۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

کاربرد کوچینگ معنوی چیست؟

افراد و جوامع مختلف نظرات و تعاریف مختلفی نسبت به معنویت دارند. چیزی که در تمام این شاخه‌ها یکسان است دانستن یک سری اصول پیش فرض و رعایت کردن آن‌ها برای رسیدن به معنویت است.

معنویت برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. تمام این معانی و تعاریف در یک چیز مشترکند و آن این است که معنویت و حقیقت گرایی چیزی فراسوی دنیای مادی است. اما قبل از پرداختن به کوچینگ معنویت نیاز است که معنای زندگیم را بیشتر درک کنیم.

معنای زندگی

معنای زندگی به محتوا و کیفیت زندگی اشاره می‌کند. داشتن اهداف متعالی در زندگی همان معنی زندگی است که تضمین‌کننده سلامت عمومی افراد و کارکرد سالم جامعه می‌باشد.

بسیاری از افراد با تعیین اهداف برای خود، به معنا دست پیدا می‌کنند؛ مثلا هدف‌گذاری می‌کنند تا شغل بهتری داشته باشند، روابط خود را توسعه دهند یا فلان خانه و ماشین را بخرند. تمام اینها باعث می‌شود صبح‌ها دلیلی برای از خواب بیدارشدن داشته باشند. این اهداف به معنادارشدن زندگی کمک می‌کند اما به تمام و کمال به زندگی معنا نمی دهد.

اهداف مادی نهایتا به بن‌بست معنایی می‌رسند و خوش‌حالی و شادی ناشی از آنها دائمی و ماندگار نیست؛ مثلا رسیدن به ثروت و شهرت بسیار و نقش‌بستن اسم و رسم بر مجلات و اخبار فقط تا جایی می‌تواند موجبات شادمانی و رضایت را فراهم سازد، بعد از آن، انسان می‌ماند و تنهایی ناشی از تهی‌شدن از معنا.

معنا را می توان در هر برخورد و تعاملی که داریم پیدا کرد. عموماً هر چه معنای بیشتری در زندگی خود تجربه کنیم، بهتر است. در اینجا به چند نمونه از تجربیات معنادار می پردازیم.

لئو تولستوی نویسنده معروف می گوید:

« معنای زندگی از انسان به انسان، روز به روز و ساعت به ساعت متفاوت است. بنابراین آنچه اهمیت دارد معنای زندگی به طور کلی نیست، بلکه معنای خاص زندگی یک فرد در یک لحظه معین است»

کوچینگ معنوی

کوچینگ معنوی، پیدا کردن و پرورش دادن ارزش‌های بنیادین انسانی است؛ ارزش‌هایی مثل آزادی، عدالت، صداقت، بخشش، جایگاه انسان در جهان هستی و اینکه چه ارتباطی با جهان دارد. کوچ معناگرا یا معنوی Spiritual Coach، مربی‌ای است که کمک می‌کند تا زندگی را با تغییر باور در سطحی عمیق‌تر متحول کنیم.

کوچ معنویت چه فرآیندی دارد؟

همان طور که اشاره شد کوچینگ معنویت فرآیند آزادی ذهن از ترس، نگرانی و افکار دائمی و تجربه آرامش درونی و خوشبختی در زندگی روزمره است. برخی سنت‌ها به ویژه در شرق دور مثل بودیسم، اَدویته وِدانته و غیره حقیقت گرایی را به عنوان جستجویی برای آگاهی از خود حقیقی، کشف ماهیت واقعی آگاهی و کسب بیداری معنوی در نظر دارند.

 بهبود سلامت معنوی

کوچینگ سلامت یا مربیگری سلامت به مردم کمک می کند تا برای بهبود سلامت و تندرستی خود یک سری تغییرات رفتاری ایجاد کنند. این تغییرات می‌تواند از تغییرات جسمی و فیزیکی تا تغییرات روحی باشد.

تغییر در عادات بد غذایی، یا استفاده از خوردنی‌هایی که می‌تواند به جسم انسان آسیب بزند تا تغییر در افکار و نگرش‌های سلبی و منفی که آثار مخربی بر روان و ذهن انسان دارد تا انجام برنامه‌های منظمی مانند مراقبه یا دعا و اهتمام  به واجبات دینی که می‌تواند به سلامت معنوی انسان کمک قابل توجهی کند.

در کشورهای توسعه یافته که دین در آن نقش نهادی ندارد برنامه‌هایی را برای بهبود سلامت معنوی طراحی کرده‌اند که این برنامه‌ها برای کمک به یک افرادی است که اهداف یا خواسته‌های خود را شناسایی کرده و آماده تغییر هستند.

مزایای کوچینگ معنوی

فرایند کوچینگ در صورتی که با همراهی یک کوچ آموزش‌دیده و با تجربه انجام شود می‌تواند در تمامی ابعاد زندگی فرد تأثیر مثبت بگذارد. علاوه بر نکات گفته شده فرایند کوچینگ شامل مزیت‌های زیر است:

  • افزایش توانایی حل مسأله، هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان
  • افزایش اعتماد به نفس در افراد با شناخت نقاط قوت و ضعف خود
  • آموزش و یادگیری
  • بهبود برقراری روابط
  • افزایش مسئولیت‌پذیری، تصمیم‌گیری مؤثر
  • برقراری تعادل در زندگی

نکته آخر 

کوچینگ معنوی فرایندی است که به فرد کمک می کند که با تغییر عملکرد و دیدگاه در سطحی عمیق تر، باعث تغییر زندگی او شود. کوچینگ معنوی فراتر از بررسی رفتارها، عادات و اهداف شما، به عمیق ترین و ریشه ای ترین باورهای شما و ارتباط درونی شما نفوذ می کند.

کوچ معنوی به افراد یاد می دهد که چگونه در هماهنگی با قوانین هستی زندگی کنند. ادراک خود و دنیا از منظر معنوی  را به سوی زندگی معنادارتری سوق می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button