همکاران و خدمات رسانی به مشتریان یا مشتریان گسترش یابد. بدون شصداقت، ایجاد اعتماد و در نتیجه کار تیمی کارآمد برای یک تیم می تواند دشوار است.

4. گوش دادن فعال

گوش دادن فعال همانطور که اسمش پیداست به معنی گوش دادن به صورت کاملا فعالانه است. فردی که مهارت گوش دادن را بلد است؛ فقط امواج صوتی را دریافت نمیکند، بلکه با تمرکز کامل به معنای پیامی که در حال انتقال است فکر می کند.

مانند ارتباط، مهارت های گوش دادن فعال می تواند به یک تیم کمک کند تا یکدیگر را درک کرده و به یکدیگر اعتماد کند. گوش دادن فعال عبارت است از تلاش برای تمرکز دقیق بر روی یک فرد در حالی که او ایده ها، افکار یا احساسات خود را با شما در میان می گذارد.

5. همدلی

همدلی معانی زیادی دارد و در واقع درک دنیای طرف مقابل است. به این معنی که دنیا را از زاویه دید طرف مقابل ببینیم و آن را با تمام وجود درک کنیم. داشتن همدردی با هم تیمی های خود به شما این امکان را می دهد که انگیزه ها و احساسات آنها را بهتر درک کنید. وقت گذاشتن برای گوش دادن و درک اینکه دیگران چگونه فکر می کنند و چگونه کار می کنند می تواند به شما کمک کند تا با آنها به روش های صحیح ارتباط برقرار کنید.

6. همکاری

کار گروهی تا زمانی وجود دارد که گروهی از افراد با مجموعه‌ای از مهارت‌ها و استعدادها بتوانند با هم در جهت یک هدف مشترک کار کنند. همکاری با سایر هم تیمی ها برای به اشتراک گذاشتن ایده ها، بهبود کار یکدیگر و کمک به یکدیگر برای تشکیل یک تیم خوب بسیار مهم است.

وقتی افراد در قالب یک تیم با یکدیگر همکاری کنند خلاقیت افزایش پیدا می‌کند. ایده‌های خارق‌العاده‌ای که نتیجه کار تیمی هستند، مانع از ایجاد دیدگاه‌هایی قدیمی می‌شوند که نتیجه کار انفرادی به‌حساب می‌آیند. ترکیب دیدگاه‌های منحصربه‌فرد هر یک از اعضای تیم، راه‌حل‌های فروش موثرتری را پدید می‌آورند.

7. آگاهی

در کار تیمی، مهم است که هر یک از افراد توانایی خود را تقویت کنند تا همیشه تیم پویا و آگاه بماند.

نکته پایانی

سازمان‌ها برای انجام وظایفی که بسیارسخت یا پیچیده هستند، تیم تشکیل می‌دهند. تیم‌ها همچنین برای کارهایی که نیاز به انواع مهارت‌ها و تخصص‌ها دارند نیز ایجاد می‌شوند.

مزایای کار تیمی شامل افزایش کارایی، استفاده از افکار مختلف برای حل یک مشکل  و حمایت متقابل است. با توجه به عوامل جهانی و تکنولوژی، اهمیت ترکیب شایستگی‌ها و ایجاد تیم‌های قوی در حال افزایش است. مزیت اصلی کار تیمی این است که به سازمان اجازه می‌دهد به چیزی دست یابد که فرد به تنهایی نمی‌تواند. این مزیت ناشی از عوامل متعددی است که هر یک جنبه متفاوتی از مزایای کار گروهی را تشکیل می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button