۰۹۰۱۶۳۱۱۸۷۰

اهمیت کوچینگ شغلی!

توسعه شغلی گامی فراتر از انتخاب رشته و شغل پس از فارغ التحصیلی است. چرا که این فرآیند آینده شما را تحت شعاع قرار خواهد داد. به این معنی که شما تغییر خواهید کرد، موقعیت ها تغییر خواهند کرد، و باید به طور منظم تصمیمات کاری و زندگی را بگیرید.

هدف کوچینگ شغلی کمک به فرد در تصمیم گیری های فعلی و مجهز کردن او به دانش و مهارت هایی است که برای آینده نیاز دارد. هرکسی می‌تواند در هر زمانی از کوچینگ شغلی استفاده کند. کوچینگ شغلی ابزارها و ذهنیت لازم برای تصمیم گیری آگاهانه شغلی را در اختیار افراد قرار می دهد.

کوچینگ شغلی چیست؟

کوچینگ شغلی یکی از زیر مجموعه ها کوچینگ است که به زبان ساده به معنای گفتگو و راهنمایی کردن افراد با ایجاد تغییر و تحولات خلاقانه می باشد. در واقع کوچ شغلی (Job Coach) فردی متخصص است که در جهت بهبود انجام امور شغلی و زندگی شخصی به دیگران کمک و راهنمایی می‌کند. این افراد معمولاً در مدارس و یا شرکت‌های خصوصی مشغول به کار می‌شوند. کوچ‌ها می‌توانند به صورت آزاد و خویش‌فرما برای افراد مختلف کار کنند.

یک مربی شغلی چگونه به شما کمک خواهد کرد؟

  • با ایجاد انگیزه و به چالش کشیدن شما را تشویق به رسیدن به اهداف خود می کند.
  • به شما بازخورد ارائه می کند، در مواقع سختی راهکارهای خوب ارائه می دهد.
  • شما را مسئول و متعهد به آینده می کند..
  • به شما کمک می کند تا اهداف واقع بینانه ایجاد کنید، راه حل هایی را برای چالش ها بسازید، روی برنامه های عملی کار کنید، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و اراده ای برای اقدام ایجاد کنید.

مزایای کوچینگ شغلی

شغلی ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد که برای تنظیم دقیق حرکت شغلی بعدی و ایجاد یک مسیر موفق نیاز دارید. مربی شما کلیدهایی را برای ارزیابی وضعیت شغلی فعلی، ارزیابی نقاط قوت و ضعف، تشخیص جنبه ها، شناسایی شکاف های مهارتی بالقوه و ارائه توصیه های عملی در اختیار شما قرار می دهد.

مهارت های جدید را توسعه دهید

آنها در مورد نقاط قوت و محدودیت های شما سوالاتی می پرسند تا توانایی های شما را ارزیابی کنند و بازخورد عینی در مورد مهارت هایی که برای توسعه حرفه خود نیاز دارید ارائه دهند.

اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

یک مربی حرفه ای خوب می تواند برای توضیح موانعی که با آن روبرو هستید، بهترین شیوه ها برای غلبه بر آنها و تمرکز بر روی اهداف شغلی خود وقت بگذارد. اگر از کار خود عقب مانده اید، مربی شغلی شما می تواند به شما کمک کند آن را به بخش های قابل کنترل تقسیم کنید. آنها اهدافی را بر اساس این مراحل برای شما تعیین می کنند تا به شما کمک کنند پیشرفت خود را پیگیری کرده و مشکلاتی را که ممکن است در این مسیر با آنها روبرو شوید شناسایی کنید. انجام موفقیت آمیز هر هدف باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

باعث می شود رزومه ای موثر بسازید

با ارائه استراتژی‌ها و ایده‌ها، یک کوچ شغلی می‌تواند به شما در یافتن شغل مناسب کمک کند. اگر در سه سال گذشته تغییرات شغلی زیادی داشته اید، مربی شغلی می تواند به شما کمک کند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.

کوچینگ شغلی چگونه کار می کند؟

اگر در مسیر حرفه ای خود به مشاوره شخص ثالث نیاز دارید، می توانید با یک مربی شغلی تماس بگیرید. آنها در مورد انتخاب هایی که برای رسیدن به این نقطه در حرفه خود انجام داده اید پرس و جو می کنند. بر اساس اطلاعاتی که از پاسخ شما به دست می آورند، ممکن است مسیر حرفه ای شما و اینکه آیا نیاز به تغییر شغل دارید را تعیین می کنند. بر اساس نظرسنجی اداره آمار کار در سال 2019، کارمندان در طول عمر خود به طور متوسط 12 شغل تغییر می دهند.

چرا کوچینگ شغلی برای نوجوانان نیاز است؟

اگر نوجوانان بتوانند با اهداف خود ارتباط برقرار کنند، کم‌کم اعتماد به نفس در آن‌ها شکل می‌گیرد و می‌توانند با بینش بیشتری درباره خود فکر کرده و راهی برای مراقبت‌ کردن از خود پیدا کنند و تا پایان عمر این راه را ادامه دهند. شاید اگر کوچینگ در نظام آموزشی همه‌گیرتر می شد و نوجوانان را زودتر با یک کوچ همراه می‌کردیم امروز کودکان و نوجوانان شادتر و موفق‌تری داشتیم.

فواید کوچینگ برای نوجوانان

  • کوچینگ به نوجوانان کمک می‌کند تا در زندگی‌شان تصمیمات مهمی بگیرند، مثلاً در کدام دانشگاه تحصیل کنند یا چه حرفه‌ای را برای خود برگزینند.
  • به نوجوانان کمک می‌کند تا اهداف و علایق شخصی خود را به شکلی کاملاً واضح و شفاف مشخص کنند.
  • به نوجوانان کمک می‌کند تا مهارت‌های مدیریت زمان را به گونه‌ای تقویت کنند که اهداف و علایق شخصی آن‌ها را حمایت کند.
  • نوجوانان را در مدیریت روابط شخصی دشوار و همچنین بهبود آن کمک می‌کند.
  • به نوجوانان یاد می‌دهد که چگونه از خود دفاع کنند.
  • اعتماد به نفس و توانایی تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی را در نوجوان تقویت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button